Almanya Berlin Gezilecek Yerler

Berlin, Almanya’nın başkentidir. Aynı zamanda sahip olduğu 3.7 milyonluk nüfusuyla ülkenin en kalabalık kenti olarak dikkat çekmektedir. İkinci Dünya Savaşı başlamadan önce burada tam 6.1 milyon insan yaşamaktaydı. Havel ile Spree nehirlerinin hemen arasında yer alan bölgedeki şehir her zaman turist çekmektedir. Almanya Berlin gezilecek yerler konusunda yazımıza bakabilirsiniz.

İlk Adres Branderburger Olmalı

Almanya Berlin gezilecek yerler içinde bulunan Branderburger kapısı, kentin en görkemli yapılarından birisi olarak dikkat çekmektedir. 17.yüzyıla kadar dayanan çok eski bir tarihi vardır. İkinci dünya savaşı sırasında ayakta kalmasını bilmiştir. Üst kısmında dört tane at heykeli mevcuttur. Soğuk savaşı döneminin sembollerinden birisi olmasını başarmıştır. Bu açıdan bakıldığı zaman mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Bakımı düzenli bir biçimde yapılır. Son derece geniş ve uzundur. Burasının trafiğe kapalı olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Reichstag Unutulmamalı

Almanya Berlin gezilecek yerler konusunda Reichstag öne çıkar. 1993 senesine kadar ülkenin yönetim merkezidir. Hitler döneminde gerçekleştirilen ünlü Reichstag yangını sonrasında hasar almıştır. Bunun sonrasında Hitler ilgili olayı bahane ederek yönetimde tek yetki sahibi olmuştur. Bu açıdan bakıldığı zaman gerek Nazi Almanyası gerekse onun öncesine dair birçok farklı döneme tanıklık etmesini bilmiştir. İkinci Dünya savaşının bitmeye yakın günlerinde Reichstag çatışmasına sahne olmuştur. Almanya milli meclis binası olarak hizmet vermektedir. Ön kısmında oldukça büyük bir yeşil alan vardır. Her zaman burası kalabalıktır.

Berlin Katedrali Oldukça İhtişamlı

Almanya Berlin gezilecek yerler çerçevesinde Berliner Dom da unutulmamalıdır. Oldukça büyük ve aynı zamanda ihtişamlı olmasıyla dikkat çeker. Katedral formatında inşa edilmiştir. Yapım tarihi ise 1700’lü yıllara kadar uzanır.

Birden çok sanat akımının yansıması şeklindedir. Çünkü Gotik, Neoklasik, Barok izler taşımaktadır. Bir büyük iki de küçük olmak üzere 3 tane kubbesi vardır. Bunlar yeşil renk kullanılarak dizayn edilmiştir. İkinci dünya savaşı sırasında müttefik kuvvetlerin bombardımanından en ağır şekilde etkilenen yapıların içinde olsa da, sonrasında aslına uygun olarak restore edilmiştir. Girişi ücretlidir. Tam bilet 7 Euro üzerinden satılır. Sabah 9 ile akşam 20 arasında ziyaret etmek mümkündür.

Berlin Duvarını Ziyaret Etmeden Olmaz

Berlin’de gezilecek yerler arasında adını bu şehirden almış olan duvar da öne çıkmaktadır. İkinci Dünya savaşının bitmesinden sonra Almanya’nın bu önemli şehri batılı devletler ve aynı zamanda Sovyet Rusya arasında paylaşılmıştır. Bundan dolayı kentin tam ortasından geçen bir duvar inşa edilmiştir. Duvarın büyük bir kısmı Almanya’nın birleşmesinden sonra yıkılmıştır. Günümüzde ise turistler için bir bölümü bırakılmıştır. Şehir merkezinde yer alır. Buraya gidecek olanların atlamaması gereken bir tarih yapıdır. Soğuk savaş dönemini en iyi yansıtan yerlerden birisidir. Hatta duvarın bazı parçaları satışa çıkarılmıştır. Belli bir ücret ödeyerek alabilirsiniz. Müzelerde de sergilenmektedir.

Almanya Berlin Gezilecek YerlerPin
Almanya Berlin Gezilecek Yerler

Checkpoint Charlie Soğuk Savaş Döneminin İzlerini Taşıyor

Berlin’de gezilecek bir diğer mekan ise Checkpoint Charlie adıyla bilinir. Soğuk savaş döneminin simge yapılarından birisidir. Doğu Berlin ile Batı Berlin arasındaki bir geçiş noktasıdır. Bir tarafta müttefik kuvvetlerin kontrolünde olan Federal Almanya yer alırken diğer bölümde ise Sovyetlerin egemenliğindeki doğu Almanya bulunur. Günümüzde halen ayaktadır. O dönemlerde burada ABD askerleri nöbet tuttuğu için aslına uygun şekilde, asker kıyafeti giydirilmiş iki kişi nöbete devam etmektedir. Bunlarla fotoğraf çektirmek serbesttir.

Almanya Berlin Gezilecek Yerler S.S.S

Almanya Berlin gezilecek yerler nereler?
Branderburger kapısı, Checkpoint Charlie, Berliner Dom ilk akla gelen tarihi mekanlardır.
Almanya Berlin gezilecek yerlere nasıl gidilir?
Almanya vizesine başvurmak şarttır.

İlginizi Çekebilir;

Almanya 2. Dünya Savaşı Gezilecek Yerler

Almanya’da Gezilecek Turistik Yerler

Almanya Bayreuth Gezilecek Yerler

Almanya Vize (Schengen) için 25 Detaylı Bilgi ve İpucu

Almanya’da Çalışma Saat Ücreti

 

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya Berlin Gezilecek Yerler” üzerine bir yorum
Yorum yapın