Almanya Staj Vizesi

Yurt dışında oturmak isteyen Türk gençleri ve diğer ülke gençleri, Almanya’nın staj vizesinden yararlanıyor. Almanya staj vizesi için Türk vatandaşları Almanya’daki staj programlarına başvuru yaparak, stajlarını tamamlayabilir.

Almanya’da staj yapmak isteyen Türk gençleri, Almanya staj vizesi ile bunu gerçekleştirebilir. Vize başvurusu yapmak ve sizin için geçerli olacak staj vizesi için; vize başvuru merkezimizle iletişime geçerek, vize başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.

Almanya Staj Vizesi Veriyor mu?

Almanya’da staj yapmak için, Almanya staj vizesi başvurusunda bulunulabilir. Bunun için; 90 günden az süreyle staj yapacaklar, Schengen vizesi alır. 90 günden daha uzun staj görecekler için, ulusal vize başvurusu yapılması gerekir.

Vize başvurusunda parmak izi verilmesi zorunludur. Ancak daha önce parmak izi veren kişilerin 5 yıl süreyle parmak izi sistemde kalır. Bu yüzden bu süreyi geçirmeyen kişiler, başvuru yaparken, kendilerinin bulunmasına gerek kalmaz. Ancak bu kriterleri sağlamayanlar ise, başvuruda muhakkak şahsen bulunmaları gerekir. Aynı zamanda 12 yaş altı çocukların parmak izi alınmasına gerek bulunmaz.

Evrakları Nelerdir? 

Alman Konsolosluğu, vize başvurularında oldukça katı davranıyor. Bu yüzden Almanya staj vizesi başvurusu yapılırken; tüm evrakların tam olarak hazırlanmış olması ve doğru vize evraklarıyla başvuru yapılmış olması gerekir.

 • Vize başvuru formu (iki kopya halinde ve tüm bilgiler hatasız şekilde doldurulmalıdır)
 • Biometrik fotoğraf (2 adet, en az 3 ay önce çekilmiş ve başka başvurular için kullanılmamış)
 • Pasaport (10 yıldan eski olmamalı, en az 1 sayfası boş olmalı)
 • Varsa daha önceden alınan pasaport
 • Varsa evlilik cüzdanı
 • ZAV onay mektubu (Almanya’da çalışmaya izin veren çalışma izni türüdür. Staj alınacak şirket ya da kuruluştan sağlanır.
 • Staj imkânı sunan Alman şirketinin onay mektubu
 • Yeterlilik belgeleri (derece sertifikaları, notlar, varsa diplomalar
 • Seyahat sağlık sigortası (en az 30bin Euro teminatı olmalıdır.)
 • Finansal belgeler (Almanya’da finansınıza yardım edecek kadar yeterli paranın olduğu banka dökümleri, Almanya’da bloke banka hesabı, staj yapılan firmadan alınan ödeme dökümleri, Almanya’daki konaklamanızın finanse edileceğine dair taahhüt mektubu ya da beyan mektubu
 • Çalışıyorsanız; çalıştığınız kurumdan iş sözleşmesi ve son 3 aya ait gelir tablosu
 • Serbest meslek sahibi iseniz; mülkiyet ve gelir belgesi
 • Özgeçmiş ve vize başvuru harcı olan 75 Euro’nun ödendiğine dair dekont (vize harç ücretleri büyükelçilik tarafından döviz kuru üzerinden hesaplanarak, ülke para birimi karşılığı ödenebilir. Ancak ücretler her ay değişme olasılığı olduğundan, ücretlerin teyit edilmesi önemlidir. Vize red alırsa, vize harç ücretleri geriye ödenmez)
 • Nerede kalınacağına dair otel rezervasyonu
 • Bir arkadaş yanında kalınacaksa davet mektubu

Başvuru sahibinin hem çalışıp hem de eğitim görmesi durumunda; eğitim aldığı kurumdan Almanca tercümesiyle birlikte öğrenci belgesi almalıdır. Eğer öğrenci 18 yaş altında ise; ebeveynlerinin imzaladığı ve noterden onaylanmış muvafakatname alması gerekir.

Ayrıca muvafakatname yanında; vize başvuru formunun, anne ve baba tarafından imzalanmış olması gerekir. Eğer çocuğun velayeti tek bir ebeveynde ise; bunun hangi ebeveynde olduğuna dair kanıt belgesi sunulmalıdır.

Almanya Erasmus Staj Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’da staj yapmak isteyen Türk vatandaşları, Almanya staj vizesi başvurusu yapar. Başvuru yaparken, bazı adımların izlenmesi gerekir.

 • Alman Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu’ndan randevu alınır.
 • Başvurularınız staj tarihinizden, en az 3 hafta öncesinde yapılmalıdır.
 • Başvuru talep formu, dikkatlice ve doğru bilgilerle cevaplandırılmalıdır.
 • Vize harç ücreti ödenmeli ve dekontu başvuru dosyasına konmalıdır.

Staj vizesi için gerekli tüm belgeler hem orijinalleri hem de fotokopileriyle hazırlanmalıdır. Bunun yanında staj için başvuru yapanlar, mülakat için hazır olmalı ve verilen mülakat saat ve gününde hazır olmalıdır.

Almanya Staj VizesiPin
Almanya Staj Vizesi

Erasmus Staj için Hangi Vize Türüne Başvuru Yapılır?

Almanya staj vizesi, Almanya’da staj yapmak isteyenler için verilen bir vize türüdür. Ancak Erasmus Programı için vize almak isteyenler için, herhangi bir özel vize türü bulunmaz.

Almanya’da Erasmus staj için kalacağınız süre, genellikle 90 gün üstüdür. Bu yüzden Schengen vizesi ile uzun süreli vize almanız mümkündür. Bunun yanında staj vizesi başvurusu yaparken; vize başvuru formunun 17.maddesinde bulunan ikamet adresinin yazılmış olduğuna dikkat edilmelidir.

Alman Konsolosluğu’nun gerekli gördüğü durumlarda ek belgeler isteyeceği unutulmamalıdır. Belgelerin eksiksiz olarak sunulması; vize onayı için garanti olmazken, tüm karar yetkisi tamamen Alman temsilciliklerine aittir.

Almanya Staj Vizesi Ne Zaman Sonuçlanır?

Almanya’da staj yapmak isteyenler; staj süreleri 90 günden kısa süreli ise, C tipi vize ile ve 90 günden uzun süreli ise D tipi vize almayı gerektirir. Genellikle kısa süreli vize başvuruları 20-25 gün içinde sonuçlanırken, uzun süreli vize türü daha uzun sürede sonuçlanır.

Bu sürelere; Almanya Konsolosluğu’nun yoğun iş yükü, eksik belgelerin bulunması ya da konsolosluk tarafından istenmesi durumunda, ek belgelerin tamamlanma süresi de eklenmelidir.

Bu yüzden Germany staj vizesi başvurusu yapacağınız zaman, seyahat ve staj tarihinizden en az 2-3 ay önce vize başvurusuna başlamanız, vizenizin onaylanma süresi için önemlidir.

Almanya Staj Vizesi Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

Germany staj vizesi geçerlilik süresi, en fazla 12 aydır. Vize geçerlilik süresi, staj sürenize göre değişir. Almanya Konsolosluğu’nda bulunan vize memurları; vize başvurusu yapan kişinin durumu inceleyerek, vize süresini buna göre ayarlar.

Staj süresinin bitmesinden sonra, 2-3 gün daha müsaade edilir. Bu sürede toparlanarak, ülkenize geri dönmeniz gerekir.

Almanya Staj Vizesi Uzatılabilir mi?

Almanya staj vizesi süresi uzatılabilir. Ancak bunu Almanya’da bulunurken yapamazsınız. Önce ülkenize geri dönmeniz ve vize uzatma başvurusunda bulunmanız gerekir.

Ayrıca vize sürenizi uzatmanız için geçerli bir neden olmalıdır. Bunun için; staj yaptığınız yerden, sizi gerçekten istediklerine ve işe almaları gerektiğine dair onay almalısınız. Türkiye’ye geri döndüğünüzde de bunun için tekrar başvuru yapabilirsiniz. Yeni mezun Almanya vizesi almak istiyorsanız lütfen burayı almanyavisa.com/almanya-vize/yeni-mezun-almanya-vizesi/ okuyunuz.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Erasmus Vizesi

Almanya Vize (Schengen) için 25 Detaylı Bilgi ve İpucu

Uzun Süreli Almanya Vizesi

Schengen Almanya Vizesi

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın