Almanya’da Nasıl Cifte Vatandaş Olunur

Vatandaşlarına en güzel imkanları sunan Avrupa ülkesi Almanya, uzun yıllar Türkiye’den göç almıştır. Almanya’da nasıl cifte vatandaş olunur konusu her zaman Almanya’da yaşayan Türklerin merak ettiği konulardan biridir. Ülkede yaşayan Türklerin çifte vatandaşlık alabilmesi için birkaç yol bulunmaktadır.

Almanya’da doğan tüm çocuklar direkt olarak hem Türk hem de Alman vatandaşlığına sahiptir. 2014 yılına kadar vatandaşlık konusunda seçme hakkı bulunan ülkede 2014 yılından sonra durum değişti ve ülkede doğan tüm çocuklar çifte vatandaş olarak kabul edildi.

Tartışmalı Konu Çifte Vatandaşlık

Çifte vatandaşlık konusu yıllar boyu her zaman bir tartışma konusu olarak gündeme gelmektedir. Birçok insan tarafından çifte vatandaşlık doğru iken birçok insan açısından başta sadakat sorunu olmak üzere birçok konuda sorun yaşanmasına neden olan durumdur.

Çifte vatandaş olanlar her iki ülkede de askerlik, seçme ve seçilme hakkı ile vergi verme gibi birçok hakka sahip olur. Almanya’da nasıl cifte vatandaş olunur; Almanya’da doğan ve 8 yıl ülkede yaşayarak okula giden çocuklar ile birlikte aynı zamanda anne ve babası da çifte vatandaşlık hakkında elde eder.

Almanya Vatandaşlık Hukuku

Almanya vatandaşlık hukuku genellikle çoklu vatandaşlığa olanak sağlamaz çünkü ülkede genellikle sadece Alman vatandaşlığı konusunda yaklaşım bulunmaktadır. Bundan dolayı ülkede çifte vatandaşlık istisnai bir durumdur, ülkede iki yol ile çifte vatandaşlık gerçekleştirilir.

Bunlardan ilki Almanya’da doğmuş olmak diğeri ise Alman vatandaşlığına geçmektir. Doğum ile çifte vatandaşlık hakkı için 3 farklı durum bulunmaktadır; anne ya da babadan herhangi birinin Alman vatandaşı diğerinin ise farklı bir ülke vatandaşı olması halinde çocuk her iki ülkenin de vatandaşı olabilir.

3 Durumda Çifte Vatandaşlık Hakkı

  1. durum ülkede 8 yıl yaşadıktan ve tüm şartları yerine getirdikten sonra Alman vatandaşlığına geçmektir. Bunun dışında şartları karşılayan İsviçre ya da Avrupa Birliği vatandaşları çifte vatandaşlık hakkını elde eder.

Almanya’da cifte vatandaş olunur sorusu ile birlikte Alman vatandaşlığına geçme işlemlerinin nasıl gerçekleştiği konusu da merak edilir. Öncelikle başvuru sahibinin ülkede yaşadığı bölgedeki vatandaşlık dairesine başvurması gerekmektedir.

16 yaşını dolduran her birey ayrı dilekçe vermek zorundadır, 16 yaşından küçük çocukların başvuruları ebeveynler tarafından yapılabilir.

Almanya’da Nasıl Cifte Vatandaş Olunur; Anayasaya Bağlılık Belgesi

Alman vatandaşı olmak için başvuru yapacak olan yabancı ülke vatandaşları öncelikle yeteri derecede Almanca bildiğini kanıtlamak zorundadır. Ardından hazırlanan dilekçe ile birlikte istenen evrakları ve belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde teslim etmesi gerekir.

Anayasaya bağlılık belgesini imzalayarak Almanca bilgisi olduğunu gösteren sertifikayı ibraz etmelidir. Almanya vatandaşlık işlemleri ortalama 10 ila 12 hafta arasında gerçekleşir.

Almanya’da Nasıl Cifte Vatandaş Olunur; Alman Vatandaşlığına Geçiş

Başvuru sahibi Alman vatandaşlığını alacağına dair teminat belgesi verir bu belgenin geçerlilik süresi 2 yıldır, 2 yıl sonra sonunda uzatılması mümkündür.

Türk vatandaşlığından çıkışın söz konusu olmadığı ya da maddi zarara yol açan veya sağlık nedenleriyle çıkış işleminin mümkün olmadığı durumlarda çifte vatandaşlık kabulü ile Alman vatandaşlığına geçmek mümkündür.

Almanya’da cifte vatandaş olunur konusunda doğumda çifte vatandaşlık hakkı elde edenler anne ya da babasından herhangi birinin Alman vatandaşı olması ile bu hakka sahip olur.

Almanya’da Nasıl Cifte Vatandaş Olunur S.S.S

İsteğe Bağlı Çifte Vatandaşlık Mümkün Mü?
Doğumdan kaynaklanan çifte vatandaşlık hakkına sahip olan bireyler 23 yaşına kadar 2 ülkeden birini seçmelidir aksi halde Alman vatandaşlığı hakkını kaybeder.
Yasal Olarak Çifte Vatandaş Olan Kimdir?
1 Ocak 2020 tarihine kadar hem Türk hem de Alman vatandaşlığını elde edenler yasal olarak çifte vatandaş olarak kabul edilir.
Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın