Almanya Oturma İzni ile Seyahat

Almanya oturma izni ile seyahat etmek isteyen kişilerin ülkeden ayrıldıkları zaman dilimine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Almanya oturum izni alan kişilerin ülkeden sadece 6 ay kadar ayrı olmasına izin vermektedir. Bunun üzerinde bir süre ayrı kalan kişilerin oturum izinlerinin iptal olmasına dahi karar verilebilir.

Oturum İzni Nasıl Alınır?

Almanya oturma izni seyahat etmek isteyen kişilerin öncelikle bu iznin nasıl alınacağına ilişkin tüm detaylara hakim olması gerekmektedir. Oturum izni almak isteyen kişilerin takip etmesi gereken hususlar;

  • Almanya oturma izni seyahat etmek isteyen kişilerin oturum taleplerinin güncel olması gerekir. Oturum talep adımlarını İdata üzerinden ileteceksiniz. Almanya ve İtalya vize talep adımları ile ilgilenmesi için İdata firmasını aracı kılmıştır.
  • Oturma izni almak isteyen bireylerin uzun süreli vize olan D tipi vize başvurusunda bulunması gerekir. Bu vize 90 günden fazla kalmak isteyen kişiler için uygun görülmüştür.
  • Başvuru formunun eksiksiz sunulması gerekir. İdata’dan gerekli olan randevunun alınmasının hemen sonrasında başvuru süreci başlayacaktır. İdata başvuru randevunuzda değişim yapmak isterseniz iletişim numaraları üzerinden bağlantı kurarak revizyon için talepte bulunma hakkınız vardır.

Almanya oturum izni ile seyahat etmek isteyen kişilerin temelde bu oturum iznini alma adımına dair bilgi sahibi olması gerekir.

Almanya Oturma İzni ile Seyahat Detayları Nelerdir?

Oturum izni ile seyahat etmek isteyen kişilerin süreye oldukça dikkat etmeleri gerekir. Bu noktada Almanya’dan herhangi bir zorunluluk olmadan 6 aydan uzun ayrı kalan kişilerin, oturum izinlerinin iptal edilmesi söz konusu olabilmektedir. Seyahat edilebilecek ülkelere dair ve bu ülkelerdeki tutumlara ilişkin de denetimler söz konusu olacaktır.

Almanya oturma izni ile seyahat eden kişilerin giriş yaptıkları ülkelerde bir sorun yaratmaları durumunda hem seyahat izinlerinin hem de oturum izinlerinin tehlikeye girebileceği de ayrıca belirtilmelidir. Almanya oturum izni talep eden kişilerin bu detayların tümünü gözden geçirmesi ve dilerlerse; danışmanlık firmaları üzerinden gerekli desteği alarak; başvuru ve seyahat adımlarını planlamaları gerekir. Seyahat planlaması yapılırken salgının getirdiği kısıtlayıcı etmenlerin de ayrıca göz önünde bulundurulması lazımdır.

Almanya Oturma İzni ile SeyahatPin
Almanya Oturma İzni ile Seyahat

Almanya Oturma İzni ile Seyahat; İptal Edilir Mi?

Almanya oturum izni ile seyahat etme aşamasında ret yanıtı almanız durumunda oturum izni ile alakalı bazı sorunların meydana geldiğini aklınıza getirmelisiniz. Oturum izni kişilerin ülke güvenliğini tehlikeye atması durumunda; ya da ülkeye giriş amacı ile belirtilen unsurlar; ve sunulan belgeler arasında uyum olmaması durumunda iptal edilebilir. Bu tür iptal adımları ile karşı karşıya kalmamak için kişilerin; özellikle oturum talep adımları ve geçerli olan kurallar bütününü yakından takip etmeleri gerekir.

Oturma İzni Süresiz Midir?

Almanya oturum izni ile seyahat etmek isteyen kişilerin oturum izninin güncelliği ile alakalı da fikir sahibi olması gerekir. Oturum izni senelik olarak güncellenmelidir. Kişilerin ancak 5 sene boyunca sorunsuz şekilde oturum izni almasının sonrasında vatandaşlık için başvuruda bulunmasına imkan verilir. Bu başvurunun yanıtlanma sürecinde ülkeye entegrasyon durumunuz en temel kıstasınız olacaktır.  Özellikle ülkenin dilinin en azından temel ihtiyaçların karşılanmasına ilişkin seviyede olması gerekmektedir.

Almanya Oturma İzni ile Seyahat S.S.S

Oturum izni danışmanlık firmaları aracılığı ile alınır mı?
Oturum izni danışmanlık firmaları üzerinden alınabilir. Bireysel başvuru ile uğraşmak istemeyen kişiler bu firmaları aracı kılabilir.
Seyahat süresi kısıtlı mıdır?
Almanya’dan ayrı kalmak için verilen süre en fazla 6 ay olarak belirlenmiştir.
Oturum izni ile hangi ülkelere seyahat edilebilir?
AB üyesi olan ülkelere seyahat etme hakkınız vardır.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Oturma İzni Danışmanlık

Almanya Oturma İzni; 25 Detaylı Açıklama

Almanya S.S.S

Almanya Oturma İzni 6 Ay

Almanya Geçici Oturma İzni

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya Oturma İzni ile Seyahat” üzerine bir yorum
Yorum yapın