Alman Vatandaşlığı İçin Gerekli Belgeler

Alman vatandaşlığı doğum yoluyla, evlilik yoluyla veya Yabancılar Yasası şartlarına uyulması durumunda sonradan alınabilir. Alman vatandaşlığı başvurusu için 16 yaşından büyük kişiler Alman vatandaşlığı için gerekli belgeler ile birlikte Vatandaşlık Daire’ne müracaat etmelidir. 16 yaşından küçüklerin vatandaşlık başvurularını ebeveynleri yapmalıdır.

Alman Vatandaşlığı İçin Gerekli Belgeler Neler?

Almanya vatandaşlığı için gerekli belgeler hazırlanırken öncelikle vatandaşlık başvurusu için dilekçe yazılması gerekir. Alman vatandaşlığı başvuru dilekçesi, başvuru şartlarını sağlayan kişilerin ikamet ettikleri adrese en yakın Vatandaşlık Dairesi’ne giderek doldurabileceği bir belgedir. Bu belge doldurulduktan sonra diğer belgeler hazırlanabilir.

Almanya vatandaşlığı için gerekli belgeler arasında Vatandaşlığa Alınma Teminat Belgesi olması zorunludur. Bu belge, vatandaşlık başvuru dilekçesini yazan kişilerin Alman vatandaşlığı şartlarını sağlaması halinde başvuru yapan kişiye verilir. Bu belge, 2 yıl geçerlilik süresiyle verilir ve belirli şartlar doğrultusunda kullanım süresinin uzatılması mümkündür.

Almanya vatandaşlığı için gerekli belgeler Almanca dilinde tercüme edilmeli ve bu şekilde teslim edilmelidir. Bu belgeler içerisinde alınması gereken ve tercüme edilmesi gereken belgelerden diğeri, başvuru yapan kişinin vatandaşlığından çıkma belgesidir. Bunun dışında Almanya vatandaşlığı için gerekli belgeler şunlardır: Geçerli oturum izni, pasaport, nüfus cüzdanı, yabancı dil sertifikası, Alman vatandaşlığına alınma belgesi, gelir belgeleri.

Alman vatandaşlığına geçecek olan kişinin maddi imkanları ülkede yaşamaya elverişli olmalıdır. 23 yaşından büyük kişiler, vatandaşlık başvurusunda gelirlerini kanıtlayan finansal belgeleri sunmak zorundadır. Vatandaşlık verilecek kişi, maddi geçimini kendisi sağlıyor olmalıdır. Evlilik yoluyla veya doğum yoluyla alınan vatandaşlıklarda gelir belgeleri yerine sponsor belgeleri sunulabilir.

Almanya vatandaşlığı için şartları sağlayan ve belgelerin tümünü teslim eden kişilere Almanya vatandaşlığına alınacağını gösteren Teminat Belgesi verilir. Bu belgenin geçerlilik süresi 2 yıldır. 2 yıl sonunda sürenin uzatılması belirli şartlara bağlıdır. Teminat Belgesi’ni alan kişiler, Alman vatandaşlığına geçme hakkı elde eder.

Almanya Vatandaşlığı İçin Vatandaşlıktan Çıkma Belgesi

Alman vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin başvuruda bulunabilmesi için ülkelerinin vatandaşlığından çıkması ve bunu kanıtlayan belgeler sunması gerekmektedir. Doğum yoluyla çifte vatandaşlık alan kişiler, 23 yaşına geldiğinde vatandaşlık çıkmak durumundadır. Türk vatandaşları Almanya vatandaşlığı için gerekli belgeler arasına Türk vatandaşlığından ayrılma belgesini eklemelidir.

Yabancı uyruklu kişilerin ülke vatandaşlıklarından ayrılmaları halinde sorun yaşayacak olmaları durumunda; vatandaşlık çıkmamak için geçerli sebeplerini sunmaları ve belgelerini teslim etmeleri gerekir. Bu durumda çifte vatandaşlık alınması mümkündür.

Alman Vatandaşlığı İçin Gerekli BelgelerPin
Alman Vatandaşlığı İçin Gerekli Belgeler

Alman Vatandaşlığı İçin Yabancı Dil Sertifikası

Alman vatandaşlığına geçilmesi için yabancı dil şartı vardır. Vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişiler, B1 düzeyde Almanca bilgisine sahip olmalıdır. Bu nedenle Almanya vatandaşlığı için gerekli belgeler arasına yabandı dil sertifikasının eklenmesi gerekir. Bu belge Almanya’da veya Türkiye’de alınmış olabilir. Yabancı dil sertifikası olmayan kişiler, vatandaşlık başvurusunda sınava tabi tutulur ve geçmeleri halinde sertifika verilir.

Alman vatandaşlığına başvuru yapan kişinin yabancı dil sertifikası olmaması halinde başvuru aşamasında belge alması mümkündür. Başvuru yapılırken görevliler tarafından sözlü veya yazılı yabancı dil sınavı yapılır. Yeterli düzeyde Almanca bilen kişiye, Alman vatandaşlığı için gerekli belgeler içerisine ekleyebileceği yabancı dil sertifikası verilmektedir.

Alman Vatandaşlığı İçin Gerekli Belgeler S.S.S

Almanya vatandaşlığı almak için Türk vatandaşlığından çıkmak gerekir mi?
Evet, Türk vatandaşlığından çıkma belgesi ile Alman vatandaşlığı başvurusu yapmanız gerekir.
Alman vatandaşlığına alınma belgesi ne zaman verilir?
Vatandaşlık almak için dilekçe verilmesi durumunda şartlara uyan kişilere vatandaşlığa alınma belgesi verilir.
Alman vatandaşlığı için yabancı dil sertifikası gerekir mi?
Evet, Alman vatandaşlığı için yabancı dil sertifikası alarak müracaat edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Vatandaşlığı; 25 Farklı Vatandaşlık Konusu

Alman Vatandaşlığına Geçen Türk Sayısı

Alman Vatandaşlığı Alma Şartları

Alman Vatandaşlık Nasıl Alınır

Alman Vatandaşlığı Online Başvuru

 

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın