Alman Vatandaşlığı Almanın Yolları

Türk vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları Alman vatandaşlığı almanın yolları konusunda farklı yöntemler kullanır. Bazı istisnai durumlarda da Alman vatandaşlığı almanın koşulları bulunur.

Evlilik Yoluyla Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Alman vatandaşlığı almanın yolları arasında evlilik yolu bulunur. Vatandaşlık sadece oturum süresiyle kazanılmaz. Bir Alman vatandaşı ile evlenmek de vatandaşlık başvurusu yapmanızın yollarından bir tanesidir.

Alman vatandaşıyla evli olmanız durumunda da tüm vatandaşlık şartlarını yerine getirmek ve vatandaşlık testini geçmeniz gerekir. Evlilik şartlarının karşılanması için; çiften en az 2 yıl evliliği ve en az 3 yıl Almanya’da yaşaması gerekir. Bu şartların yerine getirilmemesi durumunda, evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusu yapılamaz.

Doğum Yoluyla Alman Vatandaşlığı Nasıl Elde Edilir?

Alman vatandaşlığı almanın yolları arasında bir diğer yöntem ise doğumla Alman vatandaşlığına geçmektir. Ebeveynin Alman olmaması durumunda eğer Almanya sınırları içinde doğum gerçekleşmişse, doğum ya da toprak hakkı devreye girerek, vatandaşlık alınabilir.

 • Ebeveynlerden en az birinin; doğum öncesi Almanya en az 8 senedir yaşıyorsa
 • Çocuk 2 Şubat 1990 tarihinden sonra doğmuş ise ve,
 • Çocuğun doğduğunda ise ebeveynlerden birinin sürekli oturum izni varsa vatandaşlık alınabilir.

Bunun yanında çocuğun 18 yaşına geldiğinde, seçim yapması gerekir. 23 yaş doldurulmadan önce hangi vatandaşlığı geçileceği konusunda karar vermelidir.

Alman Vatandaşlığı Almanın YollarıPin
Alman Vatandaşlığı Almanın Yolları

Kan Hakkıyla Alman Vatandaşlığı Elde Edilebilir mi?

Alman vatandaşlığı almanın yolları arasında kan hakkı ya da soydan gelme kurallarına göre de vatandaşlık elde edilebilir. Bu yöntemde Almanya’da ya da farklı bir ülkede doğmuş olma önemli değildir.

Ancak yine de bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir;

 • Ebeveynlerden birin Alman vatandaşı olması
 • Almanya’da doğum olmuşsa; ebeveynlerden birinin, çocuğu 1 yaşına basmadan önce, doğduğu ülkedeki Alman makamlarına kayıt yaptırması gerekir.
 • Ebeveynlerin her ikisi de Alman değilse; çocuğun 18 yaşından sonra, Alman vatandaşı olmayan ebeveynlerin vatandaşlığından vazgeçmesi durumunda, 23 yaşına kadar bu konuda karar verilmesi gerekir.

Bunun yanında Alman vatandaşı tarafından evlat edinilme duruma varsa; 18 yaş altındaki çocuklar, soy yoluyla vatandaşlık alma hakkına sahiptir.

Alman Vatandaşlığı Almanın Yolları; Takdir Yoluyla Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Almanya vatandaşlığı almanın yolları arasında takdir yolu ile vatandaşlık da bulunur. Ancak şartların oluşturulması gerekir.

 • Almanya’da en az 8 sene kesintiye uğramadan oturuyor olmak
 • Başvuru sırasında süreli ya da süresiz oturum izni olmak
 • Almanya Federal Cumhuriyeti çıkarlarına hizmet eden kişilerin, en az 3 sene ikametinin olması
 • 60 yaş üstünde, en az 12 yıl yasal olarak Almanya’da ikamet etmek
 • Adli sicil kaydının bozuk olmaması
 • Yeterli seviyede Almanca dil bilgisine sahip olmak
 • Herhangi bir nedenle sınır dışı edilmemiş olmak

Bu şartların yerine getirilmesi ve başvuru yapılabilmesi için, 16 yaşından büyük olmak gerekir. Başvurular bir dilekçe ile gerçekleştirilerek, diğer şartlar yerine getirilir.

Alman Vatandaşlığı Almanın Yolları; Çifte Vatandaşlık Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Almanya vatandaşlığı almanın yolları yerine getirilirken, doğum yoluyla Alman vatandaşlığı kazanan çifte vatandaşlar ise; 23 yaş sınırı koşulunu yerine getirmelidir. 23 yaşını doldurmadan önce, vatandaşlıklardan birini seçmek zorunluluğu bulunur.

Alman vatandaşlığı seçilmesi durumunda;

 • 23 yaşına kadar, vatandaşlık seçme konusunda herhangi bir bildirimde bulunulmadığında, vatandaşlık hakkı, otomatik olarak yok olur.
 • 23 yaşına kadar, Alman vatandaşlığının tercih edildiğine dair kanıt verilmelidir. Bu kanıt belgesi verilmezse, vatandaşlık kaybedilir.

Eğer diğer vatandaşlıktan çıkmak, başvuru sahibini zora sokacaksa, çifte vatandaş olarak kalmanıza izin verilir.

1 Ocak 2000 Yılından Önce Çifte Vatandaşlık Alanlar Ne Yapar?

Alman vatandaşlığı  tercih edilirken; Almanya vatandaşlığı 1 Ocak 2000 tarihinden önce alınmış olması durumunda hem Türk hem de Alman vatandaşı olarak çifte vatandaşlık almışsanız, yasal olarak çifte vatandaş olarak kabul edilirsiniz ve herhangi bir vatandaşlığı seçmenize gerek kalmaz.

Alman Vatandaşlığı Almanın Yolları; İzinle Çifte Vatandaş Olunabilir mi?

Almanya vatandaşlığı, koşulları sağlandığı sürece gerçekleştirilebilir. Bu yüzden Alman vatandaşlığına geçmek isteyen Türk vatandaşları; Türk vatandaşlığını bırakırsa bazı haklara sahip olur.

Vatandaşlıktan çıkma herhangi bir zorluk ya da maddi zarar vermemekle birlikte, kişilerin istisnai durumları maddi zorluklar yaratıyorsa, Türk vatandaşlığını bırakmadan, Alman vatandaşlığına geçebilir.

Alman Vatandaşlığı Almanın Yolları S.S.S

Yabancı ülkede doğup, anne babası da yabancı ülkede doğanlar vatandaşlık alabilir mi?
Yabancı ülkede doğup, anne babası da yabancı ülkede doğmuş alanlar, 1 Ocak 2000 tarihi sonrasında, doğum yoluyla Alman vatandaşlığı alamaz.
Büyükanne ve büyükbaba Alman olup anne ve baba Alman vatandaşı değilse, vatandaşlık alınabilir mi?
Büyükanne ve büyükbaba Alman vatandaşı olsa da anne ve baba Alman vatandaşı değilse, vatandaşlık alınamaz.
Ebeveynlerden biri Almansa, soy yoluyla vatandaşlık alınabilir mi?
Ebeveynlerden birinin Alman vatandaşı olması, soy yoluyla Alman vatandaşlığı almak için yeterlidir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Vatandaşlığı; 25 Farklı Vatandaşlık Konusu

Alman Vatandaşlığı Başvuru Şartları

Alman Vatandaşlığı Evlilik

Almanya’da Çalışmak İçin Almanca Şart Mı

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın