Alman Vatandaşlığı Mavi Kart

Almanya nitelikli mesleklere sahip olan kişilerin ülkede daha avantajlı haklara sahip olması ardından Mavi kart vermektedir. Mavi kart başvurusu, ülkeye gitmeden veya ülkeye çalışmaya gittikten belirli bir süre sonra yapılabilir. Türk vatandaşlığından çıkmadan Almanya’da süresiz oturum izni alınması için Mavi kart başvurusu yapılabilir. Alman vatandaşlığı mavi kart sahibi kişilerin daha kolay bir şekilde alabileceği şartlarda verilmektedir.

Almanya Mavi Kart Nedir?

Mavi Kart, Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı olmayan nitelikli insanların Avrupa’da süresiz oturum izni almasına imkan tanır. Mavi Kart, Avrupa Birliği’nin nitelikli insanları ülkelerine çekmek amacıyla düzenlediği uygulamalardan biridir. Yükse öğretim gören ve belirli bir düzeyde maaş alan kişiler Mavi Kart başvurusunda bulunabilir. Almanya, mavi kart başvurusu için Almanca bilme şartı yoktur.

Almanya vatandaşlığı mavi kart sahibi olan kişilere daha kolay şartlarla verilir. Alman vatandaşlığına geçmek için yasal olarak 8 yıl ülkede ikamet etmek gerekir. Bu sürede oturum izni alınması için evlilik, çalışma gibi kanıtlanması gereken şartlar vardır. Yeterli düzeyde Almanca bilmeyen kişiler, oturum izni alamayacağı gibi Alman vatandaşlığı başvurusu da yapamaz. Ancak mavi kart sahipleri kısa süre içerisinde ülkeden kalıcı oturum izni almaktadır. Mavi kartın sağladığı avantajlardan biri de Almanca bilmeden başvuru yapılabilecek olmasıdır. Almanca öğrenilmesi durumunda 21 ay içerisinde süresiz oturum izni verilir.

Almanya vatandaşlığı mavi kart sahibi kişilere 1 yıl gibi kısa sürelerde verilir. Mavi kart sahibi kişinin geçinmek için yeterli düzeyde maaş alması, geçimini kendisinin sağlıyor olması, süresiz oturum iznine sahip olması gibi şartları sağlaması vatandaşlık başvurusu yapmasına doğrudan imkan tanır.

Alman Vatandaşlığı Mavi KartPin
Alman Vatandaşlığı Mavi Kart

Mavi Kart Nasıl Alınır?

Almanya vatandaşlığı mavi kart alınmasına olanak tanımaz. Mavi Kart, Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşı olmayan nitelikli insanların başvuru yapabileceği bir düzen üzerinden verilmektedir. Mavi Kart almak için Yüksek öğrenim görmek, nitelikli bir mesleğe sahip olmak, Almanya’da bir firma ile anlaşmış olmak ve aylık 52.000 Euro üzerinde maaş almak gerekmektedir.

Mavi Kart sahibi olan kişilerin ülkede süresiz oturum izni hakkı vardır. Aynı zamanda ülke vatandaşlıklarından çıkmalarına gerek kalmadan Almanya’da çalışma ve kalıcı oturum iznine sahip olurlar. Alman vatandaşlığı mavi kart sahibi kişilere verilmektedir. Türk vatandaşlığından çıkmak isteyen kişiler, Mavi Kart sahibi ise kalıcı oturum izni aldıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Mavi Kart Sahibi Kişiler İçin Almanya Vatandaşlığı

Alman vatandaşlığı mavi kart sahibi kişilere daha kolay şartlarla verilir. Mavi Kart, ülkede kalıcı oturum izni alınmasına imkan tanır. Ülkede kalıcı oturum izni olması, yeterli düzeyde maaş alması ve Almanca bilmesi gibi şartları sağlayan kişiler Alman vatandaşlığı mavi kart ile başvurularını gerçekleştirebilir.

Alman vatandaşlığı mavi kart ile başvuru yapılacaksa kişilerin hazırlaması gereken evraklar arasında mavi kart belgelerini göstermesi gerekir. Bununla birlikte yabancı dil sertifikası ve yasal oturum izni gibi şartların sağlanması halinde; Alman vatandaşlığına geçilmesi mümkündür. Türk vatandaşlığından çıkmadan Almanya’da yaşamak isteyen kişiler; Mavi Kart aldıktan sonra süresiz oturum iznine sahip olacağı için vatandaşlıktan çıkma başvurusunda bulunmasına gerek yoktur.

Alman Vatandaşlığı Mavi Kart S.S.S

Almanya mavi kart başvurusu nasıl yapılır?
Almanya mavi kart başvurusu İDATA üzerinden yapılır.
Mavi kart sahibi kişilerin eşleri mavi kart alabilir mi?
Oturma ve çalışma izni alarak mavi kart sahibi kişilerin eşleri ülkede yaşayabilir.
Mavi kart sahibi kişilerin çocuğu Alman vatandaşı olabilir mi?
Mavi kart sahibi kişilerin Alman vatandaşlığına geçmesi halinde çocukları Alman vatandaşı olabilir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Mavi Kart Oturma İzni

Almanya Oturma İzni Şartları

Almanya Kalıcı Oturma İzni

Almanya Oturma İzni Kaç Euro

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Alman Vatandaşlığı Mavi Kart” üzerine bir yorum
Yorum yapın