Almanya’da Haftalık Çalışma Süresi

Almanya’da Haftalık Çalışma Süresi; Almanya çalışma hayatına dair son derece sıkı kontrollere sahip. Aynı zamanda belli başlı şartlar üzerine işe alımlara yer verilir ve kontrollere uygun bir şekilde çalışmanız esas alınır. Bu kontrollerin başında ise çalışma süresi gelir ve aşılmaması istenir.

Almanya’da Haftalık Çalışma Süresi; Çalışma Saatleri Nasıl?

Merak edilen ilk husus Almanya’da haftalık çalışma süresi nasıl oluyor. Bunun için full – time çalışma süresi ele alınmış ve ortalama saatlere karar verilmiştir. Şöyle ki:

  • Haftalık çalışma süresini nadirde olsa 35 saatle sınırlandıran kurumlar mevcut durumda.
  • Yaygın olarak bu sürenin 40 saat ile sabitlendiği görülüyor.

Görüldüğü üzere haftalık çalışma süresi ortalama olarak 35 – 40 saat arasında değişiklik gösterir. Ülkemize nazaran çalışma süresi daha kısa tutulur ve buna rağmen brüt maaşların çok düşük kalmadığı görülür.

Almanya En Fazla Çalışma Süresi

Almanya’da haftalık çalışma süresi olarak maksimum seviye de belirtilir. Şöyle ki söz konusu ek işler olduğu zaman süre artış gösterir. Ek işlere dair belirlenen maksimum süre 10 saat olarak ele alınabilir. Bu durum haftalık çalışma süresini 50 saate kadar çıkarabilir.

Almanya Çalışma İzni Almak Zor Mu= https://almanyavisa.com/almanya-calisma-izni/almanya-calisma-izni-almak-zor-mu/

Almanya’da farklı olarak kurumların herhangi bir giriş – çıkış saatine yer vermedikleri görülür. Çünkü dikkate alınan unsur ne zaman girip ne zaman çıktığınız değil. Bunun yerine hafta içerisinde ne kadar süre çalıştığınız ele alınır ve ücretlendirme gerçekleşir.

Almanya Çalışma Saat Kaçta Başlar?

Merak edilen bir diğer unsur çalışma saatleri oluyor. Haftalık çalışma süresi kadar erken saatlerde işe başlanması da dikkatlerden kaçmıyor. Haftalık süreyi tamamlamak adına:

  • Saat 6’da güne başlayan çalışan sayısı oldukça fazla.
  • Saat 7’de ise işe başlama süresine yer verenler mevcut durumda.

Çoğu zaman kurumların giriş – çıkış sürelerine yer vermediği görülür. Bunların yerine haftalık çalışma süresinin tamamlanıp tamamlanmaması değerlendirilir. Böylece brüt maaş belirlenir ve ödemeniz gerçekleşir.

Almanya'da Haftalık Çalışma SüresiPin
Almanya’da Haftalık Çalışma Süresi

Almanya’da Haftalık Çalışma Süresi; Almanya Çalışma Hayatında İzinler

Çalışma hayatına dair ele alınan bir diğer husus izinler oluyor. Özellikle de yıllık izinlerin uzun tutulması dikkat çekmektedir. Haftalık çalışma süresi kadar izinler de merak konusu haline gelmiştir. Bunun üzerine yıllık izin 30 iş günü olarak belirlenmiştir.

Çoğu zaman 6 hafta aralıksız olacak şekilde çalışmama hakkından faydalanmanıza izin verilir. Ardından gelen dini ve resmi bayramlar da değerlendirilir. Haftalık çalışma süresi dışında tüm bu izinler üzerine ciddi bir süreye kadar tatil yapmanız esas alınmaktadır.

Almanya İşçi Çalışma Saatleri

Türkiye’den işçi alımında öne çıkan Almanya en baştan çalışma hayatına dair açıklamalarda bulunur. Özellikle de Almanya’da haftalık çalışma süresi merak edilir ve işçiler bunun üzerine faaliyet gösterir. İşçilere dair:

  • Haftalık sürecin maksimum 38 saat olması esas alınır.
  • Saatlik olacak şekilde mesai ücretlerine netlik kazandırılır.

38 saati aşan çalışma süresine dair mesai devreye girer. Bu durum kurumların saatlik ücretlerine göre ele alınır ve maaş ödemesi gerçekleşir.

Almanya’dan Çalışma İzni Almak

Haftalık çalışma süresi ve maaşları gibi tüm detayları ele alanlar ardından vize prosedürlerine göz atabilir. Şöyle ki çalışma izni 90 günden fazla olan kalma sınırına göre ele alınır. A1 dil seviyesine sahip olan ve belgelerini eksiksiz olarak ibraz eden vatandaşların almaları sağlanır.

Almanya’da Haftalık Çalışma Süresi S.S.S

Almanya asgari ücretliler ne kadar çalışır?
Asgari ücretin ödendiği işçilere dair maksimum süre 53 saat şeklindedir.
Almanya çalışma hayatında ortalama ücret ne kadar?
Ücretler ortalama 10 – 20 Euro arasında değişiklik gösterir.
Almanya’da teklif alan meslekler hangileri?
Mühendislik, gastronomi ve tıbbi alanda çalışma gösteren kişilere ihtiyaç duyuluyor.

İlginizi Çekebilir;

Alman Vatandaşlığına Geçiş Ne Kadar Sürer

Almanya Oturum İzni Ne Kadar Sürede Çıkar

Almanya’da Çalışma Saat Ücreti

Almanya’da Resmi Çalışma Saatleri

Almanya’da Memur Çalışma Saatleri

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya’da Haftalık Çalışma Süresi” üzerine bir yorum
Yorum yapın