Almanya D Tipi Vize Çalışma İzni

Almanya’da çalışmak isteyen kişiler için buna imkan tanıyan Almanya D tipi vize çalışma izni alınması şarttır. Bu konuda yaygın bilinen bir yanlışı en  baştan düzeltelim; çalışma vizesi demek çalışma izni demek değildir. Yani çalışma vizesi, alan her kişi çalışma izni de almış olmaz. Bunun için Almanya’da ilgili kurumlara gidilerek, sizlerden talep edilen belgeleri teslim etmeniz gerekmektedir. Yapılan incelemeler sonucu eğer nitelikler uygun bulunursa o zaman çalışma izni alabilirsiniz.

D tipi vize çalışma izni almak için sizlerden talep edilen evrak listesi ve buna uygun olarak aranan nitelikler bulunmaktadır. Bu şartlara ve evrak listesine yazının ilerleyen bölümlerinden ulaşabilirsiniz.

Almanya Çalışma İzni Şartları

Almanya D tipi vize çalışma izni almak isteyen kişilerin yukarı da belirtildiği üzere bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar arasında en büyük husus, öncelikle bu kişilerin alması gereken D tipi ulusal çalışma vizesidir. Almanya çalışma vizesi, kişilerin ülkede uzun süre kalmalarına imkan tanır. Aynı zamanda ikamet izninin de verildiği bir vize türü olarak bilinir. Ve çalışma izni almanın ilk basamağını oluşturur. Bu yüzden çalışma amacı ile ülkeye giriş yapabilmek için öncelikle D tipi ulusal çalışma vizesi alınması şarttır.

Almanya Çalışma İzni Fiyatları= https://almanyavisa.com/almanya-calisma-izni/almanya-calisma-izni-fiyatlari/

Almanya D Tipi vize çalışma izni almak isteyen kişilerden mesleki yeterliliği kanıtlayan ve ilgili mesleğe dair eğitimin tamamlandığını belirten bir diploma da talep edilmektedir. Bu yüzden ülkemizdeki yüksek öğrenim kurumlarından alınan diplomaların Almanya’daki denkliğe uyum sağlaması gerektiğini unutmayın.

D tipi vize çalışma izni almak isteyen kişilerden Almanca diline hakimlik esası da talep edilmektedir. Yani bu ülkede çalışmak istiyorsanız; o zaman belirli bir seviyede dil bilginizin olması; ve bunu ilgili kurumlardan alınan sertifikalar ile kanıtlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde, diğer talepleri yerine getirmiş olsanız dahi, çalışma izni alma ihtimaliniz düşer.

Deutschland D tipi vize çalışma izni almak için, çalışma istediğiniz kurumun, Almanya’daki geçerli ve onaylı kurumlardan biri olması şarttır. Ticari anlamda ülke tarafından tanınmayan kişi ya da kurumlarda çalışmak adına; çalışma izni alma ihtimaliniz yoktur diyebiliriz.

D tipi vize çalışma izni almak isteyen bazı kişilerden, çalışılacak meslek türüne göre ek belgeler talep edilebilmektedir. Örneğin; mühendislik alanında çalışmak isteyen biri ile hemşire olarak çalışmak isteyen birinden farklı evraklar talep edilebileceğini unutmamak gerekir.

Almanya D Tipi Vize Çalışma İzniPin
Almanya D Tipi Vize Çalışma İzni 

Almanya D Tipi Çalışma Vizesi Evrakları

D tipi vize çalışma izni almak isteyen kişilerin başvuracağı, Almanya D tipi vize kategorisinde sizlerden talep edilecek evrak listesi aşağıdaki gibidir:

 • Almanya çalışma vizesi başvuru formu
 • Geçerliliği bulunan bir pasaport ( En az 1 sene geçerlilik)
 • Kimlik fotokopisi
 • Adli sicil kaydı (güncel)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Tam vukuatlı nüfusa kayıt örneği
 • Kişinin eski işlerine ait deneyimler ve evraklar (iş sözleşmeleri vs)
 • Kişinin mezun olduğu okullara dair diplomalar
 • Mesleki yeterlilik belgesi
 • Kişinin yeni işindeki kurumun ticari sicil kaydı, adresi ve kişiye özel iş davet mektubu
 • Kişinin çalışma şekli, alacağı maaşın miktarı

Almanya D Tipi Vize Çalışma İzni S.S.S

Almanya D Tipi Çalışma Vizesi Ne Zaman Çıkar?
D tipi çalışma vize başvurusunun açıklanması, yaklaşık 15 ila 30 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir.
Almanya D Tipi Çalışma Vizesi Ücreti Nedir?
Çalışma vizesi için sizlerden talep edilen tutar 250 Euro’dur.
Almanya Çalışma Vizesi Neden Reddedilir?
Çalışma vizesi başvurunuz olumsuz sonuçlanmış ise büyük ihtimalle; teslim ettiğiniz evrak listesinde eksiklik ya da yetersizlik gözlemlenmiş olabilir.
Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın