Schengen Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Schengen bölgesinde ki aile ve arkadaşlarınızı ziyaret etmek istiyorsanız vize almanız gerekir. Başvuru detayları ve merak edilenler yazımızda.

Schengen Aile ve Arkadaş Ziyareti Nedir?

 • Schengen ülkelerinde bir arkadaşınızı veya ailenizi ziyaret etmek istiyorsanız bu vize alınır. 180 günlük süre içerisinde en fazla 90 gün içerisinde kalabileceğiniz C tipli vizedir.

Uygunluk: Kimler Başvurabilir

 • Schengen aile veya arkadaş ziyareti vizesi için bölgede ikamet eden arkadaşlarınızdan resmi davet almanız gerekir. Davetiniz olduğunuzu beyan ederek ziyaret etme istediğinizi belirtebilirsiniz.

Gerekli Belgeler

Schengen aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli temel evrakların beyan edilmesi zorunludur. Ayrıca bu vize türü için ek belgelerde sunmanız gerekiyor. Sunulması zorunlu olan ek belgeler:

 • Ziyaret edeceğiniz Schengen bölgesinde yaşayan veya vatandaşı olan kişi ile ilgili yakınlığınız. Yakınlık nüfus cüzdanı veya evlilik cüzdanı üzerinden yapılmalıdır.
 • Sizi davet eden ev sahibinin konaklama yerinden, tüm masraflarınızı üstleneceğine dair belgelerin resmi bir şekilde belirtilmesi gerekir. Ayrıca ziyaret sebebiniz ve ülkede yapmayı planladığınız etkinlikler de açık bir şekilde belirtilmelidir.
 • Sizi çağıran ve onu ziyaret etmenizi söyleyen mektup

Dosyada mutlaka yer almalıdır.

Nasıl Başvurulur

Adım adım başvuru adımları:

 1. Seyahat edeceğiniz Schengen ülkesini seçiniz. Gideceğiniz ülkenin konsoloslukları veya elçilikleri üzerinden işlem yapılır.
 2. Seyahat etme nedeniniz için Arkadaş ve aile ziyaretini seçiniz.
 3. Kaç kere giriş yapılacağını belirtin.
 4. Başvuru formunuzu elle doldurun. Formu internet üzerinden portal üzerinden indirebilirsiniz. İndirdikten sonra çıktısını alın ve kendi yazınızda doldurun.
 5. Vize için işlem ücretinizi ödeyin. Yetişkinler için sabit vize ücreti 80 Euro’dur. Ayrıca ek hizmet bedeli de bulunur. Hizmet bedeli ve vize ücreti geri ödemesiz olarak yatırılır.
 6. Başvuru belgelerinizi verin ve görüşme gününüzde tam saatinde orada olun. Konsolosluk veya vize merkezinde yüz yüz görüşme gerçekleştirilir.

Ne Zaman Başvurulur

 • Aile ve arkadaş vizesi içi seyahat planınıza en uzak 6 ay içinde başvurabilirsiniz. En yakın süre ise son 15 gündür.

Nereye Başvurulur

 • Başvuru için gidilecek ülke farklılık gösterir. Arkadaş ve aile ziyareti için Schengen bölgesini elçilikleri ve konsolosluklarına başvurabilirsiniz. Ayrıca resmi olan onaylı vize başvuru merkezinde de işlem alınır.
 • Ziyaretiniz sırasında birden fazla ülkeyi ziyaret edecekseniz o zaman en uzun kalacağınız ülke üzerinden başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru formunda ve nedenlerinizde gideceğiniz yerleri de tek tek açıklamanız gerektiğini unutmayınız.
 • Eğer ülkelerde aynı zaman sınırında yaşayacaksanız o zaman ise ilk gireceğiniz ülkeye yani davet aldığınız ülke üzerinden başvuru yapınız. Bu sayede bir Schengen ülkesi izni aldığınızda diğer ülkelere vizesiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

İşlem Süresi

 • Arkadaş ve aile vizesinin ortalama sonuçlanma süresi iki haftadır. Ancak bu süre ortalamadır. 60 güne kadar sonucu uzayabilir.
Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın