Schengen Turistik Vize | Turist Vizesinin Şartları

Schengen bölgelerinde gezmek istiyorsanız turistik vize almanız gerekir. Schengen turistik bize almak için bilmeniz gereken tüm detaylar sizlerle!

Schengen Turistik Vize Nedir?

Turistik vize gezmek ve görmek için yapılır. Bu vize kısa dönemdir ve C tipindedir. 180 gün içerisinde 90 güne kadar tek seferde ülke ziyaretleri için kullanılır.

Uygunluk: Kimler Başvurabilir

Schengen bölgesi için turistik amacıyla geçerli kabul edilen ve belgelenmiş diğer ülke vatandaşları alabilir. Vize alabilecek üçüncü ülke vatandaşları başvuru yaparak vizeleriyle seyahat edebilir.

Nasıl Başvurulur

  1. Gezinti yapacağınız ülkeyi seçiniz. Hangi Schengen ülkesine gidecekseniz o ülkenin konsolosluğuna başvurmanız gerekiyor.
  2. Seyahat amacınızı turizm olarak seçin.
  3. Kaç kere giriş yapacaksanız onu yazın.
  4. Gerekli temel belgelerinizi hazırlanmanız gerekir. Ayrıca Turistik vize için ek belgeleri de dosyanızda sunmanız gerekir.
  5. Başvuru formunu yazınız. Her Schengen ülkesi için farklı başvuru formu doldurulur. Başvuru formu online olarak portal üzerinden yapılır. Eksiksiz ve doğru doldurduktan sonra çıktısını alabilirsiniz. Ayrıca bu çıktının elle de doldurulması gerekiyor.
  6. Başvurunuzun değerlendirmeye alınması için ödemesini yapmanız gerekir. Başvuru ücreti yetişkinler için 80 Euro’dur. Başvurular için ayrıca ek ücret ödemesi de yapılır. Ek ücret vize ücretinden ayrıdır. Başvurunuzun sonucundan bağımsız olarak iki ücretinde ödemesi yapılmaz.
  7. Belgelerinizi teslim elin.
  8. Randevunuza tam saatlinde gidin. Görüşmeler konsoloslukta veya bize başvuru merkezinde birebir yapılır.

Ne Zaman Başvurulur

Schengen vize başvurusu için yolculuğunuzdan en az 15 gün önce en erken ise 6 ay önceden başvuru yapabilirsiniz.

Nereye Başvurulur

Schengen vize başvuruları için yetkili merci ülkenin elçiliği veya konsolosluklarıdır. Ayrıca izinli olan bize başvuru merkezinden de başvurunuzu yapabilirsiniz.

Eğer seyahatinizde birden fazla ülkeyi ziyaret edecekseniz o zaman en uzun kalınacak yer esas alır. En çok hangi ülkede bulunacaksanız o ülkenin konsolosluğundan veya elçiliğinden işlem alabilirsiniz.

Birden fazla Schengen bölgesini ziyaret ederken tüm bölgelerde eşit günde kalacaksanız o zaman sistem değişir. Bu durumda ülkenizden Schengen bölgesine ilk gireceğiniz ülke üzerinden başvuru gerçekleştirilir. İlk hangi ülkeye giriş yapacaksanız o ülkenin elçiliğine, konsolosluğuna veya izinli vize başvuru merkezinden gerçekleşir.

İşlem Süresi

Schengen bölgesine turistik ziyaret gerçekleştirmek için tüm başvuru merkezlerinde ki ortalama işlem süresi 15 gündür. 15 gün içerisinde vizenin çıkıp çıkmadığı açıklanır. Ancak yoğunluk olması halinde veya resmi tatillere denk gelirse işlem süresi uzayabilir. Bunun için 30 gün ila 60 gün süreye kadar çıkabilir. Konsolosluğun bu konuda bir sınırı yoktur. Seyahatiniz geldiğinde ve başvurunuz hala sonuçlanmadığında kalıcı bir çözüm yaşanmaz. Bu nedenden ötürü garantiye almak için son 15 güne başvurunuzu bırakmamanızı tavsiye ederiz. Aksi durumda yeniden başvuru yapmak veya seyahatinizi ertelemeniz gerekmektedir.

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın