Almanya Kalıcı Oturma İzni

Almanya kalıcı oturma izni almak isteyen bireylerin danışmanlık firmaları ya da bireysel başvuru kanalları üzerinden taleplerini iletmelerine imkan verilmektedir. İlk başvuru adımlarında ret yanıtı alan kişilerin bir sonraki oturum başvurularında danışmanlık firmalarından yardım alması sürecin daha sorunsuz tamamlanması için fırsat sunacaktır.

Oturum İzni Detayları Nelerdir?

Almanya kalıcı oturma izni için başvuru adımlarını yerine getirirken öncelikli o0larak randevu almaya özen göstermelisiniz. Pandemi sebebi ile başvuruların sadece randevulu şekilde yapılmasına karar verilmiştir. Başvuruda bulunacağınız oturum türüne dair doğru kategoriyi işaretlediğinizden de emin olmanız gerekmektedir.

  • Almanya kalıcı oturma izni almak isteyen kişilerin D tipi vize üzerinden başvurularını iletmeleri gerekir. Ülkede 90 günden fazla kalmayı planlayan kişiler D tipi vize başvurusunda bulunmalıdır.
  • Kalıcı oturum izni almak isteyen kişilerin, pasaportlarını güncel şekilde sunmaları gerekir. Pasaportunuzun gerek duyulursa eski geçerliliği tamamlanmış olan versiyonlarının da iletilmesi talep edilebilmektedir.
  • Başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve ıslak imzalı şekilde iletilmesi gerekmektedir. Başvuru formunda herhangi bir ihlal tespit edildiği anda ya da yanlış bilgilendirme fark edilirse, başvuru geçersiz sayılacaktır.

Kalıcı oturma izni başvuru adımlarının takip edilmesi adına size bir referans numarası iletilecektir. Bu referans numarası ile takip adımlarını yerine getirebilirsiniz. Aracı bir kurum ile iş birliği yaparsanız oturum izni başvuru adımları bizzat yetkililer tarafından yerine getirilir ve tarafınıza bu sürece dair tüm bilgilendirmeler eksiksiz sunulur.

Almanya Kalıcı Oturma İzni; Başvuru İçin Sağlık Sigortası Koşulu Var Mıdır?

Kalıcı oturma izni almak isteyen kişilerin kesinlikle 30 bin Euro değerinde bir sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir. Bu sigortanın talep edilmesinin en temel nedeni ülkede sağlık sistemine dair herhangi bir yükün oluşmamasıdır.  Sağlık sigortasının işvereniniz ya da okulunuz tarafından karşılanıyor olması sizin için büyük bir verimlilik sunacaktır.

Almanya oturma izni almak isteyen bireylerin seyahatlerine dair de seyahat sigortasının eksiksiz sunulması talep edilmektedir. Bu şekilde yolculuk aşamasında bir sorun meydana geldiği zaman ülkeye giriş yapacak olan kişilerin herhangi bir sorun yaşamadan tüm ihtiyaçlarının karşılanması mümkün kılınacaktır.

Almanya Kalıcı Oturma İzniPin
Almanya Kalıcı Oturma İzni

Almanya Kalıcı Oturma İzni Neden İptal Edilir?

Kalıcı oturum izni belirli denetimlere tabi olmak koşulu ile hizmet vermektedir. Kalıcı oturum izni almak isteyen kişilerin ülkeden belirli bir süre ayrı kalmaması gerekir. Sadece resmi birimlerin belirttiği zaman aralıklarında ülkeden ayrılmanıza imkan verilecektir. Ayrıca ülkenin genel güvenliğini ve toplumun huzurunu riske atmanız durumunda; kalıcı oturumunuzun bu durumda da iptal edileceği belirtilmelidir.

Ret Yanıtı Verilmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Kalıcı oturma izni almak isteyen kişilerin ret yanıtı alması durumunda konsolosluğun ve İdata’nın belirtmiş olduğu zaman aralıklarında itirazda bulunmasına imkan verilmektedir. İtirazda bulunulması durumunda başvuru yeniden değerlendirmeye alınacaktır.

Kalıcı oturma izni başvuru adımının hemen sonrasında harç tutarı ile alakalı da sıklıkla sorular gelmektedir. Yatırmış olduğunuz harç tutarının tarafınıza iade edilmesine imkan tanınmayacaktır. Ret yanıtı ile beraber bu tutar da yanmış olur.

Almanya Kalıcı Oturma İzni S.S.S

Kalıcı oturma izni nasıl vatandaşlık hakkına dönüştürülür?
Kalıcı oturma izni almak için ülkede en az 5 sene boyunca ikamet etmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında süresi oturum ve entegrasyon kurallarını yerine getirirseniz de vatandaşlık hakkını elde edebilirsiniz.
Kalıcı oturum ret nedenleri nelerdir?
Belgelerde eksiklik olması, başvuru formunda yanlış bilgi verilmesi ret yanıtı alınmasına neden olan temel hususlardandır.
Başvuru nasıl takip edilir?
Kalıcı oturum başvurusunun yapılması sonrasında tarafınıza iletilen referans numarası üzerinden başvurunuzu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Alman Vatandaşlığı Mavi Kart

Almanya Oturma İzni; 25 Detaylı Açıklama

 

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya Kalıcı Oturma İzni” üzerine bir yorum
Yorum yapın