Almanya Çalışma İzni İçin Gerekli Şartlar

Güçlü ekonomisinden kaynaklı olarak sıklıkla tercih edilen Almanya, belli başlı şartlar üzerine T.C. vatandaşlarını karşılar. İlk etapta Almanya çalışma izni için gerekli şartlar nelerdir sorgulamak ve bunun üzerine mesleğinizi icra etmeniz en doğrusu olacaktır.

Almanya Çalışma İzni İçin Dil Yeterliliği

Çalışma izni için gerekli şartlar arasında başı çeken dil yeterliliği oluyor. Meslek gruplarına göre ayrı dil seviyelerinin üzerinde durulur ve her biri için kurslara yer verilir. Şöyle ki:

  • Azami dil seviyesine dair A1 ele alınır ve dil sınavları üzerine netlik kazanır.
  • B1, B2 ve C1 şeklinde ayrı dil seviyelerinin de üzerinde durulur.

Özellikle de Mavi Kart başvurularına dair B ile C seviyelerine yer verilir. Her biri Almanya’nın resmi dil kurumları tarafından ele alınır ve sınavlardan geçerli notu alıp almamanız sorgulanır. Nitekim belgeler dahilinde dil yeterliliğine sahip olduğunuzu belirtmeniz istenir.

Almanya Çalışma İzni İçin Eğitim Şartları

Almanya çalışma izni için gerekli şartlar olarak sadece dil yeterliliğinin üzerinde durulmaz. Bunun ardından gelen lisans mezuniyetinden de söz etmek gerek. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlamış olan T.C. vatandaşlarının çalışma izinleri daha kısa süre içerisinde sonuçlanıyor.

Eğitime dair belgelerin de başvurular sırasında eksiksiz olarak ibrazına geçmek gerekir. Diploma, karne veya uluslararası eğitim sertifikalarının her biri talep edilir. Almanya çalışma izni için gerekli şartlar adı altında belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması istenir.

Almanya Çalışma İzni Alan Meslek Grupları

T.C. vatandaşlarının avantajlı oldukları birkaç meslek grubu bulunuyor. Çalışma izni için gerekli şartlar nelerdir öğrenen bu meslek gruplarının kısa süre içerisinde vizesini almaları mümkün olacaktır. Şöyle ki:

  • Mühendislik başta yer alır ve vizeye ilişkin dil yeterliliğinin üzerinde durulmaz.
  • Bilim teknolojileri ve tıbbi alanda faaliyet gösteren vatandaşların da şansı yüksektir.

Almanya çalışma izni için gerekli şart olarak tüm bu meslek gruplarında olan vatandaşların belgelerini ibraz etmeleri istenir. Almış oldukları eğitimden iş tekliflerine kadar tüm hususların evraklar ile belirtilmesi önem arz etmektedir.

Almanya Çalışma İzni İçin Gerekli ŞartlarPin
Almanya Çalışma İzni İçin Gerekli Şartlar

Almanya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

90 günden fazla olan kalma sınırına karşı Ulusal Vize ele alınır ve başvurulara öncelikle online olarak geçilmesi istenir. Çalışma izni için gerekli şartlar nelerdir soranlara başvuru formu paylaşılır ve eksiksiz olarak bilgilerin sıralanması gerekir. Aynı zamanda bilgileri destekleyen belgeleri hazırlamak ve her birini Konsolosluk randevularına karşı paylaşmak gerekir.

Almanya Çalışma İzni İçin Pasaport Şartları

Çalışma izni için gerekli şartlar tüm pasaport sınıfları için geçerlidir. Yeşil, bordo, siyah ve gri pasaportlarda herhangi bir ayrıma yer verilmez. Tüm bu pasaport türlerine dair:

  • 90 günü aşan kalma süresine karşı Ulusal Vize başvurularına geçilmesi gerekir.
  • En az 1 yıl geçerliliği olan pasaportlar başvurular sırasında ibraz edilmelidir.

Çalışma izninin pasaporta eklenmesi adına en az 2 sayfası boş kalmalıdır. Ancak bu şartlara uygun olan pasaportlarınızı paylaşarak müracaat edersiniz. Aynı zamanda eski pasaportların da orijinal ve fotokopileri dahilinde ibraz edilmesi gerekir.

Almanya Çalışma İzni İçin Gerekli Şartlar S.S.S

Almanya çalışma izni dil sertifikası nereden alınır?
Resmi olarak ÖSD ile Goethe – Instıtut üzerinden dil yeterlilik belgelerinin alınması istenir.
Almanya çalışma izni ödemesi nasıl yapılır?
İzne dair belgelerini toplayan vatandaşlar 80 – 250 Euro aralığında olan harç ödemelerine başvurmalıdır.
Almanya çalışma izni kaç gün verilir?
1 yıllık sürece yer verilse de devamında uzatmak için taleplerinizi iletmenize izin verilir ve 1 yılı aşacak şekilde kalabilirsiniz.
Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın