Almaya Geçici Çalışma İzni | Almanya Çalışma İzni

Almanya’da çalışmak isteyen kişiler özellikle Almaya Geçici Çalışma İzni konusunda pek çok şeyi merak etmektedir. Aslında ilk olarak Almanya geçici çalışma izni şeklinde kısa süreli bir izin olmadığını, bunun Almanya’daki herhangi bir kurumdan iş teklifi alınması ve sonrasında da çalışma vizesine başvuruda bulunarak alınan bir izin olduğunu söyleyebiliriz. Yani Almanya geçici çalışma izni olarak nitelendirilen izinden kasıt aslında çalışma vizesi sonrasında alınan ve yasal çalışma şartlarına uygun işler için geçerlidir.

Almaya Geçici Çalışma İzni Almak İçin Gerekli Şartlar

Almaya Geçici Çalışma İzni olarak yukarıda açıklamasını yaptığımız çalışma iznini alabilmek için, hükümet tarafından belirlenen ve esas olan bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan en belirgin olanı da, bu ülkede çalışmak isteyen kişilerin, hükümet tarafından tanınan ve kabul edilen bir kurumdan iş teklifi almış olmasıdır. Eğer Türkiye’den Almanya’ya çalışmak için gidecekseniz öncelikle bu hususu sağlamak zorundasınız. O yüzden çalışma izinlerinde genelde iş başvurularını önceden yapıp; kesin bir çalışma durumu dahilinde vize başvurusu yapmanız tavsiye edilir. Aksi takdirde hem vize hem de çalışma izni kapsamında büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Almanya geçici çalışma izni olarak nitelendirilen aslında uzun süreli çalışma şekline denk gelen bu izin için diğer bir husus da çalışma vizesine sahip olmanızdır. Çalışma vizeniz olmadığı sürece ülke sınırları içerisine adım atamaz ve çalışma izni de alamazsınız. Çalışma vizesine dair detaylar aşağıdaki alt başlık altında daha kapsamlı verilecektir.

Almanya geçici çalışma izni olarak adlandırılan fakat temelde uzun süreli çalışma için gerekli olan çalışma izni için diğer bir koşul da kişilerin hangi meslek grubunda çalışacaksa buna dair eğitimlerini tamamladığına dair diplomalar olacaktır. Herhangi bir yüksek öğrenim kurumundan aldığınız ve denkliği olan diplomalar olmadan; bu ülkede alanınıza dair iş bulmanız ve çalışma iznine sahip olmanız imkansızdır.

Almanya geçici çalışma izni için yani aslında uzun süreli çalışma izni için bir diğer husus da, dil şartını karşılıyor olmanızdır. Yani bu ülkede çalışacaklar için, meslek gruplarına göre; değişkenlik gösteren dil seviyelerindeki hakimiyet durumunu sağlamanız şarttır. Örneğin; doktorluk için gerekli olan dil seviyesi Almanca B2 seviyesi iken; hemşirelik için B1 seviyesi yeterli olabilmektedir.

Almanya geçici çalışma izni ya da uzun süreli çalışma izni için son şart da meslek gruplarına göre farklılık gösteren belge ve evraklardır. Mesleğinize göre, sizlerden farklı evrak listelerinin ya da izinlerin talep edilebileceğini unutmayın.

Almaya Geçici Çalışma İzni | Almanya Çalışma İzniPin
Almaya Geçici Çalışma İzni | Almanya Çalışma İzni

Almanya Çalışma Vizesi Hakkında

Çalışma vizesi, bu ülkede yasal olarak; uzun süreli çalışmak isteyen kişilerin alması gereken bir vize türüdür. Ulusal D tipi Schengen vize kategorisinde yer almaktadır; ve kişilerin ülke sınırları içerisinde 90 günden fazla kalmasına hak tanıyan bir vize türüdür. Ayrıca bu vize ile birlikte, uzun dönem ikamet gerektiği için sizlere oturma izni de verilecektir.

Çalışma vizesi sayesinde çalışma izni alabilirsiniz ancak bu konuda bir kesinlik olduğuna dair teminat verilemez. Yani her çalışma vizesi olana çalışma izni verilmemektedir.

Almaya Geçici Çalışma İzni S.S.S

Almanya Çalışma Vizesi İçin Nereye Başvurmak Gerekir?
Çalışma vizesi için sizlerden talep edilen evraklar ile birlikte Almanya vize başvuru merkezlerine başvuruda bulunabilirsiniz.
Almanya Çalışma Vizesi Sonuçlarına Karar Veren Kurum Hangisidir?
Tüm vize başvuruları Almanya Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilmekte ve sonuçlar bu kurum tarafından açıklanmaktadır.
Almanya Çalışma İzni İçin Çalışma Vizesi Şart mı?
Evet, eğer bu ülkeden çalışma izni almak istiyorsanız o zaman çalışma vizenizin bulunması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Geçici Oturma İzni

Almanya Konsolosluğu Oturma İzni

Uzun Süreli Almanya Vizesi

İngiltere Tır Şoförü Alım Şartları 2022

Almanya Çalışma İzni 25 Adımda Kapsamlı Rehber

 

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almaya Geçici Çalışma İzni | Almanya Çalışma İzni” üzerine bir yorum
Yorum yapın