Almanya’da Çalışma Saat Ücreti

Almanya’da Çalışma Saat Ücreti; Almanya’da çalışmak isteyen kişiler için çalışma konusunda araştırılması gereken pek çok konunun bulunduğu aşikardır. Bu ülkede en çok hangi meslek gruplarının rağbet gördüğünden başlayarak, işe girmek için gerekli olan şartlar ve maaş tutarları gibi konularda merak edilen pek çok şey bulunmaktadır.

Ancak Almanya’da çalışma saat ücreti meslek gruplarına göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden bu yazı içerisinde asgari ücretle çalışılan işlerin kazancı ve diğer meslek gruplarının maaşlarından bahsedeceğiz. Ancak ilk olarak Almanya’da hangi meslek gruplarına daha sık ihtiyaç duyulduğunu sizlerle paylaşalım.

Almanya’da En Çok İhtiyaç Duyulan Meslek Grupları

Almanya’da iş bulmak isteyen kişiler bu konuda hemen hemen her alanda alım yapıldığını göreceklerdir. Çünkü ülkede pek çok sektörde çalışan kişi sayısı, ihtiyacı tam olarak karşılamamaktadır.

Ancak bazı meslek gruplarında işe alım sayısı, diğerlerine göre daha fazladır. İşte Almanya’da işe girmek için zorlanmayacağınız ve bolca ilana denk geleceğiniz meslek grupları:

  • Bilgisayar Mühendisliği
  • Elektrik- Elektronik Mühendisliği
  • Yazılım Mühendisliği
  • Otomotiv Mühendisliği
  • Sağlık Sektörü
  • Hasta Bakıcılık
  • IT Danışmanlığı
  • Mağaza Satış Danışmanı
  • Mağaza Satış Asistanı
  • İnşaat Sektörü

Almanya’da Asgari Ücret

Almanya’da çalışma saat ücreti denildiğinde en çok asgari ücret merak edilmektedir. Çünkü ülkede hemen hemen en düşük ücret türü olarak asgari ücret gösterilebilir. Ancak asgari ücretin tutarı da Almanya’da bulunan eyaletlerde farklılık göstermektedir. Yani bu ülkede bulunan 16 eyaletin 16’sında da aynı asgari ücret tutarları uygulanmamaktadır.

Almanya’da asgari ücret maaşlarının ortalama tutarı şu an için 9 Euro 35 Cent. Bu bir saatlik asgari ücret tutarı için geçerli olan ücrettir. Ülkede yakın zamanda yeniden zam uygulanması ve ücretlerin 10 Euro 15 Cent’e çıkarılması bekleniyor. Çünkü Almanya çalışma bakanı geçtiğimiz günlerde böyle bir karar aldıklarını ve 2022 yılında yeni ücretin devreye gireceğini açıkladı.

Peki, Almanya’da asgari ücret ile çalışan bir kişi için yaşam standartları nasıl?

Almanya'da Çalışma Saat ÜcretiPin
Almanya’da Çalışma Saat Ücreti

Almanya’da Hayat Standartları Nasıl?

Bilindiği üzere Almanya yaşam standartları açısından pek çok ülkenin önünde yer alıyor.

Almanya’da çalışma saati ücreti konusunda da son derece avantajlı olunduğu kesin. Ancak özellikle asgari ücret baz alındığında, ülkenin en önemli şehirlerinden olan Berlin, Stuttgart, Münih gibi şehirlerde hayatın son derece pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden asgari ücret ile çalışan bir kişi için bu şehirlerde yaşamak biraz zorlayıcı olabilmektedir. Ayrıca bu şehirlerdeki ev kiralarının da bir hayli yüksek olduğunu belirtelim.

Fakat asgari ücretin üzerinde maaş alan kişiler için hayat standartları ülkenin hemen hemen her şehri için son derece uygundur diyebiliriz.

Almanya’da Mühendis Maaşları

Almanya’da en çok ilgi gören meslek dallarının arasında mühendisliklerin yer aldığını söylemiştik. Almanya’da mühendis maaşları bu mesleğin branşına göre değişkenlik gösterse de genel olarak bir tutar verecek olursak, ülkedeki bir mühendisin yıllık ortalama 3.500 ila 4000 Euro arasında kazandığını söyleyebiliriz. Ancak farklı branşlarda bu tutar artış ya da azalma gösterebilir.

Almanya’da Çalışma Saat Ücreti S.S.S

Almanya'da normal bir işçi ne kadar maaş almaktadır?
Almanya’ya Türkiye’den giden işçiler aylık ortalama olarak 1500 Euro ila 3000 Euro arasında kazanmaktadır. Ancak bu çalışılan sektöre göre ve işçinin meslekli tecrübesine göre değişkenlik gösterecektir.
Almanya'da Bir Kişinin Aylık Gideri Ortalama Ne Kadardır?
Almanya’da yaşayan bir kişinin; ev, faturalar, sağlık, gıda, tatil, eğitim gibi harcamalarının her biri hesaba katılarak oluşturulan raporda aylık giderinin yaklaşık olarak 1880 Euro civarında olduğu söylenmiştir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar

Almanya Oturum İzni Uzatma Ücreti

Almanya Vize (Schengen) için 25 Detaylı Bilgi ve İpucu

Almanya’da Resmi Çalışma Saatleri

Almanya’da Memur Çalışma Saatleri

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya’da Çalışma Saat Ücreti” üzerine bir yorum
Yorum yapın