Almanya’da Cumhurbaşkanı Nasıl Seçilir

Almanya’da cumhurbaşkanı seçimleri Türkiye’ye oranla farklı olarak ilerliyor. Ülkemizde Cumhurbaşkanı halkın oyları ile doğrudan belirlenir. Almanya’da Cumhurbaşkanı nasıl seçilir; özel seçilmiş federaller kimin Cumhurbaşkanı olacağına karar verir. Çeşitli adımlarla uygulanan bu seçimde halktan yöneticilere herkes seçim şansını kullanmış olur. Ancak asıl seçimi her zaman Federal Kurulu ve Almanya Federal Meclisi belirler.

Almanya’da Seçime Katılabilecek Kişiler

Almanya’da Cumhurbaşkanı nasıl seçilir ve federal olarak kimler seçime katılabilir; bu soruya ilişkin tüm detaylar Almanya tarafından belirtilmiştir.

Almanya seçim süreci anayasasında 54. Madde ile tüm detaylara yer verilmiştir. Bu detaylar göz önünde bulundurulduğunda;

  • Mecliste seçilme hakkı yalnızca siyasiler değildir. Ünlü oyuncular, şarkıcılar ya da halk tarafından tanınan kişiler de seçime katılabilir. Geçtiğimiz yıllarda Federal Seçiciler Kurulu içerisinde gazeteci, teknik direktör ya da aktrislerin isimleri de yer almıştır.
  • Siyasi kişiler ise kendi partisi tarafından seçilmesi doğrultusunda bu kurula üye olarak seçime katılabilir.
  • Ancak bugüne kadar başvurmamış ya da katılmamış olsa da olimpiyat oyuncuları, sanatçılar, futbolcular ya da diğer tanınmış kişiler de bu kurula üye olarak katılabilir.
  • Bu kişilerin seçilebilmesi için kişilerin adaylık koymasının yanında halk tarafından da oylanarak belirli bir barajı geçmesi beklenir.

Federal Seçiciler Kurulu Ve İçeriği

Federal seçiciler kurulu siyasette bulunan partiler ve dışarıdan siyasete giriş yapan ünlülerden oluşuyor. Bu kurulun içerisinde karar vermekte önemli rol oynayan kişi sayısı ise ortalama 250’nin üzerindedir. Karar verme yetkisi olan kişiler Alman Federal Meclisi tarafından belirlenen delegelerdir.

Almanya’da bulunan siyasi partilerin meclis içerisinde bulunan delege sayısı değişiklik gösteriyor. Bu federaller ayrı bir yöntemle seçildiği için meclis içerisini halk belirliyor. Ancak son yapılan seçimlerde partilerin de doğrudan kurul içerisine delege gönderdiği de görülüyor.

Almanya'da Cumhurbaşkanı Nasıl SeçilirPin
Almanya’da Cumhurbaşkanı Nasıl Seçilir

Almanya’da Cumhurbaşkanı Nasıl Seçilir; Almanya Cumhurbaşkanını Seçen Federallerin Seçilmesi

Almanya cumhurbaşkanı nasıl seçilir; bunun için öncelikle halk daha sonra federaller oy kullanır. Almanya’da federallerin belirlenmesi için halk iki ayrı türde oy kullanır. Bu oylar ile seçim yapılan bölgeler şu şekildedir;

  • Birinci oy ile kişiler oy seçim bölgesindeki milletvekilini seçer. Böylece bölgelerde seçilen partilerin Federal Parlamento’ya göndereceği azami sayı belirlenir.
  • İkinci oy ise ülke genelinde verilir ve partilerin geçmesi beklenen baraj vardır. Bir parti ne kadar yüksek oy alırsa o kadar çok meclis içerisinde koltuğa sahip olacaktır. Bu da Cumhurbaşkanını seçmede hangi partinin daha çok söz hakkı olacağını belirler.

Halkın yaptığı bu seçimlerin ardından partiler kendi federallerini ve delegelerini belirleyerek kendi komisyonunu oluşturur. Parti her alanda ne kadar çok oy aldıysa o kadar çok delege sunabileceği için kendi görüşünü daha çok savunabilecektir. Ancak Federal Kurulu içerisindeki tüm delegelerin oyları göz ardı edilmez ve toplam oylama sayılarak sonuç belirlenir.

Almanya’da Cumhurbaşkanı Nasıl Seçilir; Almanya’da Federal Sisteminin Uygulanması

Almanya Federal Cumhuriyeti içerisinde uygulanan bu sistem Almanya’nın ilk Cumhurbaşkanı olan Theodor Heuss tarafından belirlenmiştir. Halkın doğrudan kendi başkanını seçmekte farklı algılara inanabileceği ve yanlış tercih yapabileceği düşünülmüştür. Buna bağlı olarak halkın kendi adına karar vereceği kişi ve görüşü seçmesinin daha güvenilir bir yöntem olduğu düşünülmüştür. Günümüzde ise ilk andan beri kurulan bu sisteme devam ediliyor.

Almanya’da Cumhurbaşkanı Nasıl Seçilir S.S.S

Almanya’da Halk Oy Kullanıyor Mu?
Almanya’da halk 2 adet oy hakkı ile bölgesinde ve ülkesindeki kendi adına oy verecek Federal Meclisi partisini seçer.
Cumhurbaşkanını Almanya’da Kim Seçiyor?
Almanya’da cumhurbaşkanı nasıl seçilir; halk tarafından seçilmiş partilere ait federaller mecliste bir araya gelerek cumhurbaşkanını seçer.
Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın