Schengen Vizesi İçin Konaklama İspatı

Schengen vize başvurusu yaparken temel bilgiler arasında konaklama ispatınız da yer alır. Eğer konaklama ispatın sunmansanız vizenin onaylanma ihtimali çok düşüktür. Vize başvurunuzda konaklama yapılacak yerin gösterilmesi önemlidir.

Geçerli konaklama şekilleri için ispat sunabileceğiniz yerler:

 • Adınıza kiralanan bir ev
 • Otel rezervasyonu
 • Yurt veya okul kampüsü oteli
 • Evde kalınacak ise ev sahibinin adresi ve yakınlık derecesi

İstenir.

Konaklama İspatı Nasıl Gösterilir

Süreli vize türlerinin tamamında konaklama ispatının yapılması gerekiyor. Seyahatiniz süresince kalacağınız yer için türü fark etmeksizin sunmanız gereken bilgiler:

 • Kalınacak yerin açık adresi (şehir, sokak, posta kodu ve kalınacak oda veya daire numarası)
 • İletişim bilgileri (cep telefonu numarası veya e-posta)
 • Bir kişi sizi evinizde ağırlayacak ise o zaman evdeki kişilerin adı, ev sahibinin davet mektubu veya izni

Gerekir.

Konaklama İspatı İçin Gerekli Belgeler

Konaklama ispatı için kabul edilen belgeler:

 • Konaklama ispatı için kalınacak yerin ayrıntıları

Otelde kalacak iseniz otelin rezervasyon bilgileri. Kiralanmış bir daire için kira sözleşmesi. Kendi evinizde kalacaksanız malın tapusu. Resmi veya özel bir davet sunulmalıdır.

 • Bu belgelerin aslını veya bir fotokopisi dosyaya konulmalıdır
 • Ülkelere göre farklı şartlar aranabilir ancak her ülke bu belgeleri ister.
 • Eğer ülke vatandaşlarından birini ziyaret edecekseniz o zaman davet mektubunu sunmanız gerekiyor.
 • Bu mektubu dosyanıza mutlaka ekleyiniz. Ev sahibi mektubunda sizinle olan ilişkisini açıklamalıdır.
 • Yetkililer başvuru esnasında konaklanacak yeri tüm detayları ile inceler. Eğer doğru bir bilgi verilmez ise bunu kısa sürede tespit eder. Bu durumda vizenizin onaylanma ihtimali kalmaz. Bu nedenle bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasına özen gösteriniz.

Konaklama ve Geçim İspatı Oluşturma

Schengen vizesi için konaklama ispatı oluşturmanın en önemli adımı kalacağınız yerin ödemesini yapmak zorunda değilsiniz. Çünkü vizenin çıkma ve çıkmama ihtimali vardır. Eğer vizeniz reddedilir ve siz gidemezseniz o zaman konaklama için ödediğiniz ücret yanabilir. Bu yüzden ödemenizi vizeniz onaylandıktan sonra ödemenizi yapmanız doğrudur. Burada ödemeyi yapabileceğiniz dair maddi durum beyanında bulunması yeterlidir. İspat için:

 • Giriş ve çıkış tarihlerinizle uyumlu otel rezervasyonu yapılabilir.
 • Özel konaklamalar için kalacağınız yere ücret ödemeyecekseniz o zaman maddi gelirinize bakılır.
 • Diğer bir yöntem ise konaklayacağınız yerin ön ödemesini yapabilirsiniz. Ön ödeme kalan tutarı da ödemeyebileceğinize dair önemli bir ispattır.

Konaklamanın ispat edilmesi vize onaylanması için gizli kalan önemli detaylardan biridir.

Henüz Nerede Kalacağım Belli Değilse Ne Yapmalıyım?

Eğer kalacağınız yere karar vermediyseniz ispat sunamazsınız. Somut bir yer ispatında bulunmazsanız eğer o zaman yapmanız gereken maddi durumdur. Konaklayacağınız otel veya evin paranızı ödeyebileceğinizi göstermeniz gerekiyor.

Ancak bu detay kesinlik vermez. Başvurunuzda ziyaretiniz boyunca kalacağınız yeri somut olarak göstermeniz en etkili çözümdür. Nerede kalacağınıza henüz karar vermediyseniz o zaman herhangi bir otele rezervasyon yapabilirsiniz. Bu otel birincil konaklama noktasıdır.

Ülkeye girdiğinizde kalmak istediğiniz yer konusunda sunduğunuz yer ile aynı olması gibi bir zorunluluk yok. Dilediğiniz her yerde kalabilirsiniz. Konsolosluk genel olarak bilgilerin doğruluğunu kontrol eder. Ülkeye girdikten sonra nerede kaldığınızı teyit etmek ile uğraşmaz. Ancak bir suçtan aranıyor veya suça karıştıysanız o zaman birincil konaklama adresinden aranırsınız. Bu durumda yanlış bilgi verdiğiniz ne tespit edilir.

Sorunsuz bir şekilde seyahatinizi gerçekleştirdiğinizde kesinlik sunmamak çok önemli değildir. Schengen vizenizin onaylanması için görüldüğü üzere konaklama yapılacak yerin ispatı önemlidir. Mutlaka bir yer seçerek belgeleriniz içerisinde sunmanız vizenin kabul edilme olasılığını arttırır.

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın