Almanya Çalışma İzni Mavi Kart

Avrupa Birliği’ne üye olmayan vatandaşların Almanya çalışma hayatına dahil olmak adına mavi kart başvurularında bulunmaların izin verilir. Ancak söz konusu Almanya çalışma izni mavi kart olduğu zaman Yeni Kalifiye Göç Yasası ele alınır ve şartlara uygun olanlara kart tahsis edilir.

Almanya Mavi Kart Şartları Nelerdir?

Herkesin Almanya çalışma izni mavi kart sahibi olmalarına izin verilmez. Belli başlı şartlar üzerine kart başvurularında bulunmanız ve seyahate geçmeniz istenir. Öncelikle belirlenen şartlardan:

  • Yıl içerisinde asgari brüt maaşın 56.800 Euro ve üzerinde olması gerekir.
  • Doktor ya da fen bilimleri alanında çalışma gösteren kişilere de mavi kart tahsis edilir.

Fen bilimleri olarak matematik ile mühendislik ele alınır. Ardından bilişim alanında çalışma gösteren kişilerin de yıllık brüt maaşları dikkate alınmaz. Almanya çalışma izni mavi kart adına hem yıllık maaşa hem de meslek gruplarına göre taleplerin karşılandığı açık durumda.

Almanya Mavi Kart Avantajları Nelerdir?

Birkaç avantajı beraberinde getirdiği için çalışma izni mavi kart taleplerine sıklıkla yer verilir. Ancak taleplere dair öncelikle belirtilen şartlara uygun olup olmamanız sorgulanır.

Şartlara uygun olan T.C. vatandaşlarına süresiz yerleşim izni veriliyor. Bunun için belirlenen süre ise 33 ay olarak ele alınıyor. Ardından mavi kart sahibi olan kişilerin eşlerinden herhangi bir dil sertifikası talep edilmez. Son olarak ise 18 ayın ardından herhangi bir AB ülkesinde de çalışma sağlamalarına izin verilir.

Almanya Mavi Kart Meslekleri Nelerdir?

Çalışma izni mavi kart sahibi olmak isteyenlerin meslek grupları değerlendirmeye alınır. Bunun için öne çıkan sektör bilişim oluyor. Aynı şekilde mühendislik sektörü de başı çekenler arasında. Diğerleri:

  • Sağlık ile teknik alanda deneyimli olan kişiler kabul edilir.
  • Üst düzey yöneticiler de brüt maaşlarına göre mavi karttan faydalanabilir.

Almanya çalışma izni mavi kart için diplomalar önemli bir yere sahiptir. Şöyle ki Türkiye’den alınan diplomaların Almanya’da denklik içermesi dikkate alınır. Denk olan diplomalar kabul edilir ve meslek gruplarına bağlı olarak çalışma izninden faydalanmaları mümkün hale gelir.

Almanya Çalışma İzni Mavi KartPin
Almanya Çalışma İzni Mavi Kart

Almanya Çalışma Mavi Kart Başvuru Koşulları

Almanya çalışma izni mavi kart sahibi olmak isteyenlerin diploma denkliği önemli bir yere sahiptir. Başvuru şartları olarak denk diplomalar kadar Almanya’da bulunan işin detayları da ele alınır. Özellikle de maaş bilgisinin üzerinde durulur.

Söz konusu çalışma vizesi olduğu için zorunlu olan belgelerin toplanması gerekir. Kimlik, meslek ve eğitim belgelerinin her biri ibraz edilmelidir. Ardından Almanca dil bilgisine dair sertifikalara başvurulur. Meslek gruplarına göre B1, B2 ve C1 şeklinde sıralanan dil yeterliliği değerlendirilir.

Almanya Çalışma İzni Mavi Kart Nereden Alınır?

Almanya çalışma izni mavi kart başvuruları yine vize merkezleri üzerinden ele alınır. T.C. vatandaşları belgelerini topladıktan sonra:

  • Almanya Büyükelçiliği üzerinden randevu alarak başvurularını iletebilir.
  • Almanya Başkonsolosluğu bünyesinde de mavi kart müracaatı gerçekleşir.

Önce 6 ay geçerliliği bulunan izne dair devamında uzatma talebinde bulunabilirsiniz. Bunda iş hayatı ve devam eden çalışma süresinin etkisi olacaktır. Tekrardan belgeler ile iznin uzatılması adına taleplerin iletilmesi gerekir.

Almanya Çalışma İzni Mavi Kart S.S.S

Almanya mavi kart için meslek iznine ihtiyaç duyar mı?
Bazı alanlar için meslek icra iznine ihtiyaç duyulur ve izne dair belgenizi hazırlamanız gerekir.
Almanya doktorlar için mavi kart dil seviyesi nedir?
Mavi karta başvuracak doktorların asgari dil seviyesi C1 olmalıdır.
Almanya mavi kart prosedürleri nasıl belirlenir?
Yeni Kalifiye Göç Yasası üzerinden belirtilen kriterlere göre başvuruya geçilmesi gerekir.
Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın