Almanya Geçici Oturma İzni

Almanya geçici oturma izni almak isteyen kişilerin D tipi vize üzerinden başvuru adımlarını tamamlaması gerekir. Bu aşamada kişilerin başvuru adımlarını hem bireysel olarak hem de danışmanlık firmaları aracılığı ile iletmesine imkan tanınmaktadır. Başvuru adımlarının iletilme süreci içerisinde size bir referans numarası verilecektir. Bu referans numarası aracılığı ile başvurunuzun ne durumda olduğuna ilişkin bilgi alma fırsatını yakalayacaksınız.

Geçici Oturma İzni Nasıl Alınır?

Almanya geçici oturma izni başvuru adımları için tüm işlemlerinizi İdata üzerinden tamamlamalısınız. Almanya tüm vize işlemleri kapsamında geçerli olan resmi aracı kuruluş olarak İdata’yı belirlemiştir.

  • Almanya geçici oturma izni için pasaportunuzu sunmalısınız. Pasaportunuz güncel olmalıdır. Pasaportun güncelliği ile alakalı en ufak bir sorun meydana geldiği anda kişilerin vize ve oturum talepleri ret yanıtı ile karşılaşacaktır.
  • Vize başvurusu için başvuru formunun 2 nüshasının eksiksiz doldurulması gerekir. Ayrıca vize başvuru adımlarında verilen bilgilerde bir sorun ya da aksaklık tespit edilirse de ret yanıtı alırsınız.
  • Ülkeye giriş yapmanın sonrasında, maddi gereksinimlerin hangi kaynaklar üzerinden karşılanacağını da bildirmeniz gerekir. Maddi kaynaklara ilişkin net bilgi vermeyen kişilerin başvuruları da ret yanıtı alacaktır.
  • Daha öncesinde bir Avrupa ülkesinde oturum izni alan kişilerin Almanya’da oturum taleplerinin daha büyük bir hızla yanıtlanacağının ve onay alacağının da ayrıca iletilmesi lazımdır.

Geçici oturma izni başvuru adımlarında bu kıstaslara dikkat ederek başvuru adımını bireysel olarak tamamlamak istemezseniz; alanında nitelikli bir çalışma çizgisine sahip olan aracı kurumları da tercih edebilirsiniz.

Almanya Geçici Oturma İzniPin
Almanya Geçici Oturma İzni

Oturum İzni Kapsamında Sağlık Sigortası Detayları Nelerdir?

Almanya geçici oturma izni almak isteyen kişilerin sağlık sigortasının da sorunsuz şekilde iletilmesi gerekir. Sağlık sigortasının muhakkak en az 30 bin Euro değerinde olması istenmektedir. Bu tür bir talepte bulunulmasının asıl nedeni; ülkeye giriş yapacak olan kişilerin ülkenin sağlık sistemine ilişkin bir yük teşkil etmemeleridir.

Almanya geçici oturma izni alacak olan bireylerin özellikle eğitim durumlarına ilişkin de bilgi sunmaları gerekir. Eğitim durumları yükseköğretim olan ve nitelikli iş gücü oluşturabilecek olan şahısların; ülkeye giriş adımında çok daha kolay bir biçimde onay aldığının da iletilmesi lazımdır. Almanya geçici oturum izni kategorisinde en rahat onay alan kimseler Mavi Kart kriterlerini karşılayanlardır. Buna ek olarak Erasmus öğrencileri de rahatlıkla onay almaktadır. Oturum izni detaylarını bu şekle göz önünde bulundurmanız gerekir. Alanında uzman olan firmalar sizin için tüm bu aşamaları takip edecek ve her bir işlem adımında da tarafınıza bilgilendirme sunacaktır.

Oturum İzni İçin Harç Nasıl Yatırılır?

Almanya geçici oturma D tipi vize üzerinden iletilecektir. Bu vize türünde ödenmesi gereken tutar 75 Euro olarak belirlenmiştir. Ödeme adımlarını kesintisiz şekilde tamamlayabilirsiniz. Oturum izni talep adımlarında ret yanıtı almanız durumunda yatırmış olduğunuz harcın tarafınıza iade edilmeyeceğini de bilmelisiniz.

Geçici oturma izni kapsamında özel olarak geçerli olmayan, temelde tüm vize başvurularında geçerli olan iade prosedürü konusunda hassas olmalısınız. Ret yanıtı almanız durumunda, sadece konsolosluğun belirtmiş olduğu zaman aralığında, reddi itiraz başvurusunda bulunma fırsatını yakalayacaksınız.

Almanya Geçici Oturma İzni S.S.S

Oturum izni hangi vize tipi üzerinden talep edilir?
Oturum izni D tipi vize üzerinden talep edilmektedir.
Oturum izni nasıl yenilenir?
Oturum izninin uzatılmasına ilişkin yerel resmi dairelere başvurulması ve talebin iletilmesi yeterlidir.
Geçici oturum izni nasıl kalıcı hale gelir?
Süresiz oturum izni almak için kişilerin Almanya’da en az 5 sene boyunca kesintisiz kalması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;


Almaya Geçici Çalışma İzni | Almanya Çalışma İzni

Almanya Oturma İzni; 25 Detaylı Açıklama

Almanya Oturma İzni İptali

İngiltere Tır Şoförü Alım Şartları 2022

 

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya Geçici Oturma İzni” üzerine bir yorum
Yorum yapın