Almanya Vize Şartları

AB üyesi ülke olmasının yanı sıra Schengen ülkelerden biri olan Almanya’ya 1995 yılından beri, Schengen vizesi ile giriş yapılabilir. Türk vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları vize şartlarına bağlı şekilde giriş çıkış yapabilir. Bunun için Almanya vize şartları yerine getirilir ve tüm başvuru için gerekli tüm belgeler tamamlanır.

Vize şartları yerine getirilirken;

 • Pasaportun belirtilen geçerlilik süresine sahip olması
 • Evrakların eksik olmaması
 • Fotoğraf standardının biyometrik fotoğraf standardında olması
 • Konsolosluğa hitaben yazılan dilekçeye özen gösterilmesi
 • Seyahat sigortası alınması
 • Yurtdışı yasağı olmaması
 • Rezervasyon ve otel konaklama belgelerinin olması
 • Düzenli gelir olması
 • Adli süreç içinde olunmaması
 • Başvuru sahibinin Almanya’yı tehdit edecek adli sicile sahip olmaması gerekir.

Almanya vize şartları yerine getirilirken; vize başvuru evraklarınızın doğru şekilde hazırlanması ve prosedürlere uygun başvuru sürecinizin başlatılabilmesi için, vize başvuru ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Almanya Vize İstiyor mu?

Almanya’ya seyahat etmek için vize şartı hem aranır hem de aranmaz. Almanya vize şartları içinde vize muafiyetine tabi olan pasaport türleri bulunur. Almanya’ya seyahat etmek isteyen bordo renkli umuma mahsus pasaport sahipleri, Almanya vize şartları kapsamında vizeye tabidir.

Almanya vize başvuruları yapılırken;

 • Schengen 90 gün altında olan başvurular için en erken 180 gün içinde başvuru yapılır.
 • Ulusal 90 gün üstü olan başvurular ise seyahat tarihinden, en erken 90 gün önce yapılabilir.

Ancak gri hizmet pasaportlular, yeşil umumi pasaportlular ve siyah diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları; 180 günü kapsayan ancak 90 günü aşmayacak şekilde vizeden muaf tutularak, Almanya’ya giriş yapabilir.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır? Almanya Vize Şartları

Almanya vizesi alırken; uzun süreyi seyahatlerde Almanya Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğe başvuru yapılır. Kısa süreli seyahatlerde konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize başvuru ofisimiz aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle randevu sistemine uygun davranmak gerekir.

Türk vatandaşlarının Almanya’ya gitmek için vize alması gerekir. Bunun için Almanya vize şartları yerine getirilir. Tüm başvurular Almanya Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile gerçekleştirilir.

Almanya’ya vize başvurusu yapılırken;

 • Evrakların teslim edilmesi için konsolosluk ya da büyükelçilikten randevu alınır.
 • Başvurunuzun onayının seyahat tarihinize denk gelebilmesi için; seyahat tarihinizden 1 ila 3 ay öncesinde yapılması gerekir.
 • Büyükelçilik ya da konsolosluktan alınan randevu saati ve tarihi asla kaçırılmamalıdır. Eğer saatinde randevuya gidilmezse, aynı işlemler tekrar yapılır.
 • Vize alınırken, tüm başvuruların, seyahat amacına uygun vize türüyle gerçekleştirilmesi gerekir.
 • İlk defa vize alacaklar parmak izi vermelidir. Daha önce vize alarak parmak izi vermiş olanlardan talep edilmez. Çünkü parmak izi, 5 sene sistemde saklı tutulur.

Vize başvuru randevusunda tüm evrakların eksiksiz olarak hazırlanmış olması, vizenin onaylanması için önemlidir. Bunun yanında vize şartları yerine getirilirken, kişisel bazı kriterleri de taşımanız önemlidir.

 • Güvenilir olduğunuzu göstermeniz gerekir.
 • Evraklar titizlikle hazırlanmalı ve her bir belge eksiksiz olmalıdır.
 • Evraklar içinde talep edilecek banka hesap özeti ne kadar güvenilir ve sağlam olursa, vize şartları içinde başvurunuz daha kolay onaylanır.
 • Eski pasaportunuzu sunmanız da onay için önemlidir.
 • Mülakatta sakin olmak ve soruları sakinlikle cevaplamak gerekir.

Tüm bu kriterlere uymanız ve vize şartlarını yerine getirmeniz durumunda, vize onayınız çok daha kolay olacaktır.

Schengen Vize Alma Şartları Nelerdir?

Almanya hem AB ülkesi hem de Schengen üye ülkesidir. Bu yüzden Schengen kriterlerine uyum sağlanmalıdır. Schengen Almanya vize şartları yerine getirilerek hem Almanya’ya hem de diğer Schengen üyesi ülkelere giriş yapabilirsiniz.

 • Her vize üzerinde geçerlilik süresi bulunur ve bu süreler içinde giriş çıkış yapılması gerekir.
 • Schengen bölgesinde; her 6 ayda en fazla 90 günlük kalış süresi bulunur. Vizesi süresi 1 yıl ve üzerinde olanlar için de aynısı geçerlidir.
 • Schengen şartlarına göre en az 6 ay geçerliliği olan pasaporta ihtiyaç duyulur.
 • Hazırlanan her bir belgenin fotokopisi dışında, talep edildiğinde orijinalinin de sunulması gerekir.
 • Çocuklarınız varsa, çocuklarla ilgili belgelerin de hem asılları hem de fotokopileri hazırlanmalıdır. (Bu belgeler içinde; başvuru formunun, anne ve baba tarafından imzalanmış olması, reşit olmayan çocuklarda; anne ve babanın imzası ve noter onaylı muvafakatname alınmalıdır.
 • Eğer konsolosluk talep ederse; standart belgelerin yanında destekleyici ek belgelerin de hazırlanması zorunludur.
 • Seyahat süresi boyunca, başvuru sahibinin kendisini ve yanındakileri idame ettirecek kadar hesapta parasının bulunması ve bunun kanıtlanması gerekir.

İlk defa Schengen alınıyorsa; ilk defa alınan Schengen ülkesine giriş yapılır. Almanya’dan alındığında, ilk seyahat Almanya’ya yapılır. Sonrasında diğer Schengen ülkelerine geçiş yapılabilir.

Almanya Vize ŞartlarıPin
Almanya Vize Şartları

Almanya Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci yüzünden, yurtdışı seyahatleri de belli kısıtlamalarla yapılmaktadır. Bunun sebebi pandeminin daha fazla yayılmaması ve ülkelerin kendilerine özgü çıkarları yüzündendir.

Almanya vize şartları yerine getirilmeden önce, Almanya vize başvurularının hangi tarihte başlayacağını da bilmek önemlidir. Şu an pandemi süreci olduğundan dolayı, Konsolosluk talimatı gereği, vize başvuruları süresiz olarak durdurulmuştu.

Ancak pandemi sürecinin kontrol altına alındığı bu süreçte; kontrollü olarak vize randevuları yeniden başladı. Vize şartlarını yerine getirmek ve başvuru sürecini başlatmak için; vize başvuru merkezimizi arayarak, danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Almanya Vize Ücreti 2021 Almanya Vize Şartları

Almanya vize ücretleri, konsolosluk tarafından belirlenir. Her sene düzenli olarak güncellenen Almanya vize ücreti 2021 yılında 80 Euro olarak belirlendi. Başvurularınızı şahsen yapmayıp, vize başvuru ofisimiz tarafından yaptığınız takdirde; bu ücrete vize başvuru merkezimizin hizmet bedeli de dahil edilir.

Almanya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, vize başvuru merkezimizi arayarak, Almanya vize şartları kapsamında gerekli başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz. Peki Almanya hasta ziyareti vizesi nasıl alınır? Hemen buraya almanyavisa.com/almanya-vize/almanya-hasta-ziyareti-vizesi/ tıklayarak kapsamlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Konsolosluğu Çalışma İzni

Almanya Konsolosluğu Oturma İzni

Almanya Vize (Schengen) için 25 Detaylı Bilgi ve İpucu

Almanya Vatandaşlığı; 25 Farklı Vatandaşlık Konusu

Schengen Almanya Vizesi

 

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya Vize Şartları” üzerine bir yorum
Yorum yapın