Almanya Oturma İzni Öğretmen

Almanya oturma izni öğretmen için mümkün olan bir izindir. Hatta birkaç farklı biçimde öğretmen olarak Almanya’ya gidebilmeniz mümkündür. Bu sayede Almanya’da oturum izni alıp belli bir süre sonrasında vatandaşlık başvurusu dahi yapabilirsiniz.

Almanya Oturma İzni Öğretmen Olma

Oturma izni öğretmen olarak alınması mümkün olan bir izin olmanın dışında birtakım şartlara da tabiidir. Bunlardan ilki MEB onaylı bir biçimde gri pasaport ile Almanya’ya gitmektir. Bu aşamada bir oturma izni başvurusu da gerekecektir. MEB her sene birçok öğretmeni yurt dışına pek çok ülkeye yollamaktadır. Bu ülke seçimleri aslında dil uygunluğuna ve ihtiyaca göre belirlenmektedir. Yani bir dil sınavına girmek ve o dilde belli bir puanın üstünde almak gerekmektedir.

Almanya oturma izni öğretmen olarak almak istiyorsanız bu durumda yapılması gereken Almanca sınavında odlukça iyi bir puan almaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra siz seçilirseniz oturma izni için başvuru yapabilirsiniz. Bu aşamada gri pasaport da gerekecektir. Devlet görevi olarak görülen bu işlem için vize süresi sınırlı olacaktır.

Ancak bunun dışında da öğretmenlik mezunu olarak Almanya’da oturum izni alabilirsiniz. Bunun için öncelikle Almanya’da iş alma vizesi ile Almanya’da iş arayabileceğiniz gibi internetten iş bulup davetiye ile de çalışma vizesi alabilirsiniz. Bu da oturum izni öğretmen olarak alınmasının ihtimallerinden biridir. Bu alternatifi değerlendirirken işin kısa süreli bir iş olmamasına dikkat ediniz. Kısa süreli bir iş ise kısa süreli oturum izni verilecektir. Ancak uzun süreli yani devamlı bir iş ise uzun süreli oturum izni almak mümkün olacaktır.

Birçok okulda veya özel kurumlarda öğretmen olarak çalışabilmek mümkündür. oturma izni öğretmen olarak başvuru yaparken eğitiminizi de belgelemeniz gerekmektedir. Yani öğretmenlik mezunu olduğunuz ve alanınız ile başvurduğunuz iş arasında önemli bir ilişki olmalıdır. Bu gibi ayrıntılar ilgilenilecek ayrıntılardır. Buna ek olarak Almanca bilginiz önem arz etmektedir. Yani oturma izni öğretmen olarak başvuru yapacaksanız temel seviyenin üstünde bir Almanca şarttır.

Almanya Oturma İzni ÖğretmenPin
Almanya Oturma İzni Öğretmen

Oturma İzni Öğretmen MEB

Özellikle Almanya AB mavi kart da vermektedir. Bu da alternatiflerden biridir. Bu oturum izni genellikle eğitim ve çalışma durumları için verilmekte olup Türklere de verilen bir vizedir. Buna da başvurabilmeniz mümkündür. Ancak akademik başarılarınız ve iş deneyiminiz burada oldukça etkili olacaktır. Almanya oturma izni öğretmen seçeneklerinden biri de budur. Okulunuzun Almanya’da geçerli olup olmaması gibi durumları önceden düşünmeniz gerekmektedir.

Eper MEB onaylı öğretmen olarak gidecekseniz orada kısa süreli olarak barınırsınız. Ancak kendiniz iç bulursanız süreç daha farklı işleyecektir ve uzun süreli iş bulabilmeniz de mümkündür. Oturum izni öğretmen alırken en önemli ayrıntılardan biri de sizin yerinize Almanya’da çok eleman seçeneği olup olmamasıdır. Yani eğitim seviyeniz bir Alman vatandaşı ile eşit ve hatta daha yüksek olmalıdır. Bu deneyim ile de ölçülebilmektedir. Tüm bu etkenler dikkate alındığında sizlerin başarı oranı muhakkak odlukça yüksek olmalıdır.

Almanya Oturma İzni Öğretmen S.S.S

Almanya’da öğretmen olarak çalışmak isteyen biri için tek gereken dil Almanca mıdır?
Tek gereken dil Almanca olmakla birlikte farklı dil seçeneklerine sahip olmanız çok daha büyük bir avantaj olacaktır.
Eğitimim Almanya’da geçerli sayılır mı?
Okulunuzun Almanya’da geçerli bir okul olmadığı gibi ayrıntılara üniversite eğitiminize başlamadan bakmanız tavsiye edilir. Okulunuzun Almanya’da bir karşılığı muhakkak olmalıdır.
Almanya’da öğretmen olarak oturum iznim ne kadar süreli olacaktır?
Almanya’da öğretmen olarak oturum izniniz için uzun süreli başvuru yapabilirsiniz. Ancak öğretmenliğiniz dönemsel bir öğretmenlik olmamalıdır.

İlginizi Çekebilir;


Almanya Oturma İzni; 25 Detaylı Açıklama

Almanya Oturma İzni Şartları

Almanya Vize (Schengen) için 25 Detaylı Bilgi ve İpucu

Yeşil Pasaport Almanya Oturma İzni

Uzun Süreli Almanya Vizesi

 

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın