Almanya D Vizesi Nedir

Almanya’ya uzun süreli seyahat planı yapanlar ulusal vize başvurusu yapar. Almanya D vizesi nedir; en az 3 ay ile 12 ay arasında verilen Almanya’ya giriş sonrası oturum izni almaya da hak kazandıran bir vize türüdür.

Bunun yanında ulusal vize ya da uzun süreli vize olarak da adlandırılan D vizesi; Almanya’da kalarak, Almanya’yı deneyimleyen ve sonrasında diğer Schengen ülkelerinde de kısa süreli kalışlar için de alınır.

Almanya’ya uzun süreli vize alımlarınız için şahsen başvuru yapabileceğiniz gibi; vize başvuru merkezimize başvuru yaparak, profesyonel şekilde vize başvuru sürecinizi de başlatabilirsiniz.

D Tipi Vize Kimlere Verilir?

Almanya D vizesi nedir; Almanya’da uzun süreli kalışlarda gerekli olan vize türüdür. Uyruğunuza bağlı olarak; AB vatandaşları yanında İzlanda, Norveç, Lihtenştayn ve İsviçre vatandaşları, AB üyesi ülkelerin birçoğunun kabul ettiği Schengen Antlaşması sayesinde, Almanya’ya vize olmadan giriş yapar.

D tipi vizeye ihtiyacı olanlar;

 • Almanya’da 3 aydan fazla kalmak isteyen AB üyesi ülke vatandaşı olmayanlar
 • AEA ülkesi vatandaşı olmayanlar
 • Eğitim, araştırma, aile birleşimi ile Almanya’ya gitmek isteyenler

Amerika, Güney Kore, Yeni Zelanda, Avustralya, İsrail, Japonya, Kanada, AB ülkeleri, AEA ülkeleri ve EFTA ülkeleri dışındaki diğer ülke vatandaşları D tipi vize almak zorundadır.

Almanya D Vizesi NedirPin
Almanya D Vizesi Nedir

Almanya D Tipi Randevusu Nasıl Alınır?

Almanya D vizesi nedir; AB üyesi ve Schengen üyesi olan Almanya’da ara verilmeden 90 günden fazla konaklamalarda verilen vize türüdür. Ulusal vize olarak da bilinen D tipi vize; ikamet edilen bölgede bulunan dış temsilciliğin konsolosluğuna ya da vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılır.

Başvurular yapılırken; faks, e-posta, mektup gibi yollar tercih edilmez.  Bu yollarla yapılan başvurular işleme dahi alınmaz. Bu yüzden tüm başvurular ya şahsen ya da vize başvuru merkezimiz aracılığıyla gerçekleştirilir.

D Tipi Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almanya D vizesi nedir; ulusal vize anlamına gelir ancak, Alman vatandaşlığına geçiş hakkı tanımaz. Vizeyi almak için gerekli belgelerin tam ve doğru bilgilerle doldurulmuş olması gerekir.

D tipi vize için gerekli evraklar;

 • Online olarak doldurulmuş ve imzalanmış ya da elden doldurularak imzalanmış Almanya vize başvuru formu
 • 5×4.5 cm ebadında, beyaz arka fonlu 2 adet biometrik fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş, başka vize ya da işlerde kullanılmamış olması gerekir)
 • 10 yıldan eski olmayan, en az 3 ay geçerli, yan yana 2 boş sayfası bulunan güncel pasaport
 • Pasaportta yazılı olan ve resim bulunan sayfaların fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • Konsolosluğun yetki alanında olduğunu gösterir kimlik belgesi fotokopisi
 • Banka hesap hareketleri (son 3 aya ait dökümler)
 • Banka hesap cüzdanı dökümleri (son 3 aya ait olmalı ve içinde yeterli miktarda bakiye bulunmalı)
 • Valilik ya da belediyeden onaylı şekilde alınacak davetiye aslı ya da fotokopisi
 • Başvuru sahibi çalışıyorsa; çalıştığı yerden düzenlenmiş ıslak imzalı ve kaşeli son 3 aya ait maaş bordrosu
 • Uçak ve konaklama için gerçekleştirilen rezervasyon belgeleri
 • Seyahat planının teyit edildiği tüm belgeler

Bunun yanında 18 yaşından küçük çocukların; anne ve babalarından alacakları ve noterden onaylı muvafakatname de alınır. Velayetin tek bir ebeveynde olması durumunda; velayetin kimdi olduğuna dair kanıt belgesi, doğum belgesi istenir. Aynı zamanda tüm çocuk anne ve babasıyla seyahat edecekse, her iki ebeveynin pasaport ve geçerli vizelerinin fotokopileri hazırlanır.

Almanya D Vizesi NedirPin
Almanya D Vizesi Nedir

Almanya D vizesi nedir; uzun süreli seyahatlerde tercih edilir. Her türlü vize işlemleriniz için, vize başvuru merkezimizi arayarak, uzmanlarımızla vize sürecinizi başlatabilirsiniz.

D Tipi Vize Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Almanya D vizesi nedir; 90 günden fazla konaklamalarda alınması gereken uzun süreli vize tipidir. Vize sonucu; tüm belgelerin hazırlanması ve randevuyla ilgili makama teslim edilmesiyle birlikte, ortalama 15 iş günü içinde sonuçlandırılır.

 • Erasmus programı, hazırlık kursları için alınan vizelerde
 • Staj vizelerinde
 • Gönüllü hizmet amacıyla gerçekleştirilen başvurularda vizelerin sonuçlandırılma süresi 1 ayı ve üzerini bulabilir.

Ancak konsolosluğun yoğunluğu, başvurularda oluşabilecek eksik evrak ya da ek belge talebi gibi durumlar, vizenin sonuçlandırılma süresini etkiler.

Almanya D Vizesi Nedir; Vize Ücreti Ne Kadardır?

Almanya D vizesi nedir kapsamında Almanya’ya seyahat edecek kişiler, vize ücretlerini de merak edebilir. Almanya konsolosluğu, her sene düzenli olarak vize ücretlerini günceller.

Buna göre 2021 yılında Almanya D tipi vize ücretleri 80 Euro olarak belirlenmiştir. Ancak bazı durumlarda vize harç ücretleri artış gösterebilir ve toplamda 250 ve üzeri Euro olabilir. Bu ücrete vize başvuru merkezlerinin hizmet bedeli de eklenir.

Almanya D Vizesi Nedir; D Tipi Vize Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılır?

Almanya D vizesi nedir; Almanya’ya uzun süreli seyahatlerde, yani 90 gün üzeri seyahatlerde gerekli olan vize türüdür. Ancak bazı durumlarda vize reddi ile karşı karşıya kalınır.

Vize reddi nedenleri;

 • Vize kontrol memurlarının belgeler konusunda ikna olmaması
 • Belgelerin eksik ve hatalı bilgilerle hazırlanmış olması
 • Pasaport süresinin bitmiş olması
 • Başvuru sahibinin Almanya’da kendini yeterince idame ettirecek kadar finansal güce sahip olmaması
 • Sahte belgelerin hazırlanması

Bunun yanında eğer vize başvuru evraklarınızın tam olduğundan, sorunsuz olduğundan eminseniz ama yine de vize başvurunuza ret cevabı gelmişse, ilgili makama hitaben yazılacak itiraz mektubu hazırlanır.

İlgili makama hitaben yazılan itiraz dilekçesi resmî dille yazılmalı, başvuru sahibinin pasaport numarası, adı ve soyadı, itiraz dilekçesinin gerekçeleri açık ve net şekilde yazılmalıdır.

Gerekli durumlarda itiraz dilekçenizi destekleyecek ek belgeler de sunulabilir. Bu belgeler arasında uçak ve otel rezervasyonları, vize başvuru formu, daha önce alınmış vize onayları gibi belgeler verilebilir.

Her türlü vize işlemlerinizin doğru şekilde gerçekleştirilmesi, doğru vize türü evraklarının hazırlanması ve sürecin profesyonelce başlatılabilmesi için, vize başvuru merkezimizi arayabilirsiniz. Almanya turist vizesi almak istiyorsanız mutlaka bu almanyavisa.com/almanya-vize/almanya-turist-vizesi/ yazımızı okuyarak uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Vizesi Aile Birleşimi | Almanya Vize

Uzun Süreli Almanya Vizesi

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın