Almanya Erasmus Vizesi

Türk vatandaşları ve yabancı ülke vatandaşları, öğrenim görmek için, Erasmus programından yararlanır. Avrupa Komisyonu ve birkaç destek veren kurum tarafından, Avrupa’da bulunan gençlerin, yetenekleri, becerileri ve istihdam edilmelerine göre finansal destek programı için, Almanya Erasmus vizesi alınır.

Türkiye başta olmak üzere; Belçika, Yunanistan, Portekiz, Norveç, Lihtenştayn, Fransa, Slovenya, Danimarka, İsveç, İrlanda, Polonya, Birleşik Krallık, AB üyesi olmayan ülkeler, Litvanya gibi ülkelerden Erasmus öğrencileri kabul edilir.

Almanya Erasmus vizesi almak ve başvuru sürecinizin doğru şekilde gerçekleştirilmesi için; vize başvuru merkezimizi arayabilir, danışmanlarımızla görüşerek, vize türünüze uygun tüm işlemlerinizi, profesyonel şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler Hangileridir?

Türk vatandaşları üniversite ve yüksek okul öğrenimleri için Avrupa Birliği programı olan Erasmus programına katılabilir. Ancak bunun için Almanya Erasmus vizesi için gerekli şartları ve belgeleri hazırlamaları gerekir.

Erasmus ile Almanya’ya gitmek isteyen Türk gençleri; okuyacakları okulun hem de Türkiye’de okuduğu üniversitenin Erasmus programına dahil olmalasına dikkat etmelidir. Bunun sebebi; her iki ülke üniversitesinin, Erasmus seçim ve sınav tarihlerini, kendi takvimlerine göre hazırlamalarıdır.

Erasmus vizesi için gerekli belgeler;

 • Islak imzalı uzun süreli vize talep formu
 • Pasaport (en az 3 ay geçerliliği olacak, 10 yıldan eski olmayacak, yan yana 2 boş sayfası olacak)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (en az 3 ay önce çekilmiş olmalı ve başka işlemlerde kullanılmamış fotoğraf olmalıdır)
 • Eğer bir mezuniyet durumu varsa, diploma
 • Kaşelenmiş, imzalanmış ve güncel tarihli öğrenci belgesi ya da transkripti
 • Muvafakatname (başvuru sahibi 18 yaş altı ise; ebeveynleri tarafından imzalanmış ve noter onaylı, Almanca tercümesiyle muvafakatname almalıdır. Aynı zamanda tüm gelir kanıtlarının aslı ve 2 fotokopisi hazırlanmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanını fotokopisi ve aslı
 • Eğitim programı sertifikası
 • Otel ve uçak rezervasyonlarına dair belgeler
 • Konaklama masrafları ve eğitim bursu teminatları

Başvuru sahipleri; eğitim programını karşılayacakları tüm teminatları, başvuru evrakları içinde sunmalıdır.

Türkiye’de yüksek öğrenim kurumu Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı kriterlerine uygun şekilde öğrenci seçmesi yapar ve buna göre başvuruları kabul eder.

Almanya Erasmus VizesiPin
Almanya Erasmus Vizesi

Erasmus için Hangi Vize Türü Alınır?

Almanya Schengen ve AB üyesi ülkedir. Bu yüzden Schengen kriterlerine uygun şekilde evraklar hazırlanırken, seyahat amacına uygun vize türüne başvuru yapılır. Erasmus Programı’na dahil olan gençler için, programa göre değişecek bir vize türü bulunmaz.

Bu yüzde Almanya Erasmus vizesi; çoğunlukla 90 gün üzeri olan seyahatlerde verilen ve D tipi uzun süreli vize türü olan, Schengen ulusal vize türü alınır.

Almanya Erasmus Vizesi Kaç Günde Sonuçlandırılır?

Almanya konsolosluğu, Türk vatandaşlarının yoğun seyahat programı dolayısıyla oldukça yoğundur. Vize başvuruları ortalama 20 gün gibi bir sürede sonuçlandırılır.

Almanya Erasmus vizesi süresi ülkeden ülkeye değişkenlik göstermekle birlikte; belgelerin eksik hazırlanması, yanlış vize türüne başvuru yapılması sonucu yanlış vize evraklarının hazırlanmış olması, ek belge talebinde bulunulması gibi sebeplerden ötürü daha uzun sürede sonuçlandırılır. Bu süreye konsolosluğun yoğunluğu da eklenir.

Erasmus Vizesi Kaç Aylık Verilir?

Üniversite ve yüksek öğrenim kurumlarında, Almanya’da Erasmus Programında eğitim görecek Türk gençlerine Almanya Erasmus vizesi 3 ay ile 12 ay arasında değişen sürelere göre verilir.

Bu süre, iki ülke arasındaki resmî kurumlara başvuru yapılarak uzatma işlemi gerçekleştirilir. Uzatma işlemi gerçekleştirilirken; başvuru sahibinin Türkiye’de okudukları okula bildirimde bulunmaları şartı vardır. Okulun onayı alındıktan sonra, uzatma işlemine ait yeterli hibe bulunuyorsa, ilgili uzatma işlemi gerçekleştirilir.

Ayrıca Erasmus Programına katılan ve Erasmus süresini uzatmak isteyen Türk vatandaşları, programı aldıkları okulla devam etmek zorundadır.  Almanya’da Erasmus programına katılmak isteyen Türk gençleri; lisans, önlisans, yüksek lisans ve doktora programlarından da yararlanır.

Erasmus Vize Ücreti Muafiyeti Var mı?

Daha önceki dönemlerde Erasmus vizeleri vizeye tabi tutuluyordu. Ancak 2021 yılında değiştirilen Schengen kuralları dahilinde Almanya Erasmus vizesi ücreti bulunmuyor.

Ancak pandemi sürecinin sürdüğü bu dönemde Erasmus programıyla Almanya’ya gidecek olan Türk gençleri, şu an için yine 60 ila 80 Euro arasında vize ücreti ödüyor.

Almanya Erasmus Vizesi ile Çalışmak Mümkün müdür?

Almanya Erasmus vizesi alarak Erasmus Programına katılan Türk gençleri ve diğer ülke gençleri; kendilerini idame ettirmek ve ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli finansal teminatı karşılamak için çalışmayı tercih eder.

Ancak Erasmus programıyla Almanya’ya gidildiğinde, çalışmak istendiği ilgili makamlara bildirilmeli ve bunun için çalışma izni alınmalıdır. Bunun yanında Erasmus öğrencileri hakkında, özel olarak herhangi bir çalışma prosedürü yoktur.

Erasmus programı altında çalışmak için, çalışma izni alınırken;

 • Görev yapılacak işteki pozisyon belirlenmelidir.
 • Başvuru yapılan bölgede belirlenen pozisyonda Alman vatandaşı ya da AB üyesi vatandaşı yoksa, Erasmus öğrencileri o pozisyona başvuru yapabilir.

Erasmus öğrencilerinin hem okuyup hem de çalışmak için başvuruyu ilk olarak Almanya Yabancılar Şubesi’ne yapması gerekir. Sonrasında Arbetitsagentur yani İş Bulma Kurumu; belirlenen pozisyonu araştırır ve Almanya için böyle bir pozisyonun uygun olup olmadığı, ihtiyaç olup olmadığı konusunda araştırma yapar.

Almanya Yabancı Şubesi ve İş Bulma Kurumu arasındaki onaylama süreci, ortalama 2 ay içinde gerçekleşir. Bunun yanında çalışma izni alınacağı zaman İş Bulma Kurumu tarafından onay alınmasına rağmen Almanya Yabancılar Şubesi tarafından ret cevabı gelme olasılığı da bulunur.

Bunun anlamı ise; İş Bulma Kurumu’nun Almanya’nın böyle bir hizmete ihtiyacı olduğunu ancak Almanya Yabancılar Şubesi’nin ise; öğrencinin kendi alanına odaklanması gerektiğini, öğrenci için yeterli kaynağın ayrıldığını belirterek, çalışma iznini vermiyor. Böyle bir durumda Erasmus programı çerçevesinde çalışma yapılamıyor. Peki, Almanya dil kursu vizesi nasıl alınır? İşte çok kapsamlı rehber içeriğimiz; almanyavisa.com/almanya-vize/almanya-dil-kursu-vizesi/ hemen okuyun ve uzmanlarımızdan destek alın.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Oturma İzni Kaç Euro

Almanya Staj Vizesi

Almanya Vize (Schengen) için 25 Detaylı Bilgi ve İpucu

Alman Vatandaşlığı Kaç Yılda Alınır?

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya Erasmus Vizesi” üzerine bir yorum
Yorum yapın