Almanya Mavi Kart Oturma İzni

Almanya mavi kart oturma izni almak isteyen kişilerin nitelikli iş gücü oluşturacak kıstaslara sahip olur nitelikte olması gerekir. Mavi kartın temel amacı ülkeye gelmek isteyen nitelikli iş gücünün onaylanması ve rahatlıkla iş bulmasıdır. Yükseköğretim eğitimlerini tamamlayan bireylerin kendi alanlarına uygun bir biçimde başvuru adımlarının şekillendirilmesi için talepte bulunulmaktadır. Bu süreç içerisinde Mavi kart oturma izni başvuru adımlarını isteyen kişilerin bireysel olarak isteyen kişilerin de aracı kurumlar üzerinden taleplerini iletmelerine fırsat verilmektedir.

Mavi Kart Detayları Nelerdir?

Almanya mavi kart  almak isteyen kişilerin hakim olması gereken en temel detaylar;

  • Mavi kart oturma izni almak isterseniz özellikle sunulacak olan başvuru formunu eksiksiz biçimde ilettiğinizden emin olmalısınız. Başvuru formunda eksik ya da yanlış bir bilgi bulunuyorsa, başvuru direkt olarak ret yanıtı alacaktır.
  • Başvuru adımlarının tamamlanma sürecinde sunulan belgelerin güncel olması gerekir. Özellikle eğitim durumuna ilişkin belgelerin eksiksiz biçimde iletildiğinden emin olmasına ayrıca dikkat edilmelidir.
  • Mavi kart başvuru adımlarını yaparken ülkeye giriş adımının sonrasında maddi ihtiyaçların hangi kaynak ile karşılanacağına ilişkin bir bilgi talep edilecektir. Bu konuda gerekli olan veriyi sunamayan kişilerin ülkeye girişleri onay almayacaktır.

Mavi kart  başvuru adımının sonrasında sürecin takip edilmesi için size bir referans numarası verilecektir. Bu referans numarası aracılığı ile başvurularınızın durumunu takip etmenize de imkan sunulmaktadır.

Mavi Kart Başvurusunda Diplomanın Geçerliliği Nasıl Kontrol Edilir?

Kişilerin sahip olduğu yüksek öğretim programlarının geçerliliğine ilişkin bilgilendirme ANABIN üzerinden tamamlanacaktır. Bu sistem aracılığı ile veri tabanı üzerinden gerekli olan diploma geçerlilik durumunu kontrol edebilirsiniz. İdata yetkilileri sizi sürece dair anında haberdar edecektir. Mavi kart başvuru adımlarında profesyonel danışmanlık firmaları desteği sayesinde süreç sizin için daha nitelikli bir hal alacak!

Almanya Mavi Kart Oturma İzniPin
Almanya Mavi Kart Oturma İzni

Almanya Mavi Kart Oturma İzni; İdata Aracılığı ile Başvuru Adımlarını Tamamlayın!

Mavi kart oturma izni almak isteyen kişilerin işlemlerini İdata üzerinden tamamlamasına imkan tanınmaktadır. Almanya tarafından resmi şekilde belirlenmiş olan aracı kurum İdata’dır. Öncelikli olarak randevu almalı ve daha sonrasında belgeleri derlemiş şekilde randevunuza katılım sağlamalısınız.

Mavi kart oturma izni almak isteyen kişilerin oturum adımında sorun yaşamamaları için özellikle sundukları belgelerin kapsamlı şekilde kontrol edilmesi gerekir. Randevu talep ederken başvurunuzu doğru sekme üzerinden yapmalısınız. Yanlışlık olduğunu düşünürseniz anında randevunuzu iptal etme hakkınız da vardır.

Almanya Mavi Kart Oturma İzni; Başvuru Reddedildiğinde Ne Yapılmalı?

D tipi vize üzerinden başvurulan mavi kart kapsamında ret yanıtı almanız durumunda başvurunuzu tekrarlamanız gerekecektir. İlk safhada ret yanıtı alan kişilerin bir sonraki başvurularını profesyonel firmalar aracılığı ile tamamlamanız; sizin için çok daha nitelikli olacaktır. Başvuru reddine ilişkin size gerekçeli bir karar sunulacaktır. Bu gerekçeli kararda belirtilen yöntemlere uygun olarak başvuru adımını yerine getirmeniz talep edilir. Ret yanıtı alan kişilerin vize başvuru adımında yatırmış oldukları tutarın kendilerine iade edilmeyeceğinin de ayrıca bildirilmesi lazımdır. Durum sadece Almanya özelinde geçerli değildir. Tüm ülkelerde vize ret yanıtı alınırsa, vize harcı yanacaktır. Mavi kart oturma izni başvuru sürecinde de aynı sistem geçerlidir.

Almanya Mavi Kart Oturma İzni S.S.S

Almanya mavi kart oturma izni hangi eğitim derecesine sahip olan kişiler mavi kart alabilir?
Yükseköğretim derecesine sahip olan kişilerin mavi kart almasına imkan tanınmaktadır.
Özgeçmiş talep edilir mi?
Profesyonel bir başvuru olduğu için ve iş sahası temel alındığı için özgeçmişin de eksiksiz bir biçimde sunulması gerekir.
Pasaport talep edilir mi?
Mavi kart başvurusu yaparken de pasaportunuzu eksiksiz bir biçimde sunmalısınız. Sunduğunuz pasaportun güncel olmasına da ayrıca dikkat etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir;

Alman Vatandaşlığı Mavi Kart

Almanya Oturma İzni Kaç Euro

Almanya Oturma İzni Şartları

 

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın