Yeşil Pasaport Almanya Oturma İzni

Yeşil pasaport Almanya oturma izni arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Yani Almanya’da oturma izni almak istiyorsanız sebebine bağlı olarak gerekli vizeyi almanız gerekmektedir. Yeşil pasaport ise sadece kısa süreli seyahatler için geçerlidir ve oturma izninden bağımsızdır. Bu nedenle Türkiye’den gitmeden vize başvurunuzun yapılması tavsiye edilmektedir.

Yeşil Pasaport Almanya Oturma İzni Alma

Yeşil pasaport sahipleri pek çok ülkeye seyahat edebilmektedir ve gün sınırlaması ile vize almalarına gerek yoktur. Yani bu ülke bazında değişmekte olup genel olarak 90 gün geçerli bir süredir. Almanya’da da bu süre 90 gün olarak belirlenmiş olup 3 aydır. Green pasaport Almanya oturma izni almak isteniyor ise bu durumda yapılması gereken henüz ülkeden çıkmadan bunun için vize başvurusu yapmak ve oturum izni almaktır.

Yeşil pasaport Almanya oturma izni arasında bu nedenle bir ilişki söz konusu değildir. Yani yeşil pasaport sadece seyahat amaçlı bir avantaj sağlamaktadır ancak; bir ülkede süreli veya süresiz oturma izni istiyorsanız bu durumda muhakkak gitmeden başvuru yapmalısınız.

Ancak Almanya’ya seyahat amaçlı gidip orada oturum izni almanızı gerektiren bir durum olur ise o zaman green pasaport Almanya oturma izni için başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun dışında gitmeden başvuru yapmanız gerekli olandır. Çünkü yeşil pasaport sahipleri vize başvurusu yapmadıkları için neden seyahat ettikleri bilinmez ancak; bu konuda algı yeşil pasaport sahiplerinin turistik veya ziyaret amaçlı seyahat gerçekleştirdikleri anlayışındadır.

Bu durumda sizler eğer 3 aydan fazla kalmak istiyorsanız green pasaport Almanya oturma izni alarak pasaport sıkıntısını ortadan kaldırabilirsiniz. Alacağınız vizenin sebebine göre sürecin uzunluğu da ücret de değişecektir. Bu konuda net bir yorum yapmak mümkün olmayıp bunu konsoloslukta ayrıntılı bir biçimde öğrenebilirsiniz.

Yeşil Pasaport Almanya Oturma İzniPin
Yeşil Pasaport Almanya Oturma İzni

Green Pasaport Almanya Oturma İzni

Genel olarak green pasaport Almanya oturma izni süreci eğitim konuları için sorulmaktadır. Eğitim almak isteyenler yeşil pasaport Almanya oturma izni arasındaki ilişkiyi merak etmektedir. Ancak oturma izni alırken pasaportunuzun tipi önemli olmaz, pasaportunuz olması yeterlidir.

Yeşil pasaport Almanya oturma izni açısından bir dezavantaj değildir ve bordo pasaporta sahip olmanıza gerek yoktur. Süreci yeşil pasaportunuz ile de sürdürebilirsiniz. Ancak pasaportun en az 6 ayı veya 1 senesi kalmış olmalıdır ve bununla birlikte ortalama 2 sayfasının boş olması da önemli bir etkendir. Aksi durumda pasaport başvurusu yapmanız gerekecektir.

Özellikle Erasmus öğrencilerinin sık sık aklına takılan bir soru olan green pasaport Almanya oturma izni alınabilir mi sorusu net bir biçimde evet cevabını alabilmektedir. Buna gri pasaportlular da dahildir, bordo pasaportlular da. Yeşil pasaport sahiplerinin yapması gereken ise bu süreçte oturma izni alması gerektiği önceden belirgin ise bu durumda; seyahat etmeden kendi ülkesinde vize işlemlerini gerçekleştirmesi olacaktır. Bu sayede Almanya’da bu süreci yönetmek için uğraşmadan; kolaylıkla vize süreci boyunca oturum iznine sahip olacaktır. Ancak oturma izni almanız birtakım sebepler nedeni ile; Almanya’da ve ani olarak gelişti ise buraya gelme amacınızın seyahat olduğunu ancak; gelişen birtakım olaylar olduğunu da vize dilekçenizde net bir biçimde anlatmalısınız.

Yeşil Pasaport Almanya Oturma İzni S.S.S

Yeşil pasaportumu Almanya’da iş aramak için kullanabilir miyim?
Elbette bu bir tercihtir ancak; Almanya sizin sürenizin iki katı kadar süreyle iş aramak için vize sunmaktadır.
Yeşil pasaportumun tarihi geçtiğinde Almanya’da yeniden bu pasaportu çıkarabilir miyim?
Elbette çıkarabilirsiniz. Bu her tip pasaport için geçerlidir.
Yeşil pasaportu olan biri olarak Almanya’da oturma iznini almam durumunda yeşil pasaportum ile diğer yerlere vizesiz gidemez miyim?
Hala bir Türk vatandaşı ve yeşil pasaporta sahip biri olarak eski haklarınızın aynısına sahip olursunuz.

İlginizi Çekebilir;

Yeşil Pasaport Almanya Çalışma İzni

Almanya Yeşil Pasaport Öğrenci Vizesi

Yesil Pasaport Almanya Vizesi

Almanya Vize (Schengen) için 25 Detaylı Bilgi ve İpucu

 

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Yeşil Pasaport Almanya Oturma İzni” üzerine bir yorum
Yorum yapın