Almanya’ya Sağlıkçı Olarak Gitmek

Almanya’ya sağlıkçı olarak gitmek, Türk vatandaşlarına sunulmuş olan bir imkandır. Bu ülke her zaman kariyer sahibi, ihtiyaç olan mesleklere mensup insanları kabul etmesinden dolayı çok büyük bir avantaj sağlar. Türkiye’de sağlıkçı olarak çalışan, bunu sahip olduğu diploma ile yapan kişiler, kurallar ve şartlar ışığında hayatlarının geri kalanlarını bu ülkede devam ettirebilirler. Dil, denklik, eğitim sertifikası, standart vize evrakları gibi süreçlerin olduğunu unutmamak gerekiyor.

Almanya’ya Sağlıkçı Olarak Gitmek İçin Dil Şartı Var mı?

Almanyaya sağlıkçı olarak gitmek dil bilme zorunluluğuna sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Bu ülkede konuşulan tek bir resmi dil söz konusudur. O da Almancadır. Bundan dolayı Almanyaya sağlıkçı olarak gitmek için bu dile belli bir seviyede hakim olmak çok önemlidir. B2 kabul edilmektedir. Fakat bunun kesinlikle resmi şekilde kanıtlanması mühimdir. Yani dil bildiğinizi sertifika üzerinden ibraz etmeniz gerekmektedir.

TELC B2 sertifikası öne çıkar. Sağlık personeli olarak Almanya’da çalışmak isteyenler, bu ülkenin vatandaşlarıyla muhatap olacakları için kesinlikle beli bir düzeyde Almanca anlama, konuşma ve aynı zamanda yazma becerisine sahip olmak zorundadırlar. Bunun sağlanabilmesi ise alınmış eğitimin sunulmasıyla doğrudan alakalıdır.

Almanya’ya Sağlıkçı Olarak Gitmek İsteyenlerin Hangi Belgeleri Edinmesi Gerekmektedir?

Almanyaya sağlıkçı olarak gitmek için edinilmesi gereken belgeler şöyledir;

  • Klasik vize belgelerin bunların başında gelir. Yani iki adet fotoğraf ve pasaport ile kimlik kartının fotokopisi bulunmalıdır. Bunun yanı sıra tam vukuatlı nüfus kayıt örneği de istenilen dokümanların içerisinde öne çıkar.
  • Aynı zamanda uçak rezervasyon bilgileri, kalınacak olan otelin adresi ve rezervasyonuyla seyahat sağlık sigortası öne çıkan diğer evraklardır.

Yapılmış olan mesleğe yönelik belgelerin çok dikkatli, aynı zamanda sorunsuz bir biçimde hazırlanması esastır. Elbette bunların başında diploma gelmektedir. Türk üniversitesinden alınmış bu diplomanın hem aslını hem de fotokopisini başvuru süreci içerisinde vermek zorundasınız. Kesinlikle mührünün bulunması gerekmektedir. Islak imza ada istenir.

Diplomanın yanı sıra ülkenin istemiş olduğu daha farklı bir diğer belge ise eğitim alınan bölümdeki derslerin listesidir. Bu işlem, özellikle denklik sağlanması konusunda büyük önem arz eder. Çünkü Türkiye’de alınmış derslerle Almanya’da verilen derslerin aynı olması gerekir. Ancak bu şekilde ilgili diploma kabul görmektedir.

Eğer alınmış olan bir iş davetiyesi üzerinden ilgili seyahat yapılacaksa, bunun da konsolosluk tarafından istenmiş olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Sizi isteyen kurum tüm bilgilerini paylaşmalıdır. Bunun yanı sıra unutulmaması gereken bir diğer evrak ise mesleki deneyimlerdir. Bunu da göstererek başvuru işlemlerinizi tamamlamış olursunuz.

Almanya'ya Sağlıkçı Olarak GitmekPin
Almanya’ya Sağlıkçı Olarak Gitmek

Almanyaya Sağlıkçı Olarak Giderken Denklik Zorunlu mu?

Almanyaya sağlıkçı olarak giderek burada çalışmak isteyen kişilerden her zaman denklik istendiğini unutmamak lazım. Bu durum belli meslek gruplarına özel olarak yapılan bir uygulamadır. Sağlık sektörü de bunun içerisinde yer alır. Denklik, alınan eğitim ve elde edilmiş olan diplomanın Almanya’da kabul edilmesi manasını taşımaktadır. Bu süreç içerisinde sınava girmeniz gerekebilir. Belge üstünden de kontroller sorunsuz bir biçimde yapılır. Buna hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Almanyaya Sağlıkçı Olarak Gitmek Kolay mı?

Almanyaya sağlıkçı olarak yerleşmek, sizden talep edilen belgelerin tamamlanması, eksiklik içermeden sunulması halinde çok zor değildir. Tüm evrakların eksiklik olmadan sunulması önem arz eder. Ayrıca kendi ağzınızdan bir dilekçe yazmanız şarttır. Neden orada çalışmak istediğinizi ifade etmeniz lazım.

Almanya’ya Sağlıkçı Olarak Gitmek S.S.S

Almanyaya sağlıkçı olarak gitmek mümkün mü?
Almanyaya sağlıkçı olarak gitmek, başvurunun yapılarak istenen dokümanların teslim edilmesiyle mümkündür.
Almanyaya sağlıkçı olarak gitmek için denklik şart mı?
Almanyaya sağlıkçı olarak gitmek isteyenlerin denklik başvurusu yapmaları şarttır.

İlginizi Çekebilir;

Almanya’ya Davetiye İle Gitmek

Almanya’ya Gitmek İçin Ne Kadar Para Lazım

Almanya’ya Otobüs İle Gitmek

Almanya Vize Evrakları

 

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın