Resmî Ziyaret İçin Schengen Vizesi

Schengen Resmi Ziyaret Vizesi

Schengen bölgesine ziyaret gerçekleştirmek istiyorsanız vize koşullarını yerine getirmeniz gerekiyor. Schengen bölgesi içerisinde devlet kuruluşlarından resmi bir ziyaret için başvuru yapılması zorunludur. Tüm detaylar sizlerle!

Schengen Resmi Ziyaret Vizesi Nedir?

Resmi olarak bir amaç için Schengen bölgesini 180 gün içerisinde tek sefere mahsus 90 güne kadar ziyaret edebilirsiniz. C tipi kısa süreli vize türüdür.

Uygunluk: Kimler Başvurabilir?

Schengen bölgesi için üçüncü ülke vatandaşıysanız uluslararası kuruluşlar arasında vize için davet aranır. Müzakere, kültürel değişim, diplomatik toplantı için bir etkinliğe katılmanız gerekir ise resmi davet alınmışsa veya ülkeniz tarafından seçilmişseniz başvuru yapabilirsiniz. Bunun dışında kalan kişiler bu vize türü için uygun değildir.

Gerekli Belgeler

Vize için gereken temel bilgilerin teslim edilmesi zorunludur. Ek olarak resmi ziyaret vizesi için farklı belgelerinde sunulması gerekir. Bu belgeler:

  • Resmi davet aldığınız ve ülkenizi temsil edeceğiniz dair belge. (Seyahat edecek delege veya delegeler arasında olduğunuzu gösteren ve kendi ülkeniz tarafından onaylanmış izin raporu)
  • Schengen bölgesinde ki devletten gelen resmi bir davet

Aranır. Bu belgeler yok ise resmi olarak ziyaret etme belgeniz alınamaz.

Nasıl Başvurulur

  1. Seyahatinizi yapacağınız ülke için hangi ülkeye gidilecek ise o ülkenin konsolosluğuna başvurulur.
  2. Seyahat etme nedeniniz olarak resmi ziyaret kısmınızı seçiniz.
  3. Giriş yapacağınızı açıklayın.
  4. Temel belgeleri ve ek olarak istenen belgelerini eksiksiz hazırlayın.
  5. Başvuru formunuzu doldurun. Formu internet üzerinden çıktısını alarak elinizde doldurmanız gerekiyor.
  6. Başvuru vize ücretinizi yatırın. Genel olarak vize türünden bağımsız 80 Euro ödeme yapılır. Vizenize ek olarak hizmet ücreti ödemenizde gerekir. Bu iki bedel sonuçtan bağımsız olarak yatırılmalıdır. Ücret yatırımı yapılmadan vize işleme alınmaz.
  7. Başvuru belgelerinizi incelenmek üzere bırakın.
  8. Görüşme için randevunuzu alın ve riayet edin. Yüz yüze görüşme konsoloslukta veya vize merkezinde yapılabilir.

Ne Zaman Başvurulur

Resmi ziyaret vizesi için seyahat etmeden en az 15 gün önce en erken ise 6 ayda başvuru yapabilirsiniz.

Nereye Başvurulur

Schengen resmi ziyaret vizesi için şartları diğer vize türlerinden farklı değildir. Schengen ülke konsolosluğuna veya vize başvuru merkezine yapabilirsiniz. Birden fazla ülkeyi ziyaret edecekseniz o zaman başvurunuzu en uzun kalacağınız ülke üzerinden gerçekleştiriniz.

Birden fazla ülkede görüşme yapacak ve eşit sürede ülkelerde kalacak iseniz farklılaşır. O zaman başvurunuzu ilk giriş yapacağınız ülke üzerinden yapın. Başvurunuzu yine Vize başvuru merkezinden ve konsolosluklardan yapabilirsiniz.

İşlem Süresi

Schengen resmi ziyaret vizesi için temel olarak işlem süresi 15 gündür. Ancak bu süre şartlara ve zamana bağlı olarak değişebilir. Kararın çıkması için 30 veya 60 iş günü süre bulunuyor. Kısa bir zamanda sonuç alınmama ihtimali olduğu için vize başvurunuzu bu süreyi düşünerek yapabilirsiniz.

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın