Almanya Konsolosluğu Oturma İzni

Almanya konsolosluğu oturma izni başvuru adımlarının ve vize işlemlerinin tamamlanması için İdata’yı görevli kılmıştır. İdata üzerinden başvuru adımlarınızın tümünü yerine getirebilirsiniz. Başvuru sürecinde aksama meydana gelmemesi adına, oldukça açık ve anlaşılır bir sistem geliştirilmiştir. Randevulu olarak çalışan bu sistemde randevu öncesinde belgelerinizi derlemeniz istenir. Daha sonrasında randevu gün ve saatinde belgelerinizi derlemiş şekilde gitmeniz talep edilecektir.

Oturma İzni Detayları Nelerdir?

Almanya konsolosluğu oturma izni almak isteyen kişilerin dikkate alması gereken hususlardan bazı hususlar;

  • Almanya konsolosluğu oturma izni talep sürecinde sizden pasaportunuzu sunmanız istenecektir. Pasaportun sunulmasının hemen sonrasında gerekli görüldüğü takdirde, geçmişte aktif olan ve şuanda kullanılmayan pasaportlarınızı da sunmanız talep edilebilmektedir.
  • Pasaport talep adımlarında eğitim durumunuz üzerinden başvurunuzu iletecekseniz ve ülkeye nitelikli iş gücü olarak giriş yapmak isterseniz, mavi kart başvurunuzu da yapabilirsiniz. Almanya nitelikli iş gücü alımı konusunda en istekli olan ülkelerdendir.
  • Başvuru sürecinde kişilerin oturum izni alırken, maddi durumlarına ilişkin de bilgi sunmaları gerekir. Ülkeye giriş yapılmasının sonrasında maddi duruma ilişkin bilgi alınması için hesap özeti talep edilebilir, mal varlığı beyanı da zaman zaman talep edilebilmektedir.

Konsolosluğu oturma izni almak için başvurunuzun iletilmesinin hemen sonrasında size bir referans numarası verilecektir. Bu referans numarası aracılığı ile başvurunuzun durumunu kontrol etme hakkınız da olacaktır.

Almanya Konsolosluğu Oturma İzni İptal Edilebilir Mi?

Konsolosluğu oturma izni almanızın sonrasında ülkeden herhangi bir resmi sebep olmadan  6 aydan uzun bir süre ayrı kalmanız durumunda oturum izninin iptal edilmesine karar verilir. Sadece oturum izninin iptali bu yolla olmaz; aynı zamanda toplumun huzur ve güvenliğini tehdit edecek adımlar atan kişilerin de izinleri kalıcı olarak iptal edilecektir. Girişte beyan edilen ülkeye geçiş sebebi ile; dahil olunan unsurların uyum içerisinde olmaması da temel iptal sebeplerindendir.

Almanya Konsolosluğu Oturma İzniPin
Almanya Konsolosluğu Oturma İzni

Almanya Konsolosluğu Oturma İzni Kapsamında Evlilik Üzerinden Başvuru

Almanya oturma izni almak isteyen kişilerin aile birleşimi aracılığı ile de başvuruda bulunmasına imkan tanınmaktadır. Aile birliğinin koruma altına alınması için eşlerden birinin Alman vatandaşı olması durumunda; oturum izni almak çok daha kolay bir hal almaktadır. Oturum izni almak kolaylaşsa da vatandaşlık almak için; belirli bir süre güvenlik ve entegrasyon denetimlerden geçirileceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekir.

Oturma izni almak isteyen kişilerin kendilerine sunulan koşulları yerine getirmelerinin yanı sıra; geçmişte yapmış oldukları bir evlilik varsa bunun sonlandığına ilişkin de tüm verileri sunması istenir. Tam tekmil nüfus kayıt örneği bu nedenle talep edilmektedir.

Oturma İzni Ret Nedenleri

Konsolosluğu oturma izni almak isteyen kişilerin ret yanıtı almaları durumunda gerekçeli karar taraflara sunulacaktır. Bu gerekçeli kararın iletilmesinin hemen sonrasında yeni bir başvuruda bulunabilirsiniz. İlk başvurunun ret yanıtı alması durumunda bir sonraki başvurunun profesyonel firmalar üzerinden tamamlanması oldukça önemlidir.

Konsolosluğu oturma izni alınırken kişilerin ülkeye giriş amaçları ile beyan ettikleri belgelerin uyum içerisinde olması gerekmektedir. Belgelerde ya da başvuru formunda bir eksiklik olması ret yanıtı alınması için yeterli bir kıstastır.

Almanya Konsolosluğu Oturma İzni S.S.S

Oturum izni nasıl kalıcı hale getirilir?
Kişilerin 5 sene boyunca ülkede oturum hakkını elde etmesi durumunda, akabinde süresiz oturum için başvuruda bulunulmasına imkan verilmektedir.
Oturum izni almak için sağlık sigortası şart mıdır?
30 bin Euro değerinde bir salık sigortasının güncel şekilde mevcut olması gerekir.
Oturum izni iptal edilebilir mi?
Temel resmi kuralların ihlal edilmesi durumunda oturum izninin iptal edilmesine karar verilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Konsolosluğu Çalışma İzni

Almanya Vize Şartları

Almanya Oturma İzni; 25 Detaylı Açıklama

Almanya Oturma İzni 6 Ay

Almanya Oturma İzni ile Seyahat

 

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın