Yesil Pasaport Almanya Vizesi

Almanya’ya seyahat planlayan Türk vatandaşları, pasaportlarının rengine göre vizeden muaf olarak Almanya’yı ziyaret edebilir. Yesil pasaport Almanya vizesi alan Türk vatandaşları, 90 güne kadar vizeden muaf olarak seyahat yapma olanağı bulur.

Yeşil Pasaport Seyahat İzni Nedir? Yesil Pasaport Almanya Vizesi

Green / Yeşil yani hususi pasaporta sahip olan Türk vatandaşları, vize başvurularında birçok avantaja sahip olur. Yesil pasaport Almanya vizesi, 180 gün içinde 90 günlük seyahatlerde vizeden muaf olarak seyahat hakkına sahiptir. Green / Yeşil pasaportu olan Türk vatandaşları, herhangi bir seyahat izni almaya gerek kalmadan, en fazla 90 gün için Almanya’da kalma hakkı bulunur.

Yeşil Pasaport Almanya Vizesi; Türk Vatandaşları Yeşil Pasaportu Nasıl Alır?

Yeşil pasaport gerekli belge ve ödemelerin tamamlanmasıyla birlikte, nüfus müdürlüklerine başvuru yapılarak alınır. Green / Yeşil pasaport için randevu ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü online sayfasına girerek alınabilir.

Yeşil pasaport için gerekli evraklar;

  • Çalışanlar için; çalıştıkları kurumun il, bölge ya da genel müdürlüklerinden imza sirküleri
  • Emekli ama çalışanlar için; Emeklilik tarihinde alınmış personel bilgilerinin bulunduğu belge
  • Kurumdan istifa edenler için; işte çalıştıkları döneme ait çalışan bilgilerini gösteren belge
  • Vefat etmiş lehtar; Kişinin vefat ettiği tarihe ait çalışan detaylarının bulunduğu belge
  • 18 yaş altı kişiler için; Ebeveynlerinden onaylı izin
  • Kişilerin nüfus cüzdanı fotokopisi (kimlik kartı) ve 1 adet biyometrik fotoğraf

Yeşil pasaport; çalıştığınızın yerin yöneticisi ve İçişleri Bakanlığı’nca belirlenen kriterlere göre 6 ay ila 5 yıl süreyle düzenlenir. Yesil pasaport Almanya vizesi için başvuru yapacaklar, vize başvuru ofisimize başvuru yapabilir. Böylece tüm evraklarınız, başvuru işlemleriniz daha profesyonel ve prosedüre uygun şekilde gerçekleştirilir.

Yeşil Pasaport Almanya Vizesi; Yeşil Pasaportu Olanlar Vize Alır mı?

Aslında özel pasaport olarak adı geçen yeşil pasaport, 5 yıl süreye verilen bir pasaport türüdür. Sadece devlete çalışan memurlara ve ailelerine verilir. Ancak bu kişiler de belirlenen şartları yerine getirmelidir.

Yeşil pasaportu olan Türk vatandaşları, Almanya’ya ziyaretlerinde herhangi bir vize başvurusu yapmasına gerek yoktur. Ancak 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz seyahat etmek zorundadır.

Green pasaport Almanya vizesi alan Türk vatandaşları, vizesiz şekilde sadece 90 gün için vizeden muaf olur. Bu süreyi aşan yeşil pasaportlu Türk vatandaşları, kalacakları fazla günler için vize başvurusu yapmalıdır.

Yeşil Pasaport Almanya Vizesi;

Yesil Pasaport Almanya Vizesi Yeni Uygulama Nedir?

Green / Yeşil pasaport sahipleri, belirlenen 90 gün kriterine uyarak, Almanya’ya vizesiz olarak seyahat edebilir. Ancak bu süre üstünü aşan seyahatlerde yesil pasaport Almanya vizesi alarak istedikleri Almanya seyahatini yapabilir.

Ancak değişen Schengen kriterleri uyarınca yeşil pasaportlu Türk vatandaşları, bazı vize muafiyeti sınırlamalarıyla karşı karşıya kalabilir. Avrupa Parlamentosunun duyurusunda yeşil pasaportlular, 2021 yılında vizesiz seyahat muafiyetinde bazı sınırlamalara maruz kalabilecekleri gündemdedir.

Buna göre;

  • Yeşil pasaport sahipleri; ETIAS sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları zorunlu hale gelecektir.
  • Seyahat öncesi ön kabul uygulaması ile ön vize çalışmalarına yeşil pasaportlu Türk vatandaşları da dahil olacaktır.
  • Yapılan kayıt işlemlerinde; yolcuların giriş izni alması için gerekli miktar harç bedeli ödenecektir. 18 yaş altı ve 70 yaş üzeri kişiler, bu ücretten muaf tutulacaktır.

Bunun yanında bu uygulama içinde; yeşil pasaportlu Türk vatandaşlarının vize muafiyet hakkı saklı tutulurken, Avrupa’ya girişlerinde seyahat izni almaları sağlanacaktır.

Yeşil Pasaport ile Almanya’da Ne Kadar Süre Kalınır?

Green pasaportlular, Almanya’yı vizesiz ziyaret edebilir. Ancak bunun için 180 gün içinde 90 günlük seyahat hakkı bulunur. Yesil pasaport Almanya vizesi alarak Almanya’ya vize başvurusu yaparak gidebilirsiniz.

Bunun yanında yeşil pasaportta 6 ay kuralına uyulması gerekir. Bu 6 ay kalış süresi Schengen ülkeleri içindir. Yeşil pasaport sahipleri, Almanya’ya 180 gün yani 6 ay içinde 90 gün kalma hakkına sahiptir. Bunun yanında 6 aydan az geçerliliği olan pasaportla seyahate çıkılmamalıdır.

Yesil Pasaport Almanya VizesiPin
Yesil Pasaport Almanya Vizesi

Yeşil Pasaportlulara Almanya’ya Ziyaretlerinde Seyahat Sağlık Sigortası Gerekiyor mu?

Almanya’ya seyahat planı bulunan Türk vatandaşlarından bordo pasaportlular vizeye tabi olurken; yeşil pasaportlular, vizeden muaf şekilde seyahat edebilir. Bu yüzden de vize başvurusunda gerekli olan evrakları hazırlamaları gerekmez. Ancak bu kural sadece 180 gün yani 6 aylık süre içinde 90 gün kalışlar için gereklidir.

Almanya seyahatlerini 90 günden fazla yapacak olan Türk vatandaşları green pasaport Almanya vizesi almak zorundadır. Bunun yanında vize evrakları içinde bulunan seyahat sağlık sigortası, yeşil pasaportlu Türk vatandaşları için zorunlu değildir.

Ancak işlemlerin garanti olmasını isteyenler ve herhangi bir sağlık problemi karşısında hazırlıklı olmak isteyenler, yeşil pasaport vize muafiyetinde de seyahat sağlık sigortası yaptırabilir.

Yeşil Pasaport ile Almanya’ya Seyahatlerde Ek Belge Göstermek Gerekir mi?

Schengen vize kriterleri, tüm Schengen ülkeleri için geçerlidir ve Almanya’da Schengen ülkesi olmasından dolayı; Schengen kriterlerinin yerine getirilmesiyle vize işlemleri gerçekleştirilir.

Yeşil pasaport sahipleri, 6 ay içinde 90 gün kalışlarda vizeden muaf tutulur ve bu sürenin üstünde kalışlar için, Yesil pasaport Almanya vizesi başvurusu yapılır. Yeşil pasaportlular Almanya’ya girişlerinde bazı gereklilikleri de yerine getirmek durumundadır.

Alman sınırında polis pasaport kontrolünden geçerken; kontrol polisi tarafından yeşil pasaport sahiplerinden ek belgeler talep edilebilmektedir. Yeşil pasaportlu Türk vatandaşlarından aynı zamanda; dönüş bileti kalınacak süre için geçerli günlük 45 Euro nakit para, geçerli kredi kartı, sağlık sigortası gibi ek belgeleri de talep edebiliyor.

Bu yüzden yeşil pasaport sahibi de olsanız, sınır kapılarından geçerken talep edilebilecek ek belgelere karşı hazırlıklı olunmasında yarar vardır. Almanya yesil pasaport öğrenci vizesi hakkında detaylı bilgi için almanyavisa.com/almanya-vize/almanya-yesil-pasaport-ogrenci-vizesi/ göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Yeşil Pasaport Öğrenci Vizesi

Yeşil Pasaport Almanya Çalışma İzni

Yeşil Pasaport Almanya Oturma İzni

Almanya Vize (Schengen) için 25 Detaylı Bilgi ve İpucu

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Yesil Pasaport Almanya Vizesi” üzerine bir yorum
Yorum yapın