Almanya Oturma İzni Evlilik

Almanya oturma izni evlilik yolu ile de elde edilebilmektedir. Bu süreç aile birleşimi olara da nitelendirilir. Eşinizin Alman vatandaşı olması durumunda oturum iznini aile birleşimi üzerinden talep etme hakkınız vardır. Almanya oturma izni evlilik birliğinin belgelenmesi gerekir.

Aile birliğinde herhangi bir sorun meydana gelmemesi adına gerekli denetimler de yapılmak sureti ile onaylanır. Evlilik birliğinin sürdürüldüğü ve ülkeye giriş gerekçesi olarak sunulan unsurların, ülkeye giriş sonrasında da devam ettirildiğine ilişkin denetimler resmi birimler tarafından eksiksiz bir biçimde dile getirilecektir.

Aile Birleşimi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Almanya oturma izni evlilik birliğinin korunması gerekçesi ile de kişilere iletilir. Evlilik birliğinin korunmasına ilişkin göz önünde bulundurulması gereken temel evraklar;

  •  Almancaya noter onaylı şekilde çevrilmiş halinin iletilmesi gerekir. Resmi nikahı olmayan kişilerin aile birleşimi için talepte bulunmasına imkan tanınmayacaktır.
  • Daha öncesinde bir evlilik yaptıysanız, bu evliliğin nihayete erdiğine ilişkin de bilgi sunmanız gerekir. Tam tekmil nüfus kayıt örneği kişilerin daha önceki evliliklerinin neler olduğu ve sonuçlanıp sonuçlanmadığının analiz edilmesi için istenir.
  • Oturum izni alınırken pasaportunuz da iletilmelidir. Pasaportunuzun güncel konumda olması da ayrıca göz önünde bulundurulmalıdır. Pasaportunuzun güncelliği ile alakalı bir sorun fark edildiği anda, sistem kalıcı olarak başvurunuzu reddetme hakkına sahiptir. Bu nedenle oturum talep adımlarından önce başvurunuzun geçerli olup olmadığına ilişkin de incelemeler yapılmalıdır.

Almanya oturma izni evlilik birliği kapsamında iletilen bu belgelerde eksiklik ya da yanlışlık olursa başvurunuzun anında ret yanıtı ile karşı karşıya kalacağının bildirilmesi gerekir.

Almanya Oturma İzni EvlilikPin
Almanya Oturma İzni Evlilik

Almanya Oturma İzni Evlilik; Ret Yanıtı Alınırsa Ne Yapılmalıdır?

Almanya oturma evlilik başvurusunun ret yanıtı alması durumunda gerekçeli karar beklenmelidir. Gerekçeli karar kapsamında belirtilen hatalara dikkat ederek yeniden oturum başvurusunun yapılması gerekir. Ret yanıtı verilen kişilerin bir sonraki başvurularında, alanında uzman olan isimler aracılığı ile; danışmanlık firmalarının yönlendirmesi ile talepte bulunması çok daha verimli bir hal alacaktır.

Oturma izni evlilik talep adımlarına dair kişilerin ret yanıtı durumunda başvuru harcı olarak ödenen tutarın kendilerine iade edilmesi mümkün olmayacaktır. Almanya özelinde geçerli olmayan ve tüm Avrupa ülkelerinde geçerliliği olan bu kural; vize harcının ret yanıtı ile beraber yanması manasına gelir. Almanya oturum izni alınırken; D tipi vize başvurusu için yatırılan harç tutarına dair makbuzu da saklamalısınız.

Aile Birleşimi Üzerinden Vatandaşlık Nasıl Talep Edilir?

Oturma izni evlilik birliği üzerinden talep edilirken, kişilerin 5 sene boyunca oturum izni ile ülkede ikamet etmeleri durumunda 5 senenin sonunda kalıcı oturum ve vatandaşlık için de başvuru yapma hakkı olacaktır.

Oturma izni evlilik birliği tamamlanırken direkt olarak bu evlilik birliği üzerinden anında vatandaşlık almanız söz konusu değildir. Oturum alma süreciniz daha kolay bir hale getirilse de vatandaşlık için; ülkeye entegre olacağınıza dair detaylı bir inceleme yapılır ve entegre olacağınıza kani olunursa onay verilir. Örneğin ülkenin dilinin temel manada bilinmesi gerekir. Kişilerin Almanca seviyelerinin ölçülmesi için devlet tarafından belirlenmiş olan zaman aralıklarında özel sınavlar yapılır.

Almanya Oturma İzni Evlilik S.S.S

Eşin alman vatandaşı olması direkt olarak eşe vatandaşlık hakkı verilmesini sağlar mı?
Direkt olarak vatandaşlık hakkı almanızı mümkün kılmayacaktır; yalnızca oturum izni alma adımınızı daha kolay bir hale getirecektir.
Aile birleşimi nasıl talep edilir?
İdata aracılığı ile aile birleşim formunu doldurarak başvurunuzu iletebilirsiniz.
Aile birleşimi talep edilirken nelere dikkat edilmelidir?
Aile birleşimi talep edilirken kişilerin başvuru adımında daha önceden yaptıkları bir evlilik varsa; bunun sonuçlandığına ilişkin belgeyi sunmalıdır.

İlginizi Çekebilir;


Almanya Evlilik Vizesi

Alman Vatandaşlığı Evlilik

Almanya Vizesi Aile Birleşimi | Almanya Vize

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın