Almanya’da Part Time Çalışma Ücretleri

Almanya’da part time çalışma ücretleri çalışma saatine göre değişir. Çalışma saatleri saat başına ortalama olarak 10 Euro ile 14 Euro arası değişmektedir. Özellikle Almanya’da eğitim alan birçok kişi bir yandan eğitim alırken bir yandan da part time çalışarak maddi gelir sağlıyor.

Almanya’da Çalışma Olanakları

Almanya’da iyi eğitim olanakları sağlayan üniversiteler olmasının yanı sıra iyi iş olanakları da mevcuttur. Özellikle öğrenciler Almanya’da eğitim aldıkları zaman mezuniyetten itibaren Almanya’da bulunan firmalardan iş bulmaları daha kolay bir hale gelir. Almanya’da part time çalışma ile ayda 450 Euro’ya kadar kazanç getiren bir iş yerinde çalışanlar için vergi muafiyeti vardır.

Öğrenci Vizesi İle Part Time Çalışmak Almanya’da Part Time Çalışma Ücretleri

Almanya’da part time çalışma ücretleri en az saat başına 10 Euro olarak ücretlendirilir. Öğrenci vizesi ile Almanya’ya gelen bir kişi, öğrenci vizesi ile part time olarak çalışabilir. Belli günler ve saatler dâhilinde çalışılır. Öğrenci olarak part time çalışan kişiler haftalık en fazla 20 saat boyunca çalışır. Gün olarak da yılda 120 günü geçmeyecek şekilde çalışma kuralı vardır. Bu sınırlar aşıldığı zaman hem işyeri hem de öğrenci için ciddi yaptırım cezaları uygulanır.

Almanya’da öğrenci vizesi ile part time çalışarak aylık 450 Euro ücret kazanılabilir. 450 Euro ücret için vergi ödeme gerekmemektedir. 450 Euro sınırını aşan her ücret için vergi ödenmesi gerekir.

Almanya'da Part Time Çalışma ÜcretleriPin
Almanya’da Part Time Çalışma Ücretleri

Almanya’da Çalışan Öğrenciler

Almanya’da eğitim gören öğrencilerin yüzde 70’inden fazlası part time olarak da bir iş yerinde çalışmaktadır. Werkstudent olarak adlandırılan bu uygulama ile hem eğitim görüp hem de maddi destek kazanan öğrenci sayısı çoktur. Almanya’da part time çalışma ücretleri saat başına en az 10 Euro ile 14 Euro arasıdır. Haftalık 20 saat çalışan bir kişi için ise alınan toplam ücret 800 ile 1000 Euro arasıdır.

Almanya’da part time işte çalışırken eğitim bölümle ilgili bir iş yapma şartı yoktur. Fakat eğitim görülen meslekle alakalı bir alanda çalışmak uzun vadede daha faydalı olacaktır. Çünkü firmalar mezun olan öğrenciler arasında daha önce part time olarak o işi yapmış ve eğitimini de o meslekte almış adaylar arasından seçim yaparak işe alımları gerçekleştirir. Bu sebeple Almanya’daki iyi firmalara işe girebilmek için CV’ye çalışılan part time işleri de eklemek artı getirecektir.

Almanya’da Adaptasyon Süreci

Eğitim görülen bölüm ile ilgili çalışılamayan durumlarla da karşılaşılabilir. Çünkü Almanya’ya yeni gelindiğinde henüz dili ve sistemi bilmiyorken hemen çok iyi bir iş bulma ihtimali düşüktür. Bu sebeple vakit kaybetmeden uygun bir işe girerek adaptasyonu hızlandırmalı ve dil eğitimi için kurslara kayıt olunmalıdır. Yapılabilecek en basit iş Almanya’da temizlikçilik ve bulaşıkçılık işidir. Almanya’da part time çalışma ücretleri bulaşıkçılık gibi işlerde saati 6 Euro ile 8 Euro arası ücretlendirilir.  İlk olarak bu tarz Aushlife denilen işlerden başlanarak adapte olma amaçlı çalışılarak sonradan daha iyi işlere geçiş yapılabilir.

Bir öğrenci mezun olduktan sonra da Almanya’da yaşamayı ve çalışmayı planlıyorsa en geç üçüncü ya da dördüncü sınıftayken bölümü ile alakalı part time bir işe girmelidir. Sonrasında çalışılan iş, mezuniyet ile alakalı ise aynı firmada devam etme olasılığı yüksek olacaktır.

Almanya’da Part Time Çalışma Ücretleri S.S.S

Öğrencilerin yapabilecekleri işler hangileridir?
Öğrenciler ilk etapta genellikle yiyecek ve içecek işlerinde, garsonluk, bulaşıkçılık, market çalışanı, satış temsilcisi gibi alanlarda çalışmaktadırlar. Ayrıca Hiwi adı verilen öğrenci asistanları da okul kütüphanesinde çalışır ya da profesörlere yardımcılık görevi üstlenebilirler.
Part time çalışırken tatil hakkı var mı?
Eğer yıl boyunca haftada beş gün part time olarak çalışılıyor ise yılda 20 güne kadar izin kullanma hakkı vardır.

İlginizi Çekebilir;

Almanya’ya Para Gönderme Ücretleri

Almanya Yeşil Pasaport Öğrenci Vizesi

Almanya Öğrenci Çalışma İzni

Almanya Vize (Schengen) için 25 Detaylı Bilgi ve İpucu

Almanya Yüksek Lisans Öğrenci Vizesi

 

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın