Almanya Yeşil Pasaport Öğrenci Vizesi

Almanya yeşil pasaport öğrenci vizesi sayesinde Almanya’da eğitim alma hakkına sahip olursunuz. Almanya’da eğitim amacıyla öğrenci vizesi başvuru yaparken; vize başvuru merkezimiz ile iletişime geçerek vize danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Almanya yeşil pasaport öğrenci vizesi başvurusu yaparak Almanya’da eğitim gören Türk vatandaşları, birçok farklı faaliyette bulunabilir.

Yeşil Pasaportlular Almanya’da Okumak İçin Vize Almak Zorunda mı?

Yurtdışına yeşil pasaportuyla çıkış yapan Türk vatandaşları, birçok avantaja sahiptir. 180 gün içinde 90 günlük seyahat etme hakkı vardır. Ancak yeşil pasaportlu olan Türk öğrenciler; her ne kadar bazı avantajlara sahip olsa da eğitim amaçlı ve uzun süreli eğitim alacakları zaman Almanya yeşil pasaport öğrenci vizesi başvurusu yapması gerekir.

Almanya Yeşil Pasaport Öğrenci Vizesi  Nasıl Alınır?

Almanya yeşil pasaport öğrenci vizesi; Almanya’da eğitim almak isteyen Türk vatandaşlarının alması gereken vize türüdür. Her ne kadar yeşil pasaport sahibi olunsa da 90 günden uzun süreli kalışlarda vize başvurularının yapılması yeşil pasaportlular için de zorunludur.

Öğrenci vizesi alırken;

 • İkamet edilen bölgedeki en yakın Alman Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu’na başvuru yapılır. Başvurular şahsen yapılabildiği gibi, vize başvuru merkezimiz ile iletişime geçilerek, danışmanlarımız aracılığıyla da gerçekleştirilir.
 • Tüm belgelerin eksiksiz ve doğru vize türü evraklarıyla hazırlanmalıdır. Bunun için danışmanlarımızdan destek alabilir ve en doğru evrakları hazırlamış olursunuz.
 • Vize randevusu oluşturulur. Bunun için yine vize başvuru danışmanlarımızdan destek alarak, sizin adınıza randevunuzu oluştururuz.
 • Tüm vize harç ücretleri ödenmeli ve ödendi dekontu, vize başvuru dosyasına konmalıdır. Vize başvuru merkezi danışmanlarımız; tüm evraklarınızı titizlikle kontrol ederek, evraklarınızın eksiksiz olmasını sağlar.

Bunun yanında vize başvurularında parmak izi verilmesi zorunludur. Eğer daha önce sistemde kayıtlı parmak iziniz yoksa, bunun için randevu alınarak parmak izi verilir. Daha önce vize almış ve parmak izi vermiş kişiler; eğer sistemde saklama süresi olan 5 yılı geçirmemişlerse, parmak izi vermelerine ve başvuruda şahsen hazır bulunmalarına gerek duyulmaz.

Almanya Yeşil Pasaport Öğrenci Vizesi Ne Zaman Yapılır?

Almanya yeşil pasaport öğrenci vizesi başvurusu yapmanın en iyi zamanı; tüm koşulların sağlanması ve gerekli finansal fonların sağlanmasından sonra yapılır. Finansal fonlar, en önemli gerekliliktir ve resmî burs kazanmayan öğrenciler, bu fonların Almanya’da bloke edilen hesaba yatırılması gibi yollarla finansal kaynak sağlar.

Bunun yanında vize başvuru onayının belli sebeplerden ötürü uzayabileceği öngörülerek vize başvuruları; seyahat planından ve eğitim takvimine denk düşecek tarihlerden en az 1-2 ay öncesinde yapılması gerekir.

Almanya Öğrenci Vizesi Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Almanya yeşil pasaport öğrenci vizesi almak isteyen Türk gençleri, vize başvurusu yaparken; örgün eğitimlerinin sürdüğü dönemde değil de okulların tatil olduğu dönemde başvurularını gerçekleştirmelidir. Böylece konsolosluk yetkilileri; başvuru sahiplerinin ülkesine geri döneceğine daha kolay ikna olur.

Eğitim amaçlı Almanya’da bulunacak Türk gençlerinin, vize başvuru evrakları;

 • Pasaport
 • Son 3 ay içinde çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf
 • E-devlet üzerinden tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgâh belgesi (e-devletten alınabilir)
 • Almanya’da bulunan belediyeden onaylı şekilde alınan davetiye mektubu
 • Davetiyeyi veren kişinin pasaport ya da oturum kartı fotokopisi
 • Uçak rezervasyon belgeleri
 • Başvuru sahibine sponsor olacak kişi şirket çalışanıysa; vergi levhası, şirket faaliyet raporu, ticari sicil gazetesi, şirket imza sirküleri, sigorta hizmet dökümü, sigorta işe giriş bildirgesi, son 3 aya ait maaş bordrosu, firma yetkilisinden ıslak imzalı ve kaşeli olarak alınmış çalışma izin belgesi alınır.
 • Almanya’da eğitim alınacak kurumdan kayıt kabul belgesi (orijinali ve fotokopisi)
 • Öğrenci belgesi (orijinali ve fotokopisi)

Bu standart vize başvuru evraklarının yanında, Almanya konsolosluğu vize memurları tarafından, gerekli görüldüğü durumlarda ek belgeler de talep edilebilir. Bu ek belgelerin destekleyici belgeler olduğu ve hazırlanmasının zorunluğu olduğu unutulmamalıdır.

Almanya Yeşil Pasaport Öğrenci VizesiPin
Almanya Yeşil Pasaport Öğrenci Vizesi

Almanya Yeşil Pasaport Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya yeşil pasaport öğrenci vizesi almak; tüm belgelerin doğru ve eksiksiz tamamlanması durumunda zor değildir. Normal şartlarda öğrenci vizesi 5 ila 10 gün içinde sonuçlandırılır.

Ancak öğrencilerin eksik belge getirmeleri, yanlış vize türü evraklarını hazırlamaları, konsolosluğun yoğun işleri ya da konsolosluk tarafından ek belgelerin talep edilmesi durumunda, bu süre uzayabilir. Bu yüzden eğitim tarihi ve uçuş planına göre, en az 2 ay öncesinden başvuru yapılması gerekir.

Almanya Öğrenci Vizesi Harç Ücreti Ne Kadar?

Almanya Konsolosluğu, düzenli olarak vize harç ücretlerini günceller. Bu yüzden Almanya yeşil pasaport öğrenci vizesi; kısa süreli eğitim ve Erasmus eğitimleri için 80 Euro vize ücreti bulunur.

Almanya’da eğitim amaçlı vize alan Türk vatandaşları; başvurularını vize başvuru ofisi aracılığıyla gerçekleştirdiğinde, vize ücretine vize başvuru merkezi hizmet bedeli de eklenir.

Almanya Öğrenci Vizesi Hangi Faaliyetler İçin Alınır?

 • Akademik olmayan dil kursu çalışmaları: Haftalık en az 18 saatlik ders programıyla, 3 ila 12 ay süren kurslardır. Öğrencileri akademik çalışmalara hazırlar.
 • Akademik çalışmalar öncesi önlemler. Öğrencilerin tam zamanlı akademik çalışmalara hazırlamak için kurulmuş 3 aydan uzun süren kurslardır.
 • Akademik öncesi Almanca dil kursları: Akademik çalışmalar öncesi, önemli seviyelerde olan sınavlara hazırlık kurslarıdır.
 • Hazırlık kursları (Studienkolleg) çalışmaları: Bu kurs sayesinde öğrenciler, Feststellungsprüfun yeterlilik sınavına hazırlanır. Böylece üniversite giriş yeterliliği derecesinde olan Hochschulzugangsberechtigung alınır. (bu belge yabancı lise bitirme belgesinin Almanya tarafından tanınmadığı durumlarda geçerlidir)
 • Propaedeutik ders çalışmaları: Bu kursların amacı; Almanya’nın eğitim sistemi ve metodolojsiyle dil ve akademik beceriler ve özel bilgiler sunulur.
 • Zorunlu ön staj: Zorunlu ön staja katılarak, uygulamalı bilimler üniversitesine kabul ön koşulunu yerine getirmiş olursunuz.

Tüm bunların yanında üniversite derecesi ödüllendirme çalışmaları bulunur. Bunun için yüksek öğrenim kurumundan, bu çalışmalara kabul edildiğine dair onay alınır. Almanya vize reddi hakkında bilgi almak ve bunun nedenlerini öğrenmek için lütfen buraya tıklayınız; almanyavisa.com/almanya-vize/almanya-vize-reddi/

İlginizi Çekebilir;

Yeşil Pasaport Almanya Çalışma İzni

Yeşil Pasaport Almanya Oturma İzni

Almanya Öğrenci Çalışma İzni

Yesil Pasaport Almanya Vizesi

Almanya Vize (Schengen) için 25 Detaylı Bilgi ve İpucu

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya Yeşil Pasaport Öğrenci Vizesi” üzerine bir yorum
Yorum yapın