Almanya’da Nasıl İşyeri Açabilirim

Almanya’da Nasıl İşyeri Açabilirim; Almanya’daki kanunlara göre iş kurmak isteyen bir yabancının Alman vatandaşı ile arasında herhangi bir ayrım bulunmaz. Alman vatandaşları için gerekli olan tüm haklar yabancı vatandaşlar için de geçerlidir. Almanya’da nasıl işyeri açabilirim diyen Türk vatandaşlarının TL cinsinden para kazanmasından dolayı sermayesini Euro’ya çevirerek planlama yapması mümkündür.

Ülkede küçük şahıs şirketlerinden holdinge kadar birçok farklı işletme söz konusudur. Alman ekonomisinin dünyada öne çıkmasının en önemli nedeni genellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin bulunmasıdır.

İşyeri Açma Adımları

Alman hükümeti tarafından yatırım yapmak isteyen yabancıların her türlü işletme kurmasına imkan sağlanır. İşletme açarken bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır, bunlar; işçi kiralama, ödenmesi gereken vergiler ve primler, serbest meslek detayları, orta sınıf işletme olup olmaması, şirketler hakkında yasal yükümlülükler ve yardım alınması gereken kurumlardır.

Almanya’da nasıl işyeri açabilirim araştırırken adımların doğru atılmasına önem vermek gerekir. Öncelikle yapılması gereken Almanya’da bulunulan adresin kayıt altına alınarak vergi numarası ve kayıt belgesi alınmasıdır. Daha sonra tescil belgesi alınmalı ve ardından banka hesabı açılarak ilk adım tamamlanmalıdır.

Vizesiz Serbest Çalışma İzni

İşletmenin vergi dairesine bildirilmesinin ardından vergi ödemeye başlayabilmek için öncelikle bir Alman bankasında hesabın bulunması gerekir. Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlara Almanya’da vizesiz serbest çalışma izni verilmez, oturma izinli serbest meslek faaliyetine izin vardır.

Oturma izni üzerinde serbest çalışma vizesi yazması gerekir ancak böylelikle bir iş kurmak ya da serbest çalışmak söz konusudur aksi halde Alman serbest vizesine ihtiyaç vardır.

Almanya’da işletmenin kaydedilebilmesi, vergilerin ve sigortaların hatasız ödenebilmesi, vergi beyanlarının nasıl yapılacağı ile ilgili işlemler için bir vergi danışmanı ile çalışmak doğru bir yaklaşımdır.

Ticaret Lisansı

Vergi dairesine başvurmadan önce işletme için ticaret lisansının alınması gerekir alınan lisansta yer alan bilgiler kişinin neler yapacağı hakkında yol göstericidir. Almanya’da nasıl işyeri açabilirim konusundaki aşamalar içerisinde önemsenmesi gereken bir adımda işletmeye ait hem Almanya hem de Avrupa düzenlemelerine uygun bir web sitesi bulunmasıdır.

Avrupa ülkelerinin birçoğunda olduğu gibi Almanya’da da şartları ve koşulları karşılayan işletmelere teşvik amaçlı destekler verilir. Teşviklerden yararlanabilmek için iş ve işçi bulma kurumuna başvurmak gerekir. Teşvik programlarına başvuru yapabilmek için hem yöntemler hem de başvurulması gereken kurumlar farklıdır.

Almanyada Nasıl İşyeri Açabilirim

Almanyada Nasıl İşyeri AçabilirimPin
Almanyada Nasıl İşyeri Açabilirim

Almanya’da Nasıl İşyeri Açabilirim; İşletme Teşvikleri

Teşvik alma konusunda yerine getirilmesi gereken kural ve şartlar içerisinde bir iş planı ve fizibilite raporu hazırlamak gerekmektedir. Daha sonra alt limit dahilinde finansman elde edilmesi gerekir, kuruluş ödenekleri ve kapora yardımı ile teşvik imkanı bulunmaktadır.

Ayrıca ülkede oturma izni ya da belli bir süre sigortalı olarak çalışma durumu da yerine getirilmesi gereken belli başlı kurallar ve şartlar içerisinde yer almaktadır. Tüm bu şartların yerine getirilmesi halinde Almanya’da birçok farklı teşvikten yararlanmak söz konusudur.

Almanya’da Nasıl İşyeri Açabilirim; İşletmelere Finansal Yardım

Almanya’da nasıl işyeri açabilirim diyen gurbetçiler aynı zamanda teşvik bankaları kapsamında finansal yardım alabilir. Özellikle 3 yıldan daha az süre küçük işletme sahibi ya da serbest meslek sahibi olanlar bu imkanlardan kolaylıkların yararlanır.

Almanya’da yatırımcı vizesi alabilmek için Almanca olarak hazırlanan iş planı, yeterlilik belgesi, mesleki eğitimi kapsayan sertifika ya da diploma, kişinin özgeçmişi, güncel iş sözleşmesi, başvuru formu, pasaport ve iki tane vesikalık fotoğrafa gerek vardır.

Almanya’da Nasıl İşyeri Açabilirim S.S.S

Almanya'da İş Kurmak Ne Kadara Mal Olur?
Almanya’da açılacak işletmenin maliyeti yapılacak olan işe göre farklıdır.
Almanya'da İş Yeri Açmak İsteyenlere Destek Olunur Mu?
Alman hükümeti tarafından yatırım yapmak isteyenlere destek ve teşvikler verilmektedir.
Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın