Alman Vatandaşlığı Alma Şartları

Almanya’ya hem Türkiye’den hem de diğer üçüncü dünya ülkelerinden vatandaşlık başvurusu yapılır. Ancak bunun için Alman vatandaşlığı alma şartları yerine getirilmeli ve prosedüre uygun şekilde vatandaşlık başvurusu yapılmalıdır.

Alman vatandaşlığı alma şartları yerine getirilerek başvuru kabul edildiğinde; oy kullanma hakkı, serbest dolaşım hakkı kazanılır. Konsolosluktan koruma hakkı sahibi olan başvuru sahipleri, memur olabilir ve sınırsız erişim hakkıyla iş başvurusunda bulunabilir.

Vatandaşlık Almanın Şartları Nelerdir?

Alman vatandaşlığı alma şartları yerine getirilirken, oturum yasalarını göz önünde bulundurmak ve belirlenen koşullarda dil yeterliliğine sahip olunması gerekir.

 • En az 8 sene yasal olarak Almanya’da ikamet edilmelidir.
 • Oturum izniyle 7 yıl yaşayan ve entegrasyan kursuna gidilmelidir.
 • En az B1 seviyesinde dil yeterliliği başarıyla verilmelidir.
 • Devletten herhangi bir yardım alınmamalı, kişi kendini idame ettirebilmelidir.
 • Herhangi bir suçtan ceza alınmamış olması gerekir.
 • Vatandaşlık testi başarıyla geçilmiş olmalıdır.
 • Daha önceki vatandaşlıktan vazgeçilmesi durumu vardır.

Ayrıca finansal durumu gösterir belgeler, başvuru sırasında sunulmalıdır.

Alman Vatandaşlığı için Eski Vatandaşlıktan Çıkma Şartı Var mıdır?

Alman vatandaşlığı alma şartları çoğu zaman zorlayıcıdır ve bu zorlayıcılık içinde eski vatandaşlıktan çıkma koşulu da vardır. Sığınmacı ve tanınmış mülteciler, çifte vatandaşlık alabilir.

Eğer ülkede devam eden bir zulüm varsa ve bu durum kontrollerden sonra zulmün devam ettiği ispat edilmişse, eski vatandaşlıktan çıkma zorunluluğu aranmaz.

Alman Vatandaşlığı Alma Şartları Karşılanmıyorsa Ne Yapılır?

Bazı istisnai durumlarda Alman vatandaşlığı alma şartları karşılanmıyorsa, istisnai durumlar göz önünde bulundurulur ve gerekli koşulların sağlanmış olması gerekir.

Eğer vatandaşlık şartları karşılanmıyorsa;

 • Ciddi bir suç işlememiş olmak
 • Almanya’da yasal olarak oturuyor olmak
 • Düzenli şekilde yaşanan bir yerin olması
 • Bir eşinizin olması
 • Kendinizin ve varsa ailenizin geçimini sağlıyor olmak
 • Kim olduğunuza dair pasaport ya da resmî bir kimlik beyan etmek

Eğer bu şartlar karşılanmıyorsa; ciddi bir hastalığa sahip olmanız ya da bedensel bir engelin bulunması, yaşlılıktan dolayı çalışamıyor olmanız gerekir.

Alman Vatandaşlığı İçin Test Kaç Puanla Geçme Şartı Vardır?

Alman vatandaşlığı alma şartı içinde, Alman vatandaşlığı için test vardır. Bu test 33 sorudan oluşur ve başarılı olabilmek için, en az 17 adet sorunun doğru bilinmesi gerekir. Sınav süresi 1 saattir. Sınav sonrasında başarılı olunursa, vatandaşlık sertifikası verilir.

Alman Vatandaşlığı Alma ŞartlarıPin
Alman Vatandaşlığı Alma Şartları

Alman Vatandaşlığı için Gerekli Dil Yeterliliği Şartı Yerine Getirilemiyorsa Ne Yapılır?

Almanya vatandaşlığı alma şartı arasında en önemli kriterler arasında, dil yeterliliği gelir. En az B1 seviyesinde Almanca dil yeterliliği olması gerekir.

 • Zertifikat Deutsch Almanca dil sertifikası sunmak
 • Göçmenler için Almanca Sınavı olan ve entegrasyon kursu aracılığıyla alınan DTZ sertifikası
 • Alman ortaokulunun bitirildiğine dair sertifika
 • Alman lisesinden kabul belgesi
 • En az 4 yıllık Almanca eğitiminde geçer not alındığına dair sertifika
 • Almanca yüksek öğrenim derecelerinin bulunduğu kanıt belgeler

Dil yeterliliğinin kanıtlanacağı herhangi bir belge ya da sertifika yoksa; vatandaşlık makamı tarafından verilen devlet dil sınavına girilebilir. Bu yüzden Almanca dil yeterliliğinin muhakkak olması ve bu konuda kanıt sunulması, son derece önemlidir.

Alman Vatandaşlığı Alma Şartları; Vatandaşlık Testine Girme Şartı Var mıdır?

Almanya vatandaşlığı alma şartı arasında vatandaşlık testi en önemli kriterlerden bir tanesidir. Ancak bazı istisnai durumlarda vatandaşlık testine girme şartı aranmaz. Hastalık, bedensel engel ya da yaşlılık durumu, 16 yaş altında olmak, Almanya üniversitelerinde hukuk, siyaset ya da sosyal bilimler alanlarında yüksek öğrenim görmek ve derece almak durumunda, vatandaşlık testine girme zorunluluğu aranmaz.

Alman Vatandaşlığı Alma Şartları S.S.S

Vatandaşlığa kabul ücretleri ne kadardır?
Alman vatandaşlığı başvurusunda yetişkinler için 255 Euro başvuru formu, 16 yaş altı çocuklar için 51 Euro başvuru formu, vatandaşlık kabul ve vatandaşlık testi için 25 Euro ve vatandaşlık belgesi için 25 Euro ödenir?
Suç işlense de Alman vatandaşlığı alınabilir mi?
Ciddi bir suçtan ceza almadıysanız, Alman vatandaşlığını alma şansı vardır. Eğer ciddi bir suçtan hüküm giymişseniz, vatandaşlık alınamaz. Ancak bir süre sonra bu suçlar sicilden silinir. Böyle bir durumda başvuru yapabilirsiniz.
8 yıldan kısa oturumlarda vatandaşlık verilir mi?
İlk kural en az 8 yıl oturumlar içindir. Ancak entegrasyon kursunu tamamlarsanız, 7 yıl sonra Alman vatandaşlığına başvuru yapabilirsiniz. Uzun yıllar Almanya’da gönüllü işlerde çalışılıyorsa ve çok iyi Almanca konuşuyorsanız, 6 yıl sonra vatandaşlığa geçme hakkı vardır.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Vatandaşlığı; 25 Farklı Vatandaşlık Konusu

Alman Vatandaşlık Başvurusu

Alman Vatandaşlığı Başvuru Şartları

Alman Vatandaşlığı İçin Gerekli Belgeler

Alman Vatandaşlık Nasıl Alınır

 

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Alman Vatandaşlığı Alma Şartları” üzerine bir yorum
Yorum yapın