Alman Vatandaşlığı Online Başvuru

Alman vatandaşlığı, yabancı uyruklu kişilerin farklı yollarla sonradan alabileceği şekilde düzenlenmiştir. Alman vatandaşlığı almak için öncelikle ülkeye gitmek için bir vize almanız, gitme amacınızı kanıtlayan belgelerle ülkeden oturum izni almanız gerekir. Alman vatandaşlığı online başvuru yapılarak alınamaz ancak vatandaşlık almak için izleyeceğiniz adımların bir kısmı online şekilde tamamlanabilir.

Alman vatandaşı olmak isteyen kişiler Almanya vatandaşlığı online başvuru işlemleri ile vize alarak ülkeye gidebilir. Almanya’da uzun süre ikamet etmek için oturum izni alınması zorunludur. Oturum izni başvurusu gerekli belgelerle birlikte Yabancılar Şubesine yapılır. Ülkede kalıcı oturum iznine sahip olan veya süreli oturum izinleri ikamet eden kişiler vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Alman vatandaşlığına geçmek için ülkede yasal olarak 8 yıl ikamet etme, evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunulacaksa 5 yıl ikamet etme gibi şartlar söz konusudur. Bu şartları sağlayan kişiler, başvurularını doğrudan Vatandaşlık Dairesine yapabilir. Vatandaşlık Dairesinde dilekçe hazırlanması ve gerekli evrakların teslim edilmesi ardından başvurular değerlendirmeye alınır.

Alman Vatandaşlığı Online BaşvuruPin
Alman Vatandaşlığı Online Başvuru

Alman Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

Alman vatandaşlığı başvuru işlemleri, vatandaşlık alınacak yola göre değişiklik göstermektedir. Doğum yoluyla vatandaşlık alma için; anne ve babası Alman vatandaşı olmayan çocukların ebeveynleri Almanya vatandaşlığı online başvuru işlemleri ile Alman doğum belgesi almalıdır. Bu belge ile çocuk, çifte vatandaşlık elde eder. Anne babasından biri Alman vatandaşı olan çocuklar, doğuştan Alman vatandaşı kabul edilir.

Evlilik yoluyla vatandaşlık almak isteyen kişilerin öncelikle ülkeden oturum izni alması gerekmektedir. Oturum izni başvurusu yapıldıktan sonra 3 yıl süreli oturum kartı verilir. Bu süre sonunda oturum izninin uzatılması ve 5 yıla tamamlanması gerekmektedir. Daha sonra Almanya vatandaşlığı online başvuru duyurularının takip edilmesi ve gerekli evraklarla birlikte Vatandaşlık Dairesine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Alman vatandaşlığı online başvuru işlemleri ile gerçekleştirilmez. Başvuru yapacak kişinin ikamet ettiği yere yakın olan Vatandaşlık Dairesine gitmesi ve dilekçe vermesi gerekir. Dilekçe ile birlikte istenen diğer evrakların temin edilmesi ardından; başvurular kabul edilir ve 10 hafta içerisinde sonuçları açıklanır.

Almanya vatandaşlığı başvuru şartları ve vatandaşlık için gereken evraklar internet üzerinden duyurulmaktadır. Bu bilgilerin takip edilmesi ve başvuru işlemlerinin son açıklamalara göre gerçekleştirilmesi önemlidir. Almanya vatandaşlığı başvurusu için konsolosluk tarafından açılan online başvuru yolu yoktur. Bu nedenle vatandaşlık alacak yabancı uyruklular, gerekli evrakları hazırlayarak doğrudan Vatandaşlık Dairesine müracaat etmelidir.

Alman Vatandaşlığı Online Başvuru Formu

Alman vatandaşlığı almak için yapılması gereken işlemlerin bir kısmı online olarak tamamlansa da bir kısmının internet üzerinden yürütülmesine imkan tanınmamıştır. Almanya vatandaşlığı online başvuru işlemleri sadece vize alma; pasaport alma gibi işlemlerde yapılabilir. Vatandaşlık almak için yapılması gereken bu işlemleri internet üzerinden tamamlayabilirsiniz.

Almanya vatandaşlığı online başvuru ile vize alınması ve ülkeden oturum izni alınması sonunda başvuru yapılabilecek uzun bir süreci kapsar. Vatandaşlık başvurusu yapacak kişinin ülkeye gitme amacına göre vize alması ardından oturum izni alması zorunludur. Yasal yollarla ülkede 8 yıl ikamet eden kişiler, Almanca bilme ve yasalarına uyma gibi şartları sağlamaları halinde vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Alman Vatandaşlığı Online Başvuru S.S.S

Alman vatandaşlığı için internet üzerinden başvuru yapılır mı?
Almanya vatandaşlığı online başvuru ile gerçekleştirilmediği için Vatandaşlık Dairesine müracaat edilmesi gerekmektedir.
Alman vatandaşlığı başvurusu nereye yapılabilir?
Almanya vatandaşlığı başvuruları ülkede ikamet edilen adrese yakın Vatandaşlık Dairesine yapılır.
Alman vatandaşlığı için belgeler internet üzerinden gönderilir mi?
Alman vatandaşlığı için istenen belgeler online olarak gönderilemez.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Vatandaşlığı; 25 Farklı Vatandaşlık Konusu

Alman Vatandaşlığı İçin Nereye Başvurulur

Alman Vatandaşlık Nasıl Alınır

Alman Vatandaşlığı Avantajları | Alman Vatandaşlığı

Almanya’ya Çiçek Göndermek | Almanya Çiçek Gönder

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Alman Vatandaşlığı Online Başvuru” üzerine bir yorum
Yorum yapın