Almanya Konsolosluğu Çalışma İzni

Almanya Konsolosluğu Çalışma İzni; Almanya’da çalışmak isteyenler için bazı prosedürler mevcuttur ve bu prosedürler hem çalışma vizesi hem de çalışma izni konularında geçerlidir. Bu yasal süreç içerisinde Almanya Konsolosluğu çalışma izni ve vize işlemleri için görevli, aynı zamanda yetkili kurumdur diyebiliriz.

Almanya’da çalışma isteyen kişilerin öncelikle, bu ülkede yasal olarak tanınan bir kurum tarafından iş teklifi alması gerekmektedir. Böylece, başvuracağı çalışma vizesi için olumlu sonuç alma ihtimali kuvvetlenmektedir. Ayrıca bu iş teklifi, Almanya’daki iş veren tarafından yazılmış ve onaylanmış bir iş davet mektubu ile kanıtlanmalıdır. Yoksa, bu ülkede çalışmak isteyen kişiler Almanya Konsolosluğu çalışma izni yani vizesi için olumsuz yanıt alabilirler.

Almanya Konsolosluğu çalışma izni ve vize almak için gerekli olan şartlar nelerdir merak edenler, bunları yazımızın ilerleyen kısımlarında bulabilirler.

Almanya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Almanya Konsolosluğu çalışma izni ve vizesi dahilinde, bazı şartlar belirlemiş ve bu şartlar ya da belgeler konusunda eksiklikler olmasını kabul etmemektedir. Bu yüzden vize alabilmek için sizlerden talep edilen evrakları eksiksiz bir şekilde bu kurumlara teslim etmek durumundasınız.

Deutschland Konsolosluğu çalışma izni için gerekli olan şartlardan ilki, yine bu merci tarafından verilen bir çalışma vizesinin bulunmasıdır. Bu noktada Deutschland Konsolosluğu çalışma izni ve çalışma vizesinin aynı şeyler olmadığını belirtmekte fayda vardır. Çalışma izni olmadan bu ülke sınırları içerisinde çalışamazsınız. Ancak ikamet edebilirsiniz. Fakat çalışma vizeniz olmadığı sürece ülke içerisine giriş dahi yapamazsınız.

Almanya Öğrenci Çalışma İzni= https://almanyavisa.com/almanya-calisma-izni/almanya-ogrenci-calisma-izni/

Almanya Konsolosluğu çalışma izni için ikinci kural; mesleki yeterliliğinizi ve bu alanda aldığınız eğitimi başarıyla tamamladığınızı gösteren yüksek öğrenim kurumlarından alınmış diplomalardır. Ancak bu diplomaların kabul görebilmesi için, uluslararası geçerliliğinin bulunması gerekmektedir. Denkliği olmayan diplomalar ya da sertifikalar ile bu ülke sınırları içerisinde yasal olarak çalışamazsınız.

Deutschland Konsolosluğu çalışma izni almak için üçüncü şart ise, ülkede konuşulan dile yani Almanca’ ya hakim olmanız gerektiğidir. Ülkede çalışabilmek için en az B1 seviyesinde Almanca bilginizin olması ve bunu da ilgili kurumlardan alınan sertifika ile kanıtlamanız gerekmektedir. Bazı meslek grupları için dil hakimiyet seviyesi B2 seviyesinde olmaktadır.

Ayrıca, çalışmak istenilen mesleklere göre kişilerden farklı belgeler ya da farklı evraklar da talep edilebilmektedir. Bu yüzden çalışma izni alabilmek için sizlerden istenen evrakları eksiksiz ve usule uygun bir şekilde teslim etmeniz gerektiğini unutmayın.

Almanya Konsolosluğu Çalışma İzniPin
Almanya Konsolosluğu Çalışma İzni

Almanya Çalışma Vizesi Evrakları

Almanya’dan çalışma izni alabilmek için ülkeye giriş yapabilmek adına öncelikle Almanya çalışma vizenizin olması gerekmektedir. Bu vize için sizlerden talep edilecek olan evrak listesi aşağıdaki gibidir:

 • Geçerliliği olan pasaport
 • Kimlik fotokopisi (2 adet)
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet)
 • Almanya vize başvuru formu ( Almanca olarak doldurulmuş ve 2 adet)
 • Tam vukuatlı nüfusa kayıt örneği ( Tüm aile üyelerinin bilgileri yer almalı ve güncel olmalı)
 • Adli sicil kaydı
 • Vize başvurusunda bulunan kişinin daha önceki meslek geçmişine dair belgeler (Eski çalıştığı kurumlardaki iş sözleşmeleri, pozisyonları vs)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Yeni çalışacağı iş yerine ait ticari sicil kaydı
 • Yeni iş yerinde çalışma şekli, pozisyonu ve maaş bilgisi
 • İşveren onaylı iş davet mektubu

Almanya Konsolosluğu Çalışma İzni S.S.S

Almanya Çalışma Vizesi İle Birlikte Oturma İzni Alınabiliyor mu?
Evet, uzun süreli vizelerde sizlere ikamet izni de tanınmaktadır.
Almanya Çalışma İzni Kaç Günde Çıkar?
Sizlerden istenen evraklar ile birlikte ilgili kurumlara başvuru yaptıktan sonra 15 gün içerisinde çalışma izniniz çıkar.
Almanya'da Çalışmak İçin Dil Şartı Var mı?
Evet, en az B1 seviyesinde dil bilginizin olması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Konsolosluğu Oturma İzni

Almanya Vize Şartları

Almanya Çalışma İzni 25 Adımda Kapsamlı Rehber

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya Konsolosluğu Çalışma İzni” üzerine bir yorum
Yorum yapın