Almanya Oturma İzni; 25 Detaylı Açıklama

Almanya, Avrupa’nın ekonomik olarak refah içinde olan ülkesidir. Avrupa Birleşik devletleriyle anlaşmalı olan Almanya, Schengen vizesi prosedürünü uygulamaktadır. Almanya D vize tipi, C vize tipi ve Almanya oturma izni prosedürü, konsolosluk üzerinden yürütülerek, ulusal vize başvurusu yapılması gereken sürece tabi tutulmuştur.

Erasmus vizesi, oturma izni ve çalışma izni vizesi için evrak ve dil yeterlilik prosedürüyle mali durum değerlendirmesi yapılır.

Almanya D Tipi Vize Oturma İzni

Almanya oturma izni ve yerleşim izni farlı vize prosedürlerini kapsamaktadır. Oturma izni prosedürüne uygunluk için D tipi vize konsolosluk üzerinden başvuru yapılarak alınmalıdır. Almanya’dan 4 farklı oturma izni alınırken, D tipi oturma izni, 180 günlük öğrencilik, iş, eğitim faaliyetleri kapsamında değerlendirilmektedir.

Almanya D tipi vize; Almanya’da eğitim, öğrencilik, ticari ve iş amaçlı gidişler ‘’standart oturma izni’’ olarak kabul görmektedir. Yerleşim izninden bağımsız olarak 180 günlük vize alarak, Almanya’da 180 gün kalacağınız ikamet adresini ‘’otel, hostel, apart, yurt’’ seçeneklerinden bağımsız alabilirsiniz.

 • Öğrenim amaçlı alınan oturma izni D tipi vizeden sonra 1 yıl ve 2 yıla kadar uzatılabilmektedir.
 • Almanya D tipi vize oturma izni için 120 tam gün ve 240 günü geçmeyen çalışma hakkı verilmektedir.
 • Dil programları, dil kursları ve üniversite amaçlı oturma izni 9 aya kadar uzatılabilir.
 • Eğitim ve öğretim amacı dışında D tipi vize oturma iznini turistik, ziyaret ve kalıcı amaçlı vermemektedir.

Almanya Erasmus Oturma İzni

Öğrenim ve yüksek öğrenim amaçlı Almanya oturma izni Erasmus ile 1 yıl ve 2 yıl süreye tabii tutulmaktadır. Almanya Erasmus  oturma izni prosedüründe, hazırlık eğitimi, yüksek öğrenim ve yüksek öğrenime hazırlayan dil kursları da dahil olmak üzere oturma izni verilmektedir.

Almanya Avrupa topluluğu Schengen sözleşmesi prosedürüne göre öğrencilik döneminde ülke geçişleri yapılmasına izin vermektedir. 120 tam gün ile 240 günü geçmeyen çalışma hakkı da öğrencilik döneminde tanımaktadır.

Almanya Erasmus vize işlemleri; AB Erasmus programı, 1.4 milyon öğrenciyle Avrupa’nın 30 ülkesinde eğitim alma şansı vermektedir. Erasmus vize başvurusu için örgün eğitim üzerinden birinci, ikinci veya üçüncü öğrenim görüyor olması gerekmektedir. Birinci kademe için 2.20 ile 4.00 ortalama şartı, ikinci ve üçüncü kademe için 2.50 ile 4.00 olması gerekmektedir.

Almanya Erasmus için gerekli belgeler;

 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Eğitim programı sertifikası
 • Ulusal kimlik aslı ve fotokopisi
 • Öğrenci belgesi, imzalı ve kaşeli
 • Pasaport 10 yıl içinde alınmış olmalı
 • Transkript orijinali ve İngilizce
 • SGK sağlık sigortası
 • Rezervasyon biletleri

Almanya Ev Alma Oturma İzni

Almanya ev alma oturma izni için kolaylaştırıcı yöntemler arasındadır. Ev almak için Almanya’ya daha önce giriş yapmış, vize almış olmanız şartı vardır. Aynı zamanda 3 yıl boyunca suç işlememiş olmanız da Almanya oturma izni almanız için prosedürler  ve şartlar arasında bulunmaktadır.

Oturma izni almak için ev aldıktan sonra üç yıl süre geçmesi gerekmektedir. 3 yıllık süreden sonra şartlar yerine getirildiğinde süresiz oturma izni alma imkanı sağlanır.

Almanya oturma izni için 6 ile 12 hafta içerisinde gayrümenkul alımı ve ev sahibi olma  seçeneklerini vize ve oturma izni ile ilgili bilir kişilerden danışmanlık hizmeti alarak kısaltabilirsiniz.

 • Almanya’da ev almak için muhasebe kayıtlarının beyanın verilmesi şartı bulunmaktadır.
 • Yönetici ortağının sigorta masrafları ve ücreti ödenmelidir.
 • Ev satılmayacak veya kiralanmayacaktır.
 • Ev sahibinin altı ayda bir Almanya’ya giriş yapması gerekmektedir.
 • 3 yıl boyunca suça karışmamış ve suç işlememiş olmalıdır.
Süresiz oturma izni için şartlar ve süreç bu şekilde işlerken, alınacak evin kredi kullanmadan alınması gerekmekte, eğer Almanya’da oturma izni bulunan bir vatandaş ise kredi kullanma şartı verilmektedir. Ev alarak oturma izni için daha önce ülkede uzun süreli kalma şartı da alınan ev üzerinden değerlendirilerek, genel vize şartlarıyla birlikte kabul edilecektir.
Almanya Oturma İzni
Almanya Oturma İzni

Almanya Gayrimenkul Oturma İzni

Almanya’da yatırım yoluyla ev sahibi olarak oturma izni almanız için üç yıllık süreci ve dil şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Daha önce oturma izni bulunan vatandaşların ülkeden gayrimenkul almaları daha kolay olacaktır.

Almanya oturma izni için 3 yıl boyunca suç işlenmemiş olması ve evin satışa çıkartılmaması temel şartlar arasındadır. Aynı zamanda ev alıp, içinde oturmak için de belirlenen bir takım kriterler bulunur.

A1 seviyede Almanca bilmek Almanya oturma izni prosedürü gereğince yatırım yöntemine dair oturma izni olsa da geçerlidir. Almanya gayrimenkul oturma izni için 400 bin Euro değerimde gayrimenkul satın almak gerekmektedir. En az 400 bin Euro değerinde alınan ev veya gayrimenkul  6 ayda bir ziyaret edilmeli, ülkeye mutlaka senede 2 defa girilmiş olmalıdır. Evin satılmaması, kiraya verilmemesi ve izinsiz ‘’ücretsiz’’ kalıcısı olmaması şartlarının da bulunmaktadır. Almanya oturum izni ev alındıktan sonra kredi kullanma imkanı Türkiye’den Almanya’ya giden vatandaşlara verilmiştir.

Almanya Geçici Oturma İzni

Almanya geçici oturma izni prosedüründe, başvuru sahibinin izin talebi, Almanya ile olan bağı ve bağlantısı, ikamet süresi, iş durumu ve Almanca dil seviyesi üzerinden değerlendirilmektedir. Kişinin Almanca dilini basit düzeyde bilmesi 9 aya kadar geçici oturma izni almasında yardımcı olacaktır.

 • Almanya oturum izni Almanya’da geçici olarak kalacak olan kişinin kalma nedeniyle birlikte dil yeterliliğine bakılmaktadır.
 • Okul ve mesleki durum diploması, belgeleri ve düzeyine bakılır.
 • Sağlık sigortasına bakılmaktadır.
 • Almanya hukuki durumuna ve toplumsal düzenine uyum sağlama kriterleri ölçülmektedir.
 • Sabıka kaydı ve suça karışma durumları dikkate alınır.
 • Üçüncü ülke vatandaşı standartları üzerinden değerlendirilir.
 • Çalışma, eğitim, ticaret ve ziyaret amaçlı Almanya’da ikamet etme durumuna yönelik dilekçe ile birlikte konsolosluk üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir.

Almanya geçici oturma izni reddi; Geçici oturma izni reddinin nedenlerinden biri A1 seviyesinde Almanca dile hakim olmamaktadır. Mali durum ve maddi gelir aşamasında, kişinin kalacağı süre içerisinde kendini geçindireceğine dair hesap kartında belirli bir miktarın bulunması gerekmektedir. İkamet izninin uzatılması için eğitim, iş, ticaret faktörleri yeniden değerlendirmeye alınmaktadır.

Almanya Kalıcı Oturma İzni

Almanya kalıcı oturma izni ‘’Yerleşim izni’’ olarak 5 yıla kadar verilmektedir. Almanya’da en az 5 yıla kadar oturma izni verilirken, AB mavi kart sahipleri 2 yıla kadar yerleşim iznine başvuru yapabilmektedir.

Sabıka kaydının olmaması ve maddi geçimini sağlayabilecek durumda olması Almanya oturum izni prosedürünün ilk temel şartlarından biridir.

 • Yüksek vasıflı meslek sahibi olanlar kalıcı oturma izni için başvurularında kolay bir şekilde izin alabilmektedir.
 • Kalıcı oturma izni olarak ‘’süresiz AB vize şartları’’ uygulanmıştır.
 • Almanya’da 5 yıla kadar süresiz kalma izni verilir, 5 yıldan sonra oturma izni için yeniden başvuru şartı bulunmaktadır.
 • Kalıcı oturma izni almak için ‘’ Çalışma şartı’’ mali durum yeterliliği ve kriterlerine göre değerlendirilmektedir.
 • Kalıcı oturma izni aile fertleriyle birlikte kişi başına düşen aylık geçim kaynağı üzerinden değerlendirme yapılmaktadır.

Yerleşim izni ve kalıcı oturma izni benzer prosedür şartlarının uygulandığı AB Almanya oturum izni seçeneklerini adaylara sunar. Yerleşim ve kalıcı oturma izni için konsolosluk üzerinden başvuru yapılarak, ikametgah için bölgenin yetkili bürosuna gidilmesi gerekmektedir.

Almanya Konsolosluğu Oturma İzni

Almanya konsolosluğu oturma izni vermemektedir. Almanya oturma izni almanız için bulunduğunuz bölgede ‘’Yabancılar’’ dairesine giderek, kalıcı, geçici ve yerleşik oturma izni talebinizi dilekçe ile bildirmelisiniz. Konsolosluk üzerinden alacağınız vize ile Almanya’ya gitmeniz ve Almanya’da bulunurken oturma izni talep etmeniz gerekmektedir.

 • Mavi kart ve AB kalıcı oturma izni talepleriniz için ‘’ yabancılar dairesi’’ üzerinden talep formu doldurulmalıdır.
 • Konsolosluk sadece Türkiye üzerinden vize taleplerini kabul etmektedir.
 • Vize başvurusu yaparken Almanya’ya gidiş nedeninizi belirtikten sonra ‘’iş, eğitim ve aile birleşimi’’ üzerine oturma izni talebinde bulunabilirsiniz.

Almanya oturma izni almak için aile fertlerinin Almanya’da bulunması, Almanya’da çalışmak için iş başvurunun kabul edilmiş olması veya yüksek öğretim eğitiminizin 1 ile 2 yıl kadar sürecek süreyle devam ediyor olması şartları bulunur. Sabıkasız ve vizesini almış kişiler, Almanya yabancılar dairesine giderek, Almanya oturum izni talebinde bulunabilmektedir.

Almanya Mavi Kart Oturma İzni

Almanya oturma izni başvurusu için yapılan düzenlemeler arasında, mavi kart prosedürü de uygulanmaktadır. Schengen anlaşmalı ülkelerden biri olarak Almanya mavi kart oturma izni talebinizin uygulama aşamasında 90 gün boyunca 30 ülkeye geçiş hakkı bulunmaktadır.

Almanya oturma izni alacak kişinin mavi kart ile başvuru yapması için üçüncü ülke vatandaşlarından biri olarak, AB mavi kart başvurusunda bulunma şartı da olmaktadır. Almanya oturma izni  seçeneklerden biri olan mavi kart, 18 ay Almanya’da ikamet etmiş kişiler için 2 yıllık izin talebinin oluşturulması sonucu Almanya oturum izni verilmektedir.
 • Yüksek öğrenim, nitelikli meslek grupları ve ülke yararına meslek sahibi olan kişiler mavi kart başvurusu yapabilmektedir.
 • Almanya mavi kart iş insanı olma kriterlerinde oturma izni talebini değerlendirmeye almaktadır.
 • Mavi kart sahibi oturma izni almış vatandaşlar, 2 yıldan fazla Almanya’da ikamet edebilmektedir.
 • 90 güne kadar 30 farklı Avrupa ülkesine gitme hakları bulunmaktadır.

Almanya oturum izni için mavi kartı bulunan kişilerin, iş ve ülkeye katı amaçlı edindikleri mavi kart ile, geçim kaynakları ve girişimcilik tecrübesi üzerinden de oturma izni talebine tekrar bakılmaktadır.

Almanya Oturma İzni 6 Ay

Almanya oturma izni kapsamında, süreç yabancılar dairesi üzerinden ilerlemektedir. Prosedüre göre yabancının oturma izni sahibi olması ve oturma izninin devamlılığı için Almanya’da senenin 6 ayını geçirmesi şartı bulunmaktadır. Almanya oturum izni 6 ay süre ile yenilenerek, yabancının ülke sınırları içerisinde olduğunu bildirmesini şart koşmaktadır.

Aynı zamanda yabancının geçim kaynağı ve harcamaları üzerinden, kira bedelini ödemesi, ikamet ettiği adresin koşulları, aylık gelirinin de düzenli olarak kontrol edilmesi durumları söz konusudur.

Almanya’da bulunduğu adres üzerinden bilgilerini 6 ayda bir vermek, Almanya’da ikamet ettiğini göstererek, iş, eğitim ve ticari amaçlı bağlı olduğu kurumdan belge almak zorunluluğu bulunmaktadır. Almanya oturum izni 6 aylık süreci tamamladıktan sonra Almanya’da ev sahibi olan kişilerin her yıl 2 defa Almanya’da olması gerekmektedir.

Almanya oturum izni almak için dil prosedürü gereğince kişinin A1 seviyesinde Almanya’nın günlük hayatına ve kültürüne uyum sağlayacak seviyede dil bilgisinin olduğunu da kanıtlaması şartı bulunmaktadır.

Almanya Oturma İzni Başvuru Formu

Almanya oturma izni, Almanya ulusal vize ile başvurularda, 180 günlük vize başvurusu D tipi vize prosedürüne göre 90 gün bölgede konaklama izni verişmektedir. Ulusal vize başvurusu Almanya konsolosluğu üzerinden yapılarak, konaklama ve uçak rezervasyon belgeleriyle başvuru yapılması şartı vardır. Almanya oturma izni için öncelikle Almanya’da bulunmanız ve orada bulunan yabancılar dairesine gitmeniz gerekmektedir. Almanya oturum izni konsolosluk üzerinden alınmamaktadır.

Almanya oturma izni için gerekli evraklar; 180 günlük D tipi vize belgelerinizle birlikte, ulusal vize türünün 180 günlük verilme nedenini onaylayan belgenin de bulunması gerekir. Başvuru formunu yabancılar göçmenlik bürosundan veya danışmanlık firması üzerinden alabilirsiniz. Öğrencilik, aile birleşenleri ve çalışma amacıyla ikamet etme talebinin oluşturulması gerekmektedir.

 • Almanya’da bulunma nedeninizi belirten belgeler ( iş, eğitim, ticaret ve aile birleşenleri)
 • Konaklama ve ikametgah belgeleri
 • Aylık gelir ve ikamet edeceğiniz adresin aylık gideri
 • Nüfus cüzdanı ve pasaport
 • Çalışma izin belgesi
 • İkamet edilecek adreste kalan kişi sayısı ve aile birleşenleri

Almanya oturma izni için şartlar ve koşullar, AB vatandaşlığı, mavi kart, yüksek nitelikli meslek ve öğrencilik kademelerine göre belge ve evrak listesinde farklılık göstermektedir.

Almanya Oturma İzni Danışmanlık

Almanya oturum izni danışmanlık hizmeti alınarak, Türkiye’den Almanya’ya ikamet etmek için gerekli olan evrak düzenlemelerinin yapılması ve başvuru aşamalarında gereken bütün prosedürün işlenmesi sağlanmaktadır. Danışmanlık uluslararası ve ulusal danışmanlıkla Almanya oturum izni başvurusu seçeneklerine göre değerlendirilerek sunulmaktadır.

Yasal düzenlemede, dil yeterliliği, eğitim ve iş yeterliliği, ev alarak Almanya oturma izni alma seçeneklerinin düzenlemesi kapsamında değerlendirilerek, başvuru sahibinin Almanya’da ikamet edebileceği düzenlemeler yerine getirilecektir. Almanya oturum izni prosedürü oturma izni şartlarına göre farklılık göstermektedir.

Almanya oturma izni seçenekler;

 • Almanya Ausfebthaltserlaubnis oturma izni
 • Almanya yerleşim oturma izni
 • Almanya AB kalıcı oturma izni
 • Almanya AB Mavi kart oturma izni
 • Öğrencilik amaçlı Almanya oturma izni
 • Evlilik sebebiyle Almanya oturma izni
 • Almanya oturma izni uzatılması prosedürü

Almanya oturma izni seçenekleri arasında bulunmaktadır. Türkiye’den Almanya’ya giderek alınması gereken oturma izni başvuruları, Avrupa birliği standartlarına göre kişinin herhangi bir sabıkasının olmamasını şart koşarak, yabancılar dairesine başvuru yapılmasına yönelik düzenlemelere yer vermiştir.

Almanya oturma izni danışmanlık hizmeti kapsamında, turistik vize, erasmus başvurusu, ticari ve iş vize şartları, aile birleşeni vize başvurusu ve ziyaret amaçlı vize başvurusu seçeneklerine göre oturma izni talepleriniz için prosedüre uygun düzenlemeler sizlerle paylaşılacaktır.

Almanya Oturma İzni Evlilik

Almanya’da ikamet edebilmek için bir diğer prosedür de, evliliktir. Ancak sahte evlilik yapılması durumunda sorumluların para cezası ve hapis cezasıyla sonuçlanan bir ülkeden men edilme durumu söz konusudur. Almanya oturum izni evlilik durumunda, Türkiye’den giden eşlerden birinin hiç vakit kaybetmeden Almanya yabancılar dairesine giderek Almanya oturma izni talebinde bulunması gerekmektedir.

Almanya oturma izni almak için evlilik şartlarında eşten bağımsız oturma izni durumu evlilik sonrası aynı adreste 2 ile 5 yıl arasında beraber ikamet etmiş olma şartı vardır. Almanya oturma izni evlilikten bağımsız olarak eşten ayrı yaşama prosedüründe, ayrıca 1 çocuk sahibi olmak veya 1 yıl boyunca aynı iş yerinde çalışmış olma şartlarını da bulundurur.

Almanya oturma izni evlilikle vatandaşlık almak; Alman asıllı bir eş ile evlenerek vatandaş olmak için  3 yıl geçirmek gerekmektedir. 3 yılın sonunda eşlerin evliliklerinin devam etmesi, çocuklarının olması veya ortak ev sahibi olmaları durumlarında, vatandaşlık alabilmektedir.

 • Almanya oturma izni prosedürü evlilik durumu üzerinden oturma izninin alınması için eşlerin reşit haklara sahip olması gerekmektedir.
 • En az 450 Euro eşlerden birinin kazancı olmalıdır.
 • Yasal evlilik ve Almanya prosedürüne göre evlilik şartları bulunmaktadır.
 • Evlilik birliği edeniyle süresiz Almanya oturum izni için 5 yılda bir resmi oturuyor belgesinin verilmesi gerekir
 • 60 ay sigortalı olarak çalışmış olması eşlerden biri için şarttır.
 • B1 seviyesinde dil yeterliliği de gerekmektedir.

Almanya Oturma İzni İçin Gerekli Evraklar

Almanya oturma izni için gerekli evraklar, yerleşik, süresiz, kalıcı ve geçici Almanya oturma izni belgelerine göre farklılık gösterir. Genel itibariyle alacağınız belge listesi, Almanya oturma izni için yeterlidir. Uzatmak için ve kalıcı ikametgah adresinin belirtilmesi için ek olarak eviniz varsa tapunuz, dil kursu ve dil yeterliliği belgeniz, oturma izni için gerekli olan harç bedelinin de verilmesi şartları bulunmaktadır.

 • İlk başvuru için belirlenen harç bedeli ve dekontuyla birlikte yabancılar bürosuna gidilmelidir.
 • Pasaport sürenizin dolmamış olması ve geçerliliği en az 1 yıla kadar olan sayfa sayısı bulunması şartı vardır.
 • 2 biyometrik fotoğraf
 • Öğrencilik belgesi, dil kursu belgesi, iş kontrol belgesi ve yüksek lisans belgesi de dahil olmak üzere verilmelidir.
 • Almanya oturma izni için 18 yaş altındaki çocuklar için ebeveyn veya velayet hakkı bulunan kişi olmalıdır.
 • Banka hesabı bilgisi ve hesap hakkındaki bilgilerin verilmesi gerekmektedir.

Almanya Oturma İzni İle Seyahat

Almanya oturma izni almak için Almanya’ya D tipi vize veya C tipi vize ile gidilmesi gerekmektedir. Vize başvurusu konsolosluk üzerinden yapılarak, öğrencilik, iş, eğitim, aile birleşeni, ticaret veya ziyaret amaçlı çıkış nedenleri belirtilmelidir. Almanya oturma izni seyahat düzenlemesinde schengen ülke politikası uygulanır. Almanya’ya vize almış kişi veya oturma izni almış kişilerin 25 farklı Avrupa ülkesine geçiş yapması hakkı vardır.

Almanya oturma izni ve schengen anlaşması; Schengen anlaşmasına göre Almanya oturma izni olan vatandaşlar, Almanya’dan 25 farklı Avrupa ülkesine 90 gün kalacak şekilde seyahat etme hakkına sahiptir. 90 günden fazla kalınması yasal olarak kabul edilmez, schengen anlaşması ihlali nedeniyle oturma izninin de kaldırılması yasal olarak talep edilebilir.

İsviçre, Fransa, İtalya, Danimarka, İspanya, Avusturya ve Belçika ülkeleri de dahil olmak üzere Avrupa’da Almanya oturma izni olanların seyahat etme hakkı bulunmaktadır.

Almanya Oturma İzni iptali

Almanya oturma izni almak için Almanya’da 6 aylık süreyle kalmış olmak yani en az 180 günlük vizeyi almış olmak yasal ve hukuki olarak kabul edilmektedir. Almanya oturma izni iptali nedeni belirtilerek, konsolosluk ve yabancılar bürosuna teslim edilen belgelerle birlikte başvurunun iptal edilmesi şartı bulunmaktadır.

 • İptal nedenin belirtildiği bir adet dilekçe ıslak imzalı olarak teslim edilmelidir.
 • Oturma izni iptalinden sonra ülkeden ayrılma nedeniyle birlikte ayrılma tarihinin de bildirilmesi şartı bulunmaktadır.
 • İptal nedenine bağlı olarak, ikametgah belgesi veya evin satılmasına karşın belgelerin verilmesi gerekmektedir.
 • İptal edildikten sonra başvuru yapmak için yeniden yabancılar bürosuna müracaat etme hakkı bulunmaktadır.

Almanya Oturma İzni Kaç Euro?

Almanya oturma izni kaç Euro;

Almanya’da oturma izni almak için yabancılar bürosuna verilecek tutar, şartlar ve koşullar yerine getirildiğinde 65 euro ile 135 euro yaş, çalışma, oturma, aile birleşimine göre değişiklik gösterir. Almanya oturma izni kapsamında, danışmanlık hizmeti alarak, dönem ve sürece bağlı olarak şartların ve koşulların detaylı bilgilerini öğrenebilirsiniz.

200 bin euor yatırımcı Almanya oturma izni seçenekleri sunularak, vize şartlarında ticari ve iş şartlarının da bulunması ve kabulüyle oturma izni alabilirsiniz. 200 bin Euro yatırım yapılması şartıyla yatırımcı oturma izni verilmektedir. Avrupa birliği vatandaşlık düzenlemesine göre de 5 yıl boyunca Almanya’da aktif çalışmak ve tam olarak 5 yıl ikamet etmek şartları da bulunmaktadır.

Almanya oturma izni, gayrimenkul sahibi olmanız sonucunda olmak için de en az 400 bin Euor değerinde ev sahibi veya işletme sahibi olmanız gerekmektedir. Gayrimenkul sahibi olarak 400 bin Euro yatırımınızda da her 6 ayda bir Almanya’da bulunmanız şartı vardır. AB sınırları içindeki Schengen anlaşmalarına da tabii tutulur.

Almanya Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

Almanya oturma izni almak için Almanya’da 90 gün ile 180 gün arasında bulunmanız, vizenizle birlikte yabancılar bürosuna başvuru yapmanız gerekmektedir. Vize başvurunızı Türkiye’den yaptıktan sonra Almanya oturma izni başvurunuz için prosedürü uygulamanız şartı bulunur. Almanya oturma izni almak için başvurunuzun eksiksiz evraklarla ve ıslak imzalı evraklarla verilmesi şartı vardır.

Almanya oturma izni kaç günde çıkar; Almanya oturma izni başvuru sürecinden 3 ay ile 6 ay arasında çıkmaktadır. Turistik alman vizesi ile yapılan başvuruların 8 aya kadar uzama olasılığı bulunmaktadır. Başvuru sonrası süreç takip edilmeli, belgelerin eksiksiz olarak teslim edildiğinden de emin olunmalıdır.

Almanya Oturma İzni Öğretmen

Almanya oturma izni düzenlemelerinde, ikamet hakkı Almanya’da öğretmenlik yapmak isteyen Türkiye vatandaşlarına da verilmektedir. Mesleki niteliklere göre Almanya iş gücü alanında ihtiyacı olan meslek gruplarının çalışmasına izin verir. Federal göçmenler ve mülteciler dairesi üzerinden de Almanya oturma izni öğretmek olmak isteyen başvuru sahiplerine öncellikle çalışma izni verilmesi şartı vardır.

 • Almanya’da öğretmen olarak çalışmanız için ileri derecede Almanca bilmeniz gerekmektedir.
 • Öğretmenlik için Almanya eğitim prosedürüne uygun belgeniz olmalıdır.
 • Çalışma izni ve Almanya eğitim fakültesi belgelerinizin de bulunması şartı vardur.
 • A2 seviyesinde Almanca konuşabilme, çalışma izninin olması, sosyal yardım dairesinden para almıyor olmanız da şartlar arasında birincildir.
 • Oryantasyon kurslarınızı başarıyla tamamlamış olmalısınız.

Almanya oturma izni memurlar ve öğretmenler için çalışma alanına uygunluk ve oryantasyondan yüksek puan alınmış olması şartlarını da sunar.

Şartlar öğretmen adayın, branşına ve çalışma alanına göre değişmektedir. Almanya oturma izni almak için öncellikle mesleki grup üzerinden gelirin de istenilen niteliklerde olması gerekmektedir.

Almanya Oturma İzni Şartları

Almanya oturma izni şartları nelerdir; Almanya’da ikamet edebilmek için ülke politikası, kalacak göçmenin gelir kaynaklarına birinci derece önem vermektedir. Adli sicil kaydına bakarak, sabıkasız olması ve Almanya’da geçirdiği süre içerisinde suçsuz olması şartlarına da bakmaktadır.

90 güne kadar olan küçük mahkumiyetler veya üç aylık ertelenmiş cezalar ‘’suç’’ niteliği olarak kayda alınmaz. Ancak Türkiye’den gidecek vatandaşlık haklarınızı da gözeterek mutlaka sabıkanızı ve sicilinizi temiz tutmanız önerilmektedir.
 • Almanya oturma izni için öncellikle çalışma izninizin olması şart koşulmuştur.
 • Oryantasyon kurslarınızı tamamlamış olmalısınız.
 • Aileniz veya kendinizin ikamet edebileceği ve kira ödeme prosedürünü uygulayabileceği seçenekler dikkate alınmaktadır.
 • Entegrasyon kursunuzu başarıyla tamamlamış olmalısınız.
 • Adli sicil kaydınızın temiz olması şartı bulunmaktadır.
 • Aylık geliriniz ve sigortadan para almama bağımsızlığınız da 40 yaş altı bireyler için gerekçe gösterilebilmektedir.
 • 60 aylık emeklilik sigortası priminin ödenmesi şartı bulunur.
 • A2 seviyesinde dil yeterliliği ve kültürel uyum şartlar arasında bulunmaktadır.

Almanya oturma izni almak için şartların eksiksiz yerine getirilmesi ve evrakların da sorunsuz bir şekilde teslim edilmesi gerekir. Almanya ülke vatandaşlarına ve göçmenlerine esnek seçenekler sunarken, ülke politikası gereğince, çalışma ve geçinme kaynaklarını dikkate alır. Geçinme gücünüz, maddi ve mali durumunuz esas alınarak, dil yeterliliğiniz ve Almanya oturma izni prosedürüne göre süreli, süresiz kalma nedenleriniz de dikkate alınarak şartlar oluşturulmuştur.

Almanya Oturma İzni Uzatma Gerekli Evraklar

Almanya oturma izni için gerekli evraklar, pasaport, 2 biyometrik fotoğraf ve aktif çalışma belgesi ya da eğitim belgesi olarak ‘’aile birleşenleri veya eşlik’’ durumu dışında yabancılar dairesine verilmektedir.
18 aylık Almanya’da kalmak için Almanya oturma izni bulunan adayların, oturma izinlerini uzatmak veya süresiz yapmak için dil yeterliliğiyle, iş ve mali gelir yeterliliğini yabancılar dairesine ispatlamaları gerekmektedir. Uzatma için ikamet edilen adresin kirasının eksiksiz ödenmiş olması, iş ve gelir durumunun Almanya ekonomisine göre yeterli olması şartı vardır. Almanya oturma izni uzatma gerekli evraklar;
 • A2 seviyesinde dil yeterliliği sertifikası
 • 1 ile 2 yıla kadar geçerli pasaport
 • Eğitim veya iş belgesi
 • Hesap dokumanı

Oturma izniniz bitmeden 2 ay veya 3 ay öncesinden yapılması gereken başvuru yabancılar dairesine müracaat edilerek uygulanmalıdır. Almanya oturma izni, vergi işlemlerinin eksiksiz tamamlanması, ticari ve iş alanı için geçerlidir. Avrupa birliği hukuki düzenlemesi ve schengen vize anlaşmalarına uygunluk derecesinde kontrol edilir. Almanya oturma izni uzatmak için yabancılar bürosuna, oturma izni bitmeden başvuru yapılması şartı bulunmaktadır. Oturma izni uzatılması beyan edilerek, gerekli olan belgeler ve oturma izni harcı ödenmelidir.

Almanya Oturma İzni İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Almanya oturma izni alarak Schengen anlaşmalı ülkeler çerçevesinde ülkeler arası  turistik gezi vizeniz açık olacaktır. Turistik vize C tipi prosedüre göre Almanya’da ikamet eden, süreli veya süresiz Almanya oturma izni bulunan vatandaşların 25 farklı Almanya ülkesine yolculuk etme hakkı bulunmaktadır.

Yolculuk prosedürüne göre süreli oturma izninde rezervasyon işlemlerinin bildirilmesi gerekmektedir. Almanya oturma izni aldıktan sonra gidebileceğiniz ülkeler sadece pasaportla geçiş yapmanızı sağlamaktadır. Ülke geçişleri için herhangi bir vize belgesi istenmemektedir.

Almanya oturma izni ile hangi ülkelere gidilir; Almanya schengen ülkeleri bölgesinde bulunan ve 25 farklı ülkeye geçiş yapabileceğiniz Avrupa Birliği ülkesidir. Almanya oturma izni alarak, Fransa, İtalya, ispanya, Norveç, İsveç, Danimarka, Macaristan, Portekiz ve Polonya’da olmak üzere birçok ülkeye giriş yapabilirsiniz.

 • Ülkelerde kalma süreniz verilen oturma izni hakkıyla 90 gündür.
 • Turistik amaçlı geçişler bulunmakta, çalışma ve hizmet için ayrıca müracaat edilmektedir.
 • Turistik amaçlı ülkeden çıkışınızı Yabancılar dairesine bildirmeniz gerekmektedir.
 • Vizesiz sadece pasaportla Almanya’dan 25 farklı ülkede 90 gün ikamet edebilirsiniz.
 • Uçak, otobüs, tren ve otel rezervasyonlarınızı önceden yaptırmanız veya yolculuk planınızı bildirmeniz şartı bulunmaktadır.

Almanya oturma vizesi için danışmanlık hizmet alarak schengen vize prosedürüne uygun oturma izninizi uzatmak veya farklı ülkelere geçiş yapma seçeneklerini kullanabilirsiniz. Ülke politikası gereğince, Almanya’da ikamet ederken farklı Avrupa ülkelerine sadece pasaportunuzla geçiş yapmanız sağlanacaktır.

Uçak, otobüs ve tren gibi yolculuk güzergahınızı belirlemeniz yeterli olacak 90 günlük schengen vize haklarından yararlanabileceksiniz.

Almanya Oturma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Almanya oturma izni ne kadar sürede çıkar; Almanya oturma iznini almak için Almanya’da 180 günlük D tipi vize sahibi olmanız gerekmektedir. Deutschland oturma izni almak için yabancılar bürosuna başvuru yapma şartınız bulunmaktadır. Başvurunuzu eksiksiz evrak düzenlenmesi ve prosedür şartlarına göre gerçekleştirerek; ülke politikaları ekseninde oturma izninizin ‘’bitiş süresinden 3 ay önce’’ uzatma talebinde bulunmalısınız. Almanya ilk başvurular için oturma izninin 2 ay ile 3 ay içerisinde prosedürün işlenme sürecine göre çıkması beklenmektedir.

Almanya oturma izni alırken, evraklarınızı teslim etmeniz, çalışma izni almanız ve eğitim ile ilgili prosedürü yerine getirerek süreci takip etmeniz gerekir. Almanya’da 180 günlük vize hakkınızı 2 ay ve 3 aya göre değerlendirmelisiniz. Ne Kadar hızlı ve çabuk olursanız, oturma izninin de çıkma süreciyle ilgili sıkıntılarınız o denli azalacaktır.

Eğitim, iş, ticaret, gayrimenkul ve yüksek lisans prosedürüne göre süreç farklılık göstereceği için başvurunuzu danışmanlık hizmeti alarak, kısa sürede tamamlayabilir, sonucunda olumsuz çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Almanya Oturma İzni Uzatma Ücreti

Almanya oturma izni uzatmak için Almanya’da var olan oturma izninizin bitmeden 2 ay önce başvurusunu yapmanız gerekmektedir. Uzatma izninin prosedürüne göre iş, eğitim ve aile birleşenleriyle ilgili bütün belgelerinizin hazır olması şartı vardır. Almanya oturma izni genelgesine göre uzatmak için mali durumun iyi olması şartı bulunmaktadır.

 • Uzatma işlemleriyle Almanya’da oturma iznin 1 yıl ile 2 yıla kadar uzatılmasına imkan verilmiştir.
 • 1 yıllık uzatmalar, eğitim ve yüksek lisans prosedürüne göre düzenlenmiştir.
 • Almanya’da oturma izninin uzatılması şartları A1/ A2 ve B1 seviye dil yeterliliğini de kapsamaktadır.
 • Oturma izninin uzatılmasına dayalı dilekçe ve form doldurulmalı, dilekçe ve form Almanca dil ile verilmelidir.
 • Başvuru sırasında pasaport ve oturma izni harcı dekontu da yanınızda götürülmelidir.

Almanya oturma izni uzatma ücreti; Yabancılar dairesi üzerinden verilerek 65 Euro ile 90 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Dil kursu belgesi, eğitim belgesi, iş belgesi ve ikametgah adresi belgeleriyle birlikte; yabancılar dairesine verilmesi gereken belgeler arasında yer alır. Evlilik, iş, eğitim, aile birleşenleriyle ilgili başvurular için ücret değişebilir.

Almanya Yüksek Lisans Oturma İzni

Almanya oturum izni almak için Almanya’da çalışmak veya eğitim almak en kolay yöntemler arasınadır. Yüksek lisans oturma izni almak için yabancılar dairesine eğitim belgesi, ikametgah, pasaport ve hibe bedelinin de belgesinin götürülmesi şartı vardır. Almanya oturum izni almak için prosedürde; bölümün ekseninde başvuru şartlarının çalışma izni almayı da kapsaması gereken gelir durumu söz konusudur.

Almanya oturum izni almak için Yüksek öğrenim statüsünde, aylık gelir ve burs durumlarına göre gerekli belgelerin yabancılar dairesine verilmesi gerekmektedir. Bölümün resmi belgesi, nüfus cüzdanı, pasaport, 2 biyometrik fotoğraf; hesap dokümanı ve kalınacak sürecin de belirtilmesi gerekir.

Almanya oturma izni için başvuru sahibinin en az B/1 seviyesinde dil yeterliliğinin olması şartı vardır. Bölümün Almanca veya İngilizce olma durumlarına göre danışmanlık hizmeti alarak gerekli olan belgelerin düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Yüksek lisans eğitimi çerçevesinde gerekli olan belgelerin düzenlenmesi ve prosedürün işlemesi şartına göre; 1 yıl ile 2 yıllık oturma izni alınacaktır.

Yeşil Pasaport Almanya Oturma İzni

Yeşil pasaport Almanya oturma izni sürecinde, pasaportun yeşil, bordo, siyah veya gri olması durumları Almanya’nın prosedüründe farklılık göstermemektedir. Green pasaport ile Almanya oturum izni, memuriyet vasfında olan kişiler için avantaj sağlarken, öğrenciler için de kolay oturma izni almanın yollarından biridir. Almanya oturum izni almak için pasaportunuzun renginden çok mali durumunuza ve çalışma seçeneklerinde mesleki grubunuza bakılmaktadır.

Almanya oturma izni almak için yeşil pasaport ile başvuru yaparken, memurluk hakkı üzerinden B/1 veya B/2 dil yeterliliği, kültürel yeterlilik ve uyuma bakılmaktadır.

Almanya oturum izni almanız için yabancılar bürosuna başvuru yaparken; mutlaka pasaportunuzla aynı nitelikte olan belgelerinizin de yanınızda olması gerekir. Pasaportunuzun son 10 yıl içinde çıkmış olması da Almanya oturum izni için önemlidir. Başvuru şartlarına göre yeşil pasaport ile yapılan oturma izni başvuru seçeneklerinde bir ayrıcalık görülmez. Daha çok Almanya’da ikamet edilmesi, sabıkasız olunması; çalışma ve işçilik şartlarıyla birlikte aylık mali gelir durumuna dikkat edilecektir.