Almanya’da Çalışma Hayatı | Almanya Çalışma Şartı

Almanya’da Çalışma Hayatı; Almanya’da yaşamını idam ettirmek isteyenlerin önceliği çalışma hayatını sorgulamak oluyor. Aranılan mesleklerden çalışma saatleri, çalışma saatlerinden brüt maaşa kadar tüm hususlar üzerine çalışma vizesine başvurarak harekete geçilebilir.

Almanya’da Çalışma Şartları Nelerdir?

Almanya’da çalışmak nasıl merak edenlerin önceliği meslekleri değerlendirmek oluyor. Teklifleri değerlendirmek adına da belli başlı şartlara uymanız isteniyor. Almanya’da çalışmak isteyenlere öncelikle:

  • 25 yaş sınırı belirtilir ve lisans mezuniyetinin olup olmaması sorgulanır.
  • Dil yeterliliğine sahip olan T.C. vatandaşlarının kabul edilmesi sağlanır.

Almanya’da çalışma hayatı  dil yeterliliği üzerinden ele alınır. Şöyle ki çalışma iznine sahip olmak için A1 seviyesinde dil yeterliliğinin olması önem arz ediyor. Bunun için de dil kurslarına yer verilir ve sınavlardan geçerli notu alıp almamanız sorgulanır.

Almanya’da Aranılan Meslekler Hangileri?

Çalışmak isteyenlerin dikkate aldığı bir diğer husus aranılan meslek ve iş teklifleri oluyor. Almanya’da çalışmak son yıllarda incelenmiş ve ortaya sıklıkla teklif götürülen meslekler çıkartılmıştır. Bunlar arasında başı çeken ise teknisyenler olmuştur.

Teknisyen kadar mühendislerin de sık sık iş teklifi aldıkları görülüyor. Üstelik mühendislere dair herhangi bir dil yeterlilik şartının üzerinde durulmuyor. Ardından aşçı ve hemşire şeklinde diğer meslekler de gelir. Özellikle de gastronomi alanında sık sık işçi alımları gerçekleşir.

Almanya’da Çalışma Süreleri Nasıl? Almanya’da Çalışma Hayatı

Almanya’da çalışma hayatı olarak öncelikle aranılan mesleklerin üzerinde durulur. Ardından ise çalışma saatlerini sorgulayarak tercihinizi yapmanız sağlanır. Çalışma sektöründe dikkate alınan süreler şöyle:

  • Full – time çalışma süresi olarak 35 ile 40 saat arasında durulur.
  • Resmi olarak ise maksimum çalışma süresi 50 saat şeklindedir.

Almanya’da çalışma hayatı nasıl merak edenlere resmi süreçler belirtilir ve buna bağlı olarak ücretlendirme gerçekleşir. Saatlik olacak şekilde Euro olarak maaşın netleşmesi esas alınır.

Almanya'da Çalışma Hayatı | Almanya Çalışma ŞartıPin
Almanya’da Çalışma Hayatı | Almanya Çalışma Şartı

 

Almanya’ya İşçi Olarak Gidilir Mi?

Her sene binlerce işçiye ev sahipliği yapan Almanya bunun için iş ilanlarında bulunur. İlanlar sayesinde teklifleri değerlendirir ve tercihinizi yaparsınız. Almanya’da çalışma hayatı işçilerin de dikkatinden kaçmıyor. Brüt maaşların yüksek tutulması tercih edilmesine neden oluyor.

İşçilere dair öncelikle çalışma izni belgeleri sıralanır ve her birinin toplanması istenir. Pasaport başta olmak üzere fotoğraf, diploma ve özgeçmiş şeklinde standart belgelerin üzerinde durulur. En başında ise Almanca olacak şekilde vize başvuru formunun doldurulması istenir.

Almanya İş Başvurusu Şartları

Almanya’da çalışma hayatı nasıl merak edenlere iş başvurularına dair belli başlı şartlar sıralanır. Bu şartlar arasında başı çeken yaş aralığı oluyor. 25 – 45 yaş aralığının üzerinde duruluyor. Ardından ise:

  • Herhangi bir sabıka kaydına sahip olmamak şartıyla başvuru yapılabilir.
  • İş deneyimi bulunan ve eğitim almış kişiler kabul edilir.

Resmi başvurular adına OBM sitesine yönlendirme yapılır. Şartlara uygun olanların tercihi bu yönde olmalıdır. Neticesinde resmi siteden paylaşılan başvuru formunu açmanız ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekir. Ardından ise başvuruları onaylanan T.C. vatandaşlarına vize prosedürleri belirtilir.

Almanya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’da çalışma hayatı nasıl öğrenenler iş tekliflerini ele alabilir ya da kendi yatırımları üzerine harekete geçebilir. Tüm bu adımlarda Ulusal Vize ele alınır. Vizeye ilişkin konsolosluk üzerinden randevu alınır ve belgelerinizi ibraz etmeniz beklenir.

Almanya’da Çalışma Hayatı S.S.S

Almanya çalışma vizesinde azami süre nedir?
90 günü aşan kalma sınırına bağlı olarak Ulusal Vize başvurularının üzerinde durulması istenir.
Almanya çalışma vizesine nereden başvurulur?
Almanya Konsolosluğu ile Büyükelçilik randevularına karşı vize başvurularına geçilir.
Almanya çalışma vizesinde dil şartı var mı?
En az A1 seviyesinde olacak şekilde dil yeterliliğinin olması istenir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Öğrenci Çalışma İzni

Almanya Şartlı Kabul Çalışma İzni

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın