Uzun Süreli Almanya Vizesi

Uzun süreli Almanya vizesi; Almanya’da 90 günden daha fazla gün için vize başvurusunda bulunanlar için uygundur. Ulusal vize ya da d tipi vize olarak adlandırılan uzun süreli vize, 180 gün içinde 90 günlük kalımlar şeklinde gerçekleştirilir.

Almanya seyahatlerinizi daha uzun süreli tutmak için alacağınız ulusal vize başvurusu için; vize başvuru ofisimizi ziyaret ederek, uzman danışmanlarımız aracılığıyla, vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

D Tipi Vize Nedir? Uzun Süreli Almanya Vizesi

Almanya’ya seyahatlerde uzun süreli seyahatlerde uzun süreli Almanya vizesi başvurusu yapılır. D tipi vize ulusal vize olarak da adlandırılırken; Almanya’da kesintiye uğramadan 90 günden daha fazla konaklama yapacak başvuru sahipleri için geçerlidir.

Almanya uzun süreli D tipi vize yalnızca Almanya Konsolosluğu ya da Büyükelçiliklerine randevu sistemiyle başvuru yapılarak alınır.

Uzun Süreli Almanya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uzun süreli Almanya vizesi, seyahat amacına uygun olarak alınır. Öncelikle Almanya’ya seyahatinizi hangi amaçla gerçekleştiriyorsanız, onunla ilgili vize başvurusu yapılır.

 • Vize başvuru formu hem Türkçe hem de Almanca olarak 2 adet doldurulur. Tüm bilgiler eksiksiz ve doğru bilgilerle hazırlanmış olmalıdır.
 • Seyahatin amacı tam olarak belirlenmiş olmalıdır.
 • Seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı belirtilmeli ve gerektiğinde, sponsora ait kişisel bilgiler ve diğer istenecek bilgilerin belgeleri hazırlanmalıdır.
 • Başvuru sahibi, vize bitimi sonunda ülkesine geri döneceğini taahhüt etmelidir.

Vize başvuru dosyasının içine vize ücreti harcının ödendi dekontu, vize amacına uygun orijinal ve belediyeden onaylanmış davetiye mektubu konmalıdır. Parmak izi olmayanlar, randevu esnasında parmak izi vermelidir. Daha önce parmak izi verenler; eğer parmak izi sistemde saklama süresini geçirmemişse, başvurularını şahsen yapmadan, vize başvuru merkezimiz aracılığıyla gerçekleştirebilir.

Almanya Ulusal Vize Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Uzun süreli Almanya vizesi başvuru sonuçları; evrakların tam olarak teslim edilmesine bağlı olarak değişir. Ortalama 15-20 gün içerisinde başvuru sonuçları belirlenir.

Birçok başvuru sahibi, vize başvurularının çabucak sonuçlanmasını ister. Ancak tüm belgeler konsolosluk yetkilileri tarafından titizlikle kontrol edilir ve talep edilmesi muhtemel olan evrakların hazırlanması da uzun süreceği ve incelemeye alınacağı için, işlemler uzar. Bu süreye konsolosluğun diğer işlerinin yoğunluğu da eklendiğinden, vize başvuru süreçleri beklenenden uzun sürer.

Ancak konsolosluk işlerinin yoğunluğu, talep edilecek belgelerin tamamlanması gibi nedenlerden dolayı, başvuruların sonuçlanma süreci uzayabilir. Bu yüzden seyahat tarihinden 1 ila 3 ay öncesinden başvuru işlemlerinin başlatılması tavsiye edilir.

Uzun Süreli Almanya VizesiPin
Uzun Süreli Almanya Vizesi

Uzun Süreli Almanya Vizesi Başvuru Evrakları Hangileridir?

Almanya Schengen üye ülkesi olduğu için, tüm vize işlemleri Schengen kriterlerine uygun şekilde gerçekleştirilir. Uzun süreli Almanya vizesi başvuruları da Schengen kriterlerine uygun olmalı ve gerektiğinde talep edilecek ek belgeler hazırlanmalıdır.

Ulusal vize evrakları standart evraklar ve ek belgelerden oluşur:

Standart ulusal vize evrakları:

 • Pasaport (gerektiğinde eski pasaportlar, güncel pasaport en az 3 ay geçerlilikte ve 10 yıldan eski olmamalı ve yan yana 2 boş sayfası bulunmalıdır)
 • Almanya vize başvuru formu (Türkçe ve Almanca olarak hazırlanmalı)
 • Biometrik fotoğraf
 • İkametgâh belgesi
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (evli olan kadınlar, evlenmeden önceki soyadlarının bulunduğu vukuatlı nüfus kayıt örneği de almalıdır)
 • Almanya vize harcı ödendi dekontu
 • Seyahata sponsor olan kişi ya da kurumun bilgileri
 • Seyahat amacına göre orijinal davetiye mektubu (belediyeden alınan onaylanmış)
 • Mali durum belgeleri (son 3 ayı içeren maaş bordrosu, güncel banka hesap dökümleri)
 • Uçak ve konaklama rezervasyon belgeleri
 • Seyahat sağlık sigorta poliçesi (teminatı en az 30bin Euro olmalı ve orijinal poliçe olmalıdır)
 • Parmak izi (hiç vermemiş olanlar için geçerlidir. Sistemde kayıtlı parmak izi olanlar, 5 seneyi geçmemiş ise, başvurularda şahsen bulunmasına gerek duyulmaz)

Standart belgelerin yanında seyahat amacına uygun ek belgeler de talep edilir:

 • Başvuru sahibi öğrenci ise; okuduğuna dair öğrenci belgesi ya da çalışıyorsa çalıştığı yerden seyahat izin belgesi
 • Başvuruyu yapan emekli ise; emekli olduğuna dair emeklilik kartı ve güncel son 3 aya ait emekli maaşı alınan maaş bordrosu
 • Başvuran kişi ev hanımı ise; Seyahati karşılayacak sponsorun davetiyesi ve seyahati karşılayacağına dair mali durum göstergeleri
 • Başvuru sahibi çalışan ise; işyerinden alınan izin belgesi (ıslak imzalı ve kaşeli), sigorta işe giriş bildirgesiyle sigorta hizmet dökümü, vergi levhası, faaliyet raporu, ticaret sicil gazetesi fotokopileri

Vize başvurularında belgelerin güncel olması, ıslak imzalı ve kaşeli olması önemlidir. Bu kurala uyulmalı ve tüm belgelerin bu şekilde hazırlanması, vizenin onaylanmasında önemli adımlardandır.

Almanya Uzun Süreli Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Uzun süreli Almanya vizesi başvurusunda bulunan Türk vatandaşları, başvuru evraklarını son derece titizlikle ve doğru şekilde hazırlamalıdır. Bunun yanında vize başvurularında doldurulması gereken başvuru formu önemlidir.

Vize başvuru formu;

 • Türkçe ve Almanca olarak doldurulur.
 • Büyük harflerle ve hatasız doldurulmalıdır.
 • Online olarak doldurulabildiği gibi, tükenmez kalemle de doldurulabilir.
 • Vize başvuru formunun ıslak imzalı olması gerekir.

Bu kurallara uygun şekilde doldurulan vize başvuru formu, başvuru dosyasına diğer belgelerle birlikte eklenir.

Almanya Uzun Süreli Vize Ücreti Ne Kadardır?

Uzun süreli Almanya vizesi ücreti ve harç bedelleri, düzenli olarak Almanya Konsolosluğu tarafından güncellenir. Ancak vize ücretleri, seyahatin amacına göre alınan vize türüne göre değişkenlik gösterir.

Uzun süreli Almanya vizesi ücreti başvuru öncesi Almanya Konsolosluğu ile iletişime geçilebilir. Bunun yanında vize ücreti ve harç bedelleri, konsolosluğun belirlediği banka hesaplarına yatırılır. Vize ücretleri Euro karşılığı TL olarak da nakit olarak ödenebilir.

Tüm bu bilgilerin ışığında D tipi ulusal vize ücreti 80 Euro olmuştur.  0 ila 5 yaş arası çocuklar, vize ücretinden muaf tutulurken; 6 ila 12 yaş ve üzeri kişilerden vize harç ücretleri alınır. Almanya ulusal vize hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı kapsamlı yazımızı okumak için lütfen almanyavisa.com/almanya-vize/almanya-ulusal-vizesi/ tıklayınız.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Ulusal Vizesi | Almanya Ulusal Vize

Almanya Ulusal Vize Çalışma İzni

Almanya D Vizesi Nedir

 

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Uzun Süreli Almanya Vizesi” üzerine bir yorum
Yorum yapın