Alman Vatandaşlığı Evlilik

Alman vatandaşlığı evlilik yoluyla sonradan alınabilir. Alman vatandaşlığı verilmesi için evlilik durumunda farklı ihtimaller üzerinde durularak yasa hazırlanmıştır. Evlenen kişinin eşinin Alman vatandaşı olması veya eşlerden birinin sonradan Alman vatandaşlığına geçmesi gibi durumlara göre vatandaşlık şartları farklılık gösterir.

Alman Vatandaşı İle Evlenme

Alman vatandaşlığı evlilik yoluyla alınacaksa doğrudan vatandaşlık başvurusu yapılması mümkün değildir. Almanya vatandaşı ile evlenen yabancı uyruklu kişiler, öncelikle ülkeye giriş yapmak için vize sahibi olmalı daha sonra ise oturum izni başvurusunda bulunmalıdır. Oturum izni alındıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunulabilir.

Alman vatandaşlığı evlilik yoluyla alınacaksa evlilik birliği sebebi ile Almanya’da bulunan kişi, Yabancılar Daire’sinden oturum izni almalıdır. Evlenme sebebi ile verilen oturum izninin süresi 3 yıldır. Oturma izninin alınmasından itibaren 3 yıl dolmadan oturum izni uzatma başvurusunda bulunulmalıdır. Evliliğe bağlı oturum izni alan kişilerin oturum izinleri, evliliğin bitmesi durumunda bitmektedir. Eşin vefat etmesi durumunda çocuk sahibi olma ve Almanya’da çalışıyor olma, oturum izninin uzatılması için geçerli sebeplerdir.

Almanya vatandaşlığı evlilik amacıyla ülkede bulunan kişiler tarafından alınacaksa yasal yollarla ülkede en az 5 yıl ikamet etmesi zorunludur. Bununla birlikte yeterli düzeyde Almanca bilmesi, geçimini kendisinin sağlıyor olması, Almanya kültürüne uyum sağlaması gibi şartlara göre vatandaşlık verilir.

Eşinin Alman Vatandaşı Olması

Almanya vatandaşlığı evlilik yoluyla alınması mümkün olan bir vatandaşlık olsa da doğrudan başvuru yapılmaz. Alman vatandaşı olacak kişilerin aile üyelerinden biri Alman vatandaşı değilse; Yabancılar Yasası kapsamında belirli şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar doğrultusunda ülkede evlilik yoluyla oturum izni almış olan kişi; en az 5 yıl yasal yollarla ikamet etmiş olmalıdır.

Alman vatandaşlığı evlilik durumunda eşlerden birinin sonradan Alman vatandaşlığına geçmesi ile alınabilir. Bu durumda eşlerden biri Yabancılar Yasası şartlarının tümünü sağlayarak vatandaşlık başvurusunda bulunmalıdır. Bu şartlar, ülkede 8 yıl yasal yollarla ikamet etme, başvuru tarihinde yasal oturum izninin olması; geçimini tamamen kendisinin sağlıyor olması, yeterli düzeyde Almanca bilmesi gibi şartlardır. Eşlerden biri bu şartlar doğrultusunda Alman vatandaşı olduktan sonra; ailesinin vatandaşlık alması için gereken şartlar daha hafiftir.

Almanya vatandaşlığı evlilik yoluyla alınırken, eşlerden biri sonradan Alman vatandaşı olduysa eşinin doğrudan vatandaşlık alması mümkün değildir. Vatandaşlık alınması için ülkede en az 3 yıl yasal yollarla ikamet etmiş olması; yeterli düzeyde Almanca bilmesi, Almanya’da yaşadığı süre boyunca yasalara uygun davranmış olması gibi şartları sağlıyorsa vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Alman Vatandaşlığı EvlilikPin
Alman Vatandaşlığı Evlilik

Alman Vatandaşlığı Evlilik; Almanya’da Evlilik

Almanya’da evlilik yapacak kişilerin evlilik bildirimlerini konsolosluğa yapmaları zorunludur. Evlilik işlemleri, yabancı uyruklu kişinin konsolosluğu tarafından yürütülür. Almanya vatandaşlığı evlilik yoluyla alınacaksa öncelikle evlilik bildiriminin yapılması, evlilik belgeleri ve istenen diğer belgelerle birlikte oturum izni başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Oturum izni alan kişiler; eşleri Alman vatandaşı ise ülkede 5 yıl yasal bir şekilde ikamet ettikten sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Her ikisi de Alman vatandaşı olmayan kişiler; Almanya’da evlenmek için ülkelerinin konsolosluğuna müracaat etmelidir. Almanya’da evlenmek, vatandaşlık almak için başvuru yapılmasına olanak tanıyan seçeneklerden biri değildir. Ancak b1 düzeyde Almanca bilme, geçimini sağlıyor olma; ülkede yasal yollarla 8 yıl ikamet etme; suça karışmamış olma durumunda her iki eş de vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Alman Vatandaşlığı Evlilik S.S.S

Alman vatandaşı ile evlenenler kaç yıl oturum izni alabilir?
Almanya vatandaşı ile evlenen kişiler verilen oturum izni süresi 3 yıldır.
Alman vatandaşı ile evlendikten sonra nasıl vatandaşlık alınır?
Alman vatandaşı ile evlenen yabancı uyruklu kişiler; ülkede yasal yollarla 5 yıl ikamet ettikten sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.
Alman vatandaşlığı alınması için evliliğin devam etmesi şart mı?
Almanya’da evlilik amacıyla alınan oturum izni, evliliğin bitmesi durumunda bittiği için vatandaşlık başvurusu yapılamaz.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Evlilik Vizesi

Almanya Vatandaşlığı; 25 Farklı Vatandaşlık Konusu

Almanya Oturma İzni Evlilik

Alman Vatandaşlığı Başvuru Şartları

Eş Durumundan Alman Vatandaşlığı

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Alman Vatandaşlığı Evlilik” üzerine bir yorum
Yorum yapın