Schengen Kültürel Vize

Kültürel bir etkinlik için Schengen vizesi almak istiyorsanız kurallara göre başvuru yapmanız gerekiyor. Bu yazımızda sizlere Schengen kültürel vize alma koşulları ve merak edilenleri açıklayacağız.

Schengen Kültürel Vize Nedir?

 • Schengen kültürel bize bu ülkelerden birine 180 gün içerisinde tek seferde en fazla 90 günlük ziyareti meşru kılan belgedir.

Uygunluk: Kimler Başvurabilir

 • Schengen bölgesi vizesi için bu ülkelerden birine kültürel amaçlı gittiğinizi gösteren geçerli belgeyi sunmanız gerekiyor. Belgeli ve doğru bir şekilde evraklarınızı sunduğunuzda vize başvurunuz onaylanır.

Gerekli Belgeler

Schengen kültürel vize için program, sanatçı veya organizasyon grubunun üyesi olduğunuzu açıklamanız gerekiyor. Schengen bölgesine seyahat etmek için kültür derneğinden veya etkinlik bilgileri verilmelidir. Bunun için organizasyonun adı, organizasyonda yer alan tüm kişiler, sizin organizasyonda ki yeriniz açıklanır. Eğer maddi bir durum var ise gittiğiniz ülkede çalışmayacağınıza ve ek iş arayamayacağınıza dair maddi beyan istenir.

Eğer sizin ülkeniz ile diğer ülke arasında bir organizasyon gerçekleşecek ise:

 • Gidilecek olan Schengen ülkesinde düzenlenecek olan etkinlik hakkında detaylı bilgi verilir.
 • İkamet edeceğiniz ve organizasyonu düzenleyecekler tarafından yazılmış belge aranır.
 • Kalacağınız yerle ilgili konaklama bilgileri detaylandırılır.
 • Organizasyon ve ülkede kalacağınız sürede ki maddi masraflarınızı kimin karşılayacağı da açıklanır.
 • Gidilen ülkede ki organizasyon için açık adresi, etkinlik programı, süresi ve kişileri de içeren mektup oluşturulmalıdır.

Nasıl Başvurulur

 1. Başvuru yapmak için gidilecek olan Schengen bölgesini seçiniz.
 2. Seyahat sebebi olarak Kültürel kısmını doldurun.
 3. Kaç kere giriş yapacaksanız belirtin.
 4. Gereken temel bilgileri eksiksiz temin edin. Ayrıca bu vize için istenen ek belgeleri de hazırlayın.
 5. Vize başvuru formunuzu yazın. Formu internetten panel üzerinden kolay ve ücretsiz olarak indirebilirsiniz. İndirme yaptıktan sonra yazıcından çıktısını alın. El yazınızla doğru bir şekilde doldurun.
 6. Vize başvuru ücretini yatırın. Başvuru ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Ayrıca ek olarak ödemeniz gereken hizmet bedeli de vardır. Bu iki ücret ödenmeden başvurunuz gereken merciiler tarafından işleme alınmaz.
 7. Ödeme sonrası belgelerin tamamı eksiksiz ve doğru olacak şekilde teslim edilir.
 8. Görüşme randevusu alın. Randevu saatinde orda olmanız gerekir. Konsolosluklarda, elçiliklerde veya vize başvuru merkezinde görüşme yapılabilir.

Ne Zaman Başvurulur

 • Başvuru için en uygun zaman dilimi seyahatinize göre belirlenir. En geç 15 gün içerisinde en erken ise 6 ay gibi bir sürede vize başvurusu yapılabilir.

Nereye Başvurulur

 • Başvuru için doğru yer gidilecek olan Schengen ülkesi konsolosluğu, vize başvuru merkezi ve elçiliktir. Yaşadığınız yere yakın olan merkez üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Birden fazla Schengen ülkesine gidecekseniz o zaman en uzun süre kalacağınız ülke üzerinden başvurunuzu yapınız.

İşlem Süresi

 • Kültürel vize işlem süresi ortalama 15 gündür. Bu süre iki aya kadar uzayabilir.
Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın