Alman Vatandaşlığı Kaç Yılda Alınır?

Almanya vatandaşlığı Almanya’da doğma, Alman vatandaşı ile evlenme veya ülkede belirli süre ikamet etme sonunda alınabilir. Almanya vatandaşlığına geçecek olan kişilerin vatandaşlık alma süreleri, hangi yolla başvuru yapacağına göre değişiklik gösterir. Alman vatandaşlığı kaç yılda alınır: Almanya vatandaşlığına geçilmesi için aile üyeleri Alman vatandaşı değilse ülkede 8 yıl ikamet etme şartı vardır.

Evlilik Yoluyla Alman Vatandaşlığı Kaç Yılda Alınır?

Evlilik yoluyla Alman vatandaşlığı alma süresi Yabancılar Yasası kapsamında alınma süresinden daha kısadır. Alman vatandaşlı ile evlenen kişi, ülkeye geldikten sonra oturum izni başvurusunda bulunmalıdır. Evlilik yoluyla alınan oturum izninin süresi 3 yıldır. Evliliğin devam etmesi halinde oturum izni süresinin uzatılması gerekir. Alman vatandaşı ile evlenen kişiler, ülkede yasal yollarla 5 yıl ikamet etmesi durumunda vatandaşlık alabilir.

Eşlerden ikisinin de Alman vatandaşı olmaması ve birinin sonradan Alman vatandaşlığına geçmesi durumunda; vatandaşlık başvurusu yapılabilir. Bu durumda Alman vatandaşlığı almak için belirlenen süre daha kısadır. Almanya vatandaşlığı kaç yılda alınır: Eşi Alman vatandaşı olan kişinin ülkede yasal yollarla 3 yıl ikamet etmiş olması halinde vatandaşlık başvurusu yapma hakkı vardır.

Evlilik yoluyla Alman vatandaşlığı başvurusunda bulunmak için yasal ikamet süresi tamamlandıktan sonra; başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru aşamasında kişinin yasal olarak oturum izni sahibi olması zorunludur. Vatandaşlık başvurusu ortalama 10 hafta içerisinde sonuçlanır.

Yabancılar Yasası’na Göre Almanya Vatandaşlığı Kaç Yılda Alınır?

Yabancılar Yasası doğrultusunda Almanya’da yaşayan yabancı uyruklular, belirli şartları sağlamaları halinde vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Almanya vatandaşlığı kaç yılda alınır: Bu şekilde vatandaşlık alınması için ülkede en az 8 yıl yasal bir şekilde ikamet edilmesi zorunludur. 8 yıl içerisinde ülkeden ayrılmamış olmak gerekir.

Almanya vatandaşlığı kaç yılda alınır: Alman vatandaşlığı almak için 8 yıl ard arda ülkede ikamet edilmiş olması ve başvuru aşamasında yasal oturum iznine sahip olmak zorunludur. Vatandaşlık başvurusu için gereken şartları sağlayan kişilerin dilekçe vermesi ardından vatandaşlığa alınma belgesi verilir. Bu belgenin iki yıl içerisinde kullanılması gerekmektedir.

Almanya vatandaşlığı kaç yılda alınır: Yabancılar Yasası’na göre Almanya’da 8 yıl ikamet eden ve diğer şartları sağlayan kişiler; vatandaşlık başvurusunu gerçekleştirdikten sonra 10-12 hafta içerisinde vatandaşlık alma hakkına sahiptir.

Alman Vatandaşlığı Kaç Yılda Alınır?Pin
Alman Vatandaşlığı Kaç Yılda Alınır?

Takdir Yoluyla Almanya Vatandaşlığı Kaç Yılda Alınır?

Takdir yoluyla Almanya vatandaşlığı, Almanya Yabancılar Yasası şartlarına uymayan kişilerin müracaat edebileceği bir yoldur. Bu şekilde vatandaşlık alınması için belirlenen süreler farklılık gösterir.

Almanya’da koruma altında bulunan ve herhangi bir ülkenin vatandaşı olmayan kişiler; belirli bir süre ülkede ikamet ettikten sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Vatansız kabul edilen kişiler, ülkede 6 yıl ikamet etmeleri ardından vatandaşlık alabilir.

Alman vatandaşı tarafından evlatlık edinilme; Almanya için hizmette bulunma gibi özel durumlarda vatandaşlık alma süresi daha kısadır. Bu şartlara uyan kişilerin ülkede 3 yıl ikamet etmesi vatandaşlık başvurusunda bulunması için yeterlidir.

Alman Vatandaşlığı Kaç Yılda Alınır S.S.S

Alman vatandaşlığı en kısa nasıl alınır?
Almanya vatandaşlığı, Alman vatandaşı ile evlenen kişilere daha kısa sürede verilmektedir.
Alman vatandaşı ile evlenenler ne zaman vatandaşlık alabilir?
Almanya vatandaşı ile evlenenler ülkede 5 yıl ikamet ettikten sonra vatandaşlık alabilir.
Alman vatandaşlığı almak için ülkede ne kadar yaşamak gerekir?
Alman vatandaşlığı almak için ülkede; en az 8 yıl aralıksız ve yasal bir şekilde ikamet etmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Oturma İzni Kaç Euro

Almanya Vatandaşlığı; 25 Farklı Vatandaşlık Konusu

Almanya Oturma İzni Kaç Günde Çıkar

Alman Vatandaşlığı Başvuru Şartları

Alman Vatandaşlığı Evlilik

 

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Alman Vatandaşlığı Kaç Yılda Alınır?” üzerine bir yorum
Yorum yapın