Almanya Dil Kursu Vizesi

Türk vatandaşları ve diğer yabancı ülke vatandaşları, Almanya’da eğitim görmek için Almanya dil kursu vizesi alır. Dil üzerine verilen eğitim vizeleri 3 ila 12 ay süreyle verilir.

Dil kursu vizesi ile;

 • Yoğun Almanca dil kursuna katılabilir
 • Almanca dil kursu ardından, tam zamanlı eğitim alınmıyorsa, vize uzatma yapılabilir.

Ancak dil kursu vizesi ile; dil kursu vizesini çalışma iznine çeviremez, herhangi kazançlı bir işe giremez, üniversite eğitimine başlanamaz ve üniversite kabul işlemlerini başlatamazsınız.

Almanya dil kursu vizesi için; vize başvuru sürecinizi başlatırken, vize başvuru merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Almanya Dil Okulu Vizesi Veriyor mu?

Almanya’da dil eğitimi görmek isteyen Türk vatandaşları; 90 günü aşan dil okulu eğitimlerinde Almanya dil kursu vizesi alır. Yoğunlaştırılmış şekilde dil kursu vizesi almak için, kursun haftada en az 18 saatlik ders programına sahip olması gerekir.

Almanya’da dil kursu vize geçerliliği 3 ay ile 1 yıl arasında değişir. Bu süre Almanya’da bulunurken uzatılamaz. Tekrar ülkeye geri dönmek ve vize uzatma başvurusu yapılması gerekir.

Almanya Dil Kursu Vizesi Belgeleri

Almanya dil kursu vizesi için gerekli belgeler, tam olarak hazırlanmalı ve doğru bilgilerle donatılmış olmalıdır.

Dil kursu vize evrakları;

 • Vize başvuru formu, 2 adet
 • Pasaport; en az 2 yan yana sayfası boş, en az 3 ay geçerlilikte, 10 yıldan eski olmayan)
 • Dil kursu tarafından onaylanmış kayıt ya da kayıt sertifikası (en az 18 saat haftalık ders programı olmalıdır)
 • Yıllık 10.332 Euro finansman olmalıdır. (Son 3 aya ait kişisel finansal dökümler, burs ödül belgesi, bloke hesap, sabit mevduat hesabı, sponsorun taahhüt mektubu ya da ebeveynlerden birinin beyan mektubu olabilir)
 • Dil kursu için seyahat sağlık sigortası (Almanya’da tüm kalış süresini kapsamalıdır)
 • En az 3 ay önce çekilmiş biometrik fotoğraf, 2 adet
 • Pasaport kimlik sayfalarının 3 adet fotokopisi
 • Varsa daha önceki Schengen vize fotokopileri
 • Dil kursuna gitmek için hazırlanmış motivasyon mektubu
 • Tam konaklamayı kanıtlayacak konaklama belgeleri
 • İmzalanmış ve kaşelenmiş, işveren resmî izin mektubu (sadece çalışanlar için geçerli)
 • Vize ücreti ödendi makbuzu

Orijinal belgeler ikişer adet fotokopi ile hazırlanmalıdır. Vize alınıp Almanya’ya giriş yapılmasıyla birlikte, 2 hafta içinde adresin Bürgerbüro adı verilen ikamet kayıt ofislerinden birine kayıt yaptırılması gerekir.

Almanya Dil Kursu VizesiPin
Almanya Dil Kursu Vizesi

Almanya Dil Kursu Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya dil kursu vizesi; 90 günden az ve 90 günden çok olmak üzere iki şekilde alınabilir. Ülkemizde Goethe Enstitüleri aracılığıyla dil eğitimi almak isteyen Türk vatandaşları kısa süreli vizeye başvuru yapar.

Dil okulundan alınacak kayıt kabul belgesi, kursa yapılmış ödeme dekontları da başvuru sırasında verilir. Yeşil pasaportlu olan Türk vatandaşları, vizeden muaf olurken, bordo pasaportlu Türk vatandaşları, vizeye tabidir.

Yoğunlaştırılmış Almanca dil kursu vizesi alacaklar, 90 günden fazla süreler için bu vizeyi alır. Ancak haftada en az 18 saatlik kurs programı alınıyor olmalıdır. Sadece dil eğitimi almak için verilen vize türüdür.

Dil Kursu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Dil kursu vizesi, ulusal vize türüne girer. Bu yüzden Schengen vizesi sonuçlanma süresinden çok daha uzun sürebilir. Bunun sebebi; Almanya Konsolosluğu’nun yoğunluğunun bulunması, vize başvuru değerlendirme sürecinde yerel makamların da bulunması, eksik evraklar ya da istenen ek belgeler nedeniyledir.

Tüm bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda; vize sonuçlanma süreleri 1 ila 3 ay içinde gerçekleşir. Bu yüzden seyahat planı tarihine denk gelecek şekilde, vize başvurularının daha erken yapılmasını öneririz.

Almanya Dil Kursu Vizesi Red

Almanya dil kursu vizesi başvurusu yapan kişiler, bazı nedenlerden dolayı ret cevabı alır. Bu durum vize evraklarının tam olmasına rağmen gerçekleşebilir.

Vize reddi nedenleri arasında;

 • Konsolosluk ve yerel makamların incelemelerinde, başvuru sahibinin, ilgili makamlarına seyahat amacını yeterli derecede sunamamış olması
 • Eksik ve hatalı bilgiler ya da yanlış vize evrakları
 • Almanya’ya asıl giriş nedenlerinin gizlenmiş olması
 • Başvuru sahibinin yeterince finansal güce sahip olmaması
 • Yetkili makamlarca, başvuru sahibinin Almanya için tehdit oluşturabileceği düşüncesinin oluşması
 • Pasaport süresinin bitmiş olması gibi nedenler vize reddine neden olur.

Tüm bu nedenlerin biri ya da birkaçının aynı başvuru dosyasında bulunuyor olması, başvurunun reddedilmesine yol açar. Vize red nedenleri, konsolosluk tarafından bir mektup ile ilgili başvuru sahibine iletilir.

Red cevabına karşılık başvuru sahibinin itiraz hakkı bulunur. Yapılması gereken; red mektubundaki gerekçelerin iyileştirmek ve gerekçelerin aksini ispatlamaktır. Vize reddine şahsi olarak itiraz edilebildiği gibi, avukat aracılığıyla da itiraz edilebilir.

18 yaş altı kişilerin itiraz dilekçeleri için, yasal vasileri ya da ebeveynleri dilekçe verir. Vize reddine itiraz için, başvuru sahibinin en fazla 1 ay süresi bulunur. Bu süre içinde e-posta, faks ya da posta yoluyla itiraz dilekçesi gönderilir.

Vize reddinde, itiraz dilekçesi için herhangi bir ücret ödenmez. Vize reddine yapılan itiraz; konsolosluğun vize bölümü tarafından incelenir ve ortalama 3 ay içinde sonuçlandırılır.

Almanya Dil Kursu Vizesi Çalışma İzni

Almanya dil kursu vizesi; 90 günden az ya da 90 günden uzun süreler için verilir. Almanya’da tercih edilen bir dil kursunda dil eğitimi gören kişilerin, full time çalışma hakkı bulunmaz.

Sadece Almanya’da üniversite okuyan öğrenciler; haftada 10 saatlik ve yüksek lisans öğrencileri haftada 20 saat çalışma iznine sahiptir. Üniversite öğrencileri 90 gün full time ve 180 gün part time çalışma durumundadır.

Diğer yandan mezun olan uluslararası öğrenciler, 1 yıl süreyle iş bulma fırsatı bulur. Öğrenciler mezun olduklarından itibaren, 1 yıl içinde iş bulurlarsa, daha farklı imkânları da kazanmış olurlar. Almanya staj vizesi adlı içeriğimizi okumak için buraya almanyavisa.com/almanya-vize/almanya-staj-vizesi/ tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Dil Kursu Vizesi Çalışma İzni

Almanya Dil Kursu Çalışma İzni

Almanya Öğrenci Çalışma İzni

Almanya Vize (Schengen) için 25 Detaylı Bilgi ve İpucu

Almanya Vize Reddi | Almanya Vize Red Sebepleri

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya Dil Kursu Vizesi” üzerine bir yorum
Yorum yapın