Alman Vatandaşlığı İçin Nereye Başvurulur

Alman vatandaşlığına geçmek için izlenmesi gereken bir süreç ve sağlanması gereken belirli şartlar vardır. Alman vatandaşı olmak isteyen kişilerin öncelikle ülkede yasal oturum iznine sahip olması zorunludur. Alman vatandaşlığı için nereye başvurulur: Alman vatandaşlığı başvurusu için oturum izni alma veya oturum izni uzatma başvuruları, Yabancılar Şubesi’ne yapılır. Vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişi, yasal oturum izni aldıktan sonra dilekçe vererek vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Almanya vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin vatandaşlığa geçme taleplerini açıkça ifade edeceği bir dilekçe yazması gerekmektedir. Alman vatandaşlığı için gereken tüm işlemler, Vatandaşlık Daire tarafından yürütülür. Almanya vatandaşlığına geçmek için ikamet edilen yere en yakın Vatandaşlık Dairesine gidecek dilekçe yazabilirsiniz.

Alman vatandaşlığı için dilekçe yazılması ile birlikte vatandaşlık için gereken diğer belgelerin de; Vatandaşlık Dairesine teslim edilmesi gerekir. Bu belgeler; pasaport, gelir belgeleri gibi vatandaşlık için zorunlu olarak gösterilmesi gereken belgelerdir. Dilekçe yazılması ve belgelerin hazırlanması ardından Almanya vatandaşlığı için nereye başvurulur: Alman vatandaşlığı için dilekçe yazan ve gerekli belgeleri hazırlayan kişiler, oturdukları bölgeye en yakın Vatandaşlık Dairesine belgeleri teslim etmelidir. Vatandaşlık Dairesinde belgelerin kontrolü yapılır ve yabancı dil sertifikası yoksa sertifika için sınav yapılır.

Alman vatandaşlığı, yeterli düzeyde Almanca bilinerek alınabilir. Bunun için okul belgesi, yabancı dil kurumlarından alınan herhangi bir belge yeterlidir. Yabancı dil sertifikası yoksa  Alman vatandaşlığı başvurusunda bulunacak kişinin Almanca sertifikası yoksa Vatandaşlık Dairesine müracaat ederek sınavlarına katılması gerekir. Bu sınavlar sözlü ve yazılı şekilde yapılır ve kişilerin yeterli Almanca bilmesi durumunda sertifikaları verilir. Bu belge Vatandaşlık Dairesi tarafından başvurunuzun incelenmesi adına kullanılır.

Alman Vatandaşlığı İçin Nereye BaşvurulurPin
Alman Vatandaşlığı İçin Nereye Başvurulur

Alman Vatandaşlığı İçin Başvuru

Alman vatandaşlığı başvurusu yapılmadan önce izlenmesi gereken yollar vardır. Almanya vatandaşlığı almak için doğum yoluyla alınması dışındaki tüm ihtimallerde kişilerin; Almanya’da yasal oturum izni olması zorunludur. Evlilik yoluyla oturum izni alınmış ve evlilik sona ermişse; Almanya vatandaşlığı başvurusu için mahkeme sonuçları gibi; belgelerin sunulması zorunludur. Almanya vatandaşlığı için nereye başvurulur: Almanya vatandaşlığı için gerekli şartları sağlayan kişilerin müracaat etmeleri gereken kurum Vatandaşlık Dairesidir.

Alman vatandaşlığı başvuru işlemleri sadece Almanya sınırları içerisinde gerçekleştirilebilir. Kişilerin ikamet ettikleri adrese yakın kurumlara, vatandaşlık başvurusu için dilekçe vermesi ardından işlemler başlatılır. Gerekli evraklar tamamladıktan sonra Almanya vatandaşlığı için nereye başvurulur: Alman vatandaşlığı için evraklarını hazırlayan kişiler Vatandaşlık Dairesine verebilir. Ancak bazı evrakların alınması için farklı kurumlara müracaat edilmesi gerekmektedir.

Alman vatandaşlığına geçmek için başvuru yapan kişilerin ülke vatandaşlığından çıkması gerekmektedir. Bu nedenle başvuru dilekçesi verildikten sonra ülke vatandaşlığından çıkma işlemlerinin gerçekleştirilmesi zorunludur. Almanya vatandaşlığı için nereye başvurulur: Alman vatandaşlığı için vatandaşlığından ayrılacak olan kişiler, ülkelerinin konsolosluğuna müracaat ederek vatandaşlık ayrılma belgesi almalıdır. Bu belge alındıktan sonra Almanya vatandaşlığı için nereye başvurulur: Vatandaşlıktan çıkma belgesi alan kişiler vatandaşlık dairesine teslim ederek başvurusunu tamamlayabilir. Başvuru yapıldıktan sonra kişilere Almanya vatandaşlığına alınma belgesi verilir ve bu belge 2 yıl süreyle kullanılır.

Alman Vatandaşlığı İçin Nereye Başvurulur S.S.S

Alman vatandaşlığı için ne zaman başvuru yapılabilir?
Alman vatandaşlığı için ülkede yasal yollarla 8 yıl kalmanız ardından başvuru yapabilirsiniz.
Almanya vatandaşlığı başvuruları ne zaman sonuçlanır?
Almanya vatandaşlığı başvuruları 10-12 hafta sonra sonuçlanır.
Alman vatandaşlığı almak zor mu?
Alman vatandaşlığı almanın şartlarını sağlayan ve evraklarını doğru bir şekilde teslim eden kişilere vatandaşlık verilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Vatandaşlığı; 25 Farklı Vatandaşlık Konusu

Alman Vatandaşlığı Online Başvuru

Almanya Öğrenci Çalışma İzni

Alman Vatandaşlık Başvurusu

Alman Vatandaşlığı İçin Gerekli Belgeler

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın