Almanya Öğrenci Çalışma İzni

Almanya Öğrenci Çalışma İzni; Almanya’nın eğitim programlarına katılmak isteyenlerin önceliği öğrenci vizesine başvurmak olmalıdır. Üstelik edindiğiniz bu vize dahilinde çalışma iznine de sahip olur ve belirtilen şartlar üzerine çalışma hayatına başlayabilirsiniz. Öğrenci çalışma izni hem belge ibrazı hem de harç ödemeleri üzerinden ele alınır.

Almanya Çalışma İzni Süresi

Öğrenci çalışma izni adına belli başlı prosedürlere başvurulur ve T.C. vatandaşlarına belirli bir süre kadar çalışma imkanı tanınır. Öğrenci vizesine sahip olanlar için:

  • Yılda maksimum 120 tam gün olacak şekilde izne sahip olursunuz.
  • Öğrenci çalışma izni aynı gün aralığı ile stajyerler için de paylaşılır.

Çalışma yöntemlerinin üzerinde durulur ve günlerden ziyade saat kısıtlamasına da yer verilir. Öğrencilere dair haftada 20 saat olacak şekilde çalışma izninin düzenlenmesi söz konusudur. Yasal çalışma sınırları çerçevesinde öğrencileri faaliyet göstermelerine izin verilecektir.

Almanya Öğrenci Çalışma İzni Belgeleri

Tüm vize türlerinde olduğu gibi öğrenci vizesinde de belli başlı belgelere ihtiyaç duyulur ve eksiksiz olacak şekilde paylaşmanız istenir. Almanya öğrenci çalışma izni almak isteyenlerden ilk etapta pasaportları talep edilir ve önceden alınmış pasaportların da ibraz edilmesi istenir.

Pasaporttan ziyade öğrenci belgelerinin eksiksiz olarak paylaşılması gerekir. Mezun olanlara dair diplomalar talep edilir ve eğitim kurumundan alınan davetiyelere karşı başvurunuzu iletmeniz beklenir. Hatta varsa sponsorluk evraklarının da ibrazına geçilebilir.

Almanya Aile Birleşimi Çalışma İzni= https://almanyavisa.com/almanya-calisma-izni/almanya-aile-birlesimi-calisma-izni/

Almanya Öğrenci Çalışma İlanları Almanya Öğrenci Çalışma İzni

Öğrenci çalışma izni sahibi olanlar güncel ilanlara göz atabilir ve iş imkanlarını hızlı bir şekilde değerlendirebilir. Bu şekilde haftada sadece 20 saatle sınırlı olan çalışma imkanları değerlendirmeye alınabilir. İzne sahip olan öğrenciler için yaygın olarak:

  • Yiyecek – içecek hizmeti veren mekanlar sıklıkla ilanlarını sunar.
  • Satış temsilcisi alımları da bir hayli yaygın hale gelmiştir.

Deutschland öğrenci çalışma izni sahibi olanlar partime şartlara uygun olacak şekilde ilanları değerlendirmeye alabilir ve tercihini yapabilir. Sigorta imkanlarından saatlik ücretlere kadar tüm hususlar üzerine çalışmaya geçilebilir.

Almanya Öğrenci Çalışma İzniPin
Almanya Öğrenci Çalışma İzni

Almanya Öğrenci Çalışma Maaşları Nasıl?

Deutschland öğrenci çalışma izni sahibi olanların önceliği eğitim olanaklarını değerlendirmek oluyor. Ardından finansal durumun desteklenmesi adına aynı izinle çalışmaya geçilebiliyor. Haftada 200 saatlik sınırına bağlı olarak çalışma gösterilebilir. Bunun üzerinde aylık ortalama gelir 400 – 1000 Euro arasında değişiklik gösterir.

450 Euro ve altında olan maaşa karşılık herhangi bir sigorta priminin üzerinde durulmaz. Bunun yanı sıra vergi ödemelerine de yer verilmez. Ancak söz konusu maaşın 850 Euro ve üzerinde olması halinde bakım sigortalarına başvurulması gerekir. Sigorta şartları kazanılan maaş üzerinden ele alınır.

Almanya Öğrenci Vizesi Evrakları

Öğrenci vizesine sahip olan vatandaşların çalışma izninden faydalanmaları mümkün olacaktır. Almanya öğrenci çalışma izni için de önceliğiniz vize evraklarını toplamak olmalıdır. Pasaporttan ziyade:

  • Biyometrik fotoğrafların ve seyahat sağlık sigortalarının hazır olması gerekir.
  • Okul davetiyelerine ve kimlik belgelerine de ihtiyaç duyulur.

Her bir evrak konsolosluk randevusuna bağlı olarak paylaşılır ve neticesinde 6 aylık vize işlemleri tamamlanır.

Almanya Öğrenci Çalışma Ücretleri

Deutschland öğrenci çalışma izni sahibi olanlara haftada 20 saatlik süre belirtilir. Aynı zamanda saatlik ücreti dikkate almanız ve maaşı değerlendirmeniz esas alınır. Saatlik olarak en az 6 – 7 Euro üzerinde durulur. Ancak çoğu zaman bu tutar 8 – 10 Euro olarak ele alınır.

Almanya Öğrenci Çalışma İzni S.S.S

Almanya’da öğrenciler vizeden tabi mi tutuluyor?
Minimum aylık gelirin 450 Euro olması halinde vizeye tabi tutulursunuz.
Almanya çalışma izni yılda ne kadar geçerli?
Maksimum 120 iş gününe yer verilir ve aşılmaması istenir.
Almanya’da nasıl iş bulunur?
Öğrencilere üniversiteler üzerinden ilanlar paylaşılır ve kariyer siteleri de yol gösterir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Yeşil Pasaport Öğrenci Vizesi

Almanya Yüksek Lisans Öğrenci Vizesi

Almanya Vize (Schengen) için 25 Detaylı Bilgi ve İpucu

Almanya Çalışma İzni 25 Adımda Kapsamlı Rehber

Almanya Dil Kursu Vizesi

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya Öğrenci Çalışma İzni” üzerine bir yorum
Yorum yapın