Almanya’da Bankacı Nasıl Olunur

Almanya’da bankacı nasıl olunur; bankacı olmanız için Almanya memuriyet hakkını almanız, dil yeterlilik sınavına girmeniz gerekmektedir.  Almanya sertifika sınavlarına giriş yaparak, yazılı sınav ve sözlü sınavdan yüksek puan almanız şartı vardır. Memuriyet için bankacılıkla ilgili Almanya veya Avrupa ülkelerine bağlı bir bölümde okumuş olmalısınız.

Almanya’da Dil Yeterlilik Sınavı Nedir?

Almanya’da bankacı olmanız için öncellikle A1/ A2 ve B1/ B2 dil yeterliliğiniz olması şartı vardır. Türkiye’de bankacı olduktan sonra Almanya’da bankacı olmanız için kısa eğitim programlarına katılabilirsiniz. Bu düzenlemelerin yapılması için bankacılık bölümüne giriş yaparak bölümü başarıyla bitirmeniz gerekecektir.

Almanya’da Bankacı nasıl olunur; Bankada çalışmak için tıpkı Türkiye’de olduğu gibi banka bölümlerinden mezun olmanız, iktisat ve işletme alanlarında bilgi sahibi olduğunuzu kanıtlamanız şartı vardır. Türkiye’de aldığınız eğitimi destekleyici ve tamamlayıcı Almanya’dan da eğitim almanız gerekmektedir. Sadece Türkiye’de eğitim almış olmanız Almanya’da bankada çalışabileceğiniz anlamına ne yazık ki gelmemektedir. Almanya’nın ekonomik ve bilişimsel teknolojilerine uygun olduğunu göstermelisiniz.

Almanya’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Almanya’da bankacı nasıl olur; Almanya’da çalışma izni alarak, bankada çalışmanız için Almanya’nın banka ve ekonomi bölümlerinden diploma veya sertifika almanız gerekmektedir. Türkiye’de banka, iktisat ve ekonomi bölümlerinden mezunsanız, tamamlayıcı eğitim programlarına katılarak süreci tamamladıktan sonra çalışma izni ile birlikte bankacı olabilirsiniz.

  • Çalışma izni almak için öncelikle Almanya’ya D tipi veya C tipi vize başvurusu yapmış olmanız ve vizenizin çıkmış olması gerekmektedir.
  • Vizeniz kabul edildikten sonra gittiğiniz şehirde çalışma izni için göçmen bürosuna başvuru yapmalısınız.
  • Çalışacağınız bölge ve süre ile ilgili evraklarınızı eksiksiz teslim ederek çalışma izni alabilirsiniz.
  • Dil yeterliliği ve kültürel uyumluluk için sabıka kaydınızın da olmaması şartları vardır.

Almanya’da Çalışma İzniyle Ne Kadar Kalınabilir?

Almanya’da çalışma izniyle kalmanız için başvuru yaptıktan sonra çalışma izninizin bitiş süresinden 4 hafta önce yeniden başvuru yapmanız gerekmektedir. 1 yıldan 2 yıla kadar çalışma izni başvurusu yaparak, Almanya’da memurluk yapabilme seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. DSH sınavına girerek Almanya’da memur olma şartlarıyla ilgili de dil yeterliliğinden yüksek puan almanız beklenmektedir.

Almanya  bankacı nasıl olunur; Sadece İngilizce ya da Almanya bilmeniz yeterli olmaz, iki dile vakıf olmanız şartı bulunmakta olduğu gibi aynı zamanda yazılı ifade ve sözlü ifade yeterliliğinize de bakılacaktır. Almanya ekonomisi, para birimi ve iktisadi işlemleri hakkında da yeterliliğinizi kanıtlamanız şartı bulunmaktadır.

Almanya'da Bankacı Nasıl OlunurPin
Almanya’da Bankacı Nasıl Olunur

Almanya’da Bankacı Nasıl Olunur; Almanya’da Bankacı Olmak İçin Hangi Sınava Girilir?

Almanya’da bankacı olmak için ekonomi, işletme ve iktisat bölümleriyle bağlantılı sınavlara girilmesi gerekmektedir. Almanya memuriyet ve çalışma disiplini yüksek olan ülkelerden biri olarak, şart ve koşulları dil yeterliliği ve bilgi yeterliliği üzerinden değerlendirmektedir.

Almanca bilmeniz, İngilizce bilmeniz ve ekonomi alanında eğitim almış olmanız şartı vardır. Bankacılığın verdiği hakları da bilerek, sözlü ifade ve yazılı sınavlara da girersiniz. Dil yeterlilik sınavı ve bankaya giriş sınavı ayrı ayrı yapılmaktadır.

Almanya’da Bankacı Nasıl Olunur; Almanya Banka Çalışma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da bankada çalışmak için üniversite bitirmiş olmanız ve bölümle bağlantılı olarak kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Almanya’da belirli dönemlerde açılan bankacılık başvurularını yaparak, yabancı uyruklular için yazılı ifade, sözlü ifade, banka yeterlilik sınavları ve kültürel yeterlilik sınavları yapılması şartları yerine getirilmelidir.

Eksiksiz evraklarla sınav başvurusu yapılmalı, mali durum ve ikametgah adreslerinin de sınav başvurusu esnasında göçmenler bürosuna bildirilmesi gerekebilir. Sınavlardan sonra yeterli olduğunuz kanıtlanınca mülakatla banka memuru olabileceğiniz sözlü sınav açıklanacaktır.

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın