Almanya Dil Kursu Vizesi Çalışma İzni

Almanya Dil Kursu Vizesi Çalışma İzni; Almanya’da dil eğitimi almak isteyen kişilerin merak ettiği pek çok soru bulunmakla beraber, bu konuda akıllara takılan tüm soruların yanıtını yazımız içerisinde bulabileceksiniz.

Öncelikle, bu ülkede dil eğitimi almak isteyen kişilerin Almanya Dil Eğitimi vizesine başvuruda bulunması gerektiğini söylemekle işe başlayalım. Ancak eğitim vizeleri, süreye göre iki farklı türe ayrılmaktadır.

Kısa Dönem Almanya Dil Eğitim Vizesi Almanya Dil Kursu Vizesi Çalışma İzni

Deutschland dil kursu vizesi çalışma izni için ilk olarak kısa dönem eğitim programlarından bahsedebiliriz. Kısa dönem eğitim programında, ülke sınırları içerisinde 90 güne kadar kalabilme hakkınız vardır. O yüzden programın eğitim süresine göre başvuracağınız vize türünü göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Çünkü uzun dönem eğitimlerde kısa süreli vize almışsanız o zaman bu konuda problem yaşayabilirsiniz.

Almanya kısa dönem dil kursu eğitimi için C tipi kategorisinde yer alan eğitim vizesi türüne başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için daha öncesinde anlaştığınız dil kursuna olan kabul belgeniz ve bu kursa ödediğiniz ücret dekontlarını da başvuru esnasında sunmanız gerekecektir.

Almanya Dil Kursu Vizesi Çalışma İzniPin
Almanya Dil Kursu Vizesi Çalışma İzni

Uzun Dönem Almanya Dil Eğitim Vizesi

Deutschland dil kursu vizesi çalışma izni için uzun süreli bir eğitim programına dahil olmuşsanız o zaman vizenizi de buna göre seçmeniz gerekecektir. 90 günden fazla sürecek olan eğitimler için uzun süreli eğitim vizesine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Çünkü ülke sınırları içerisinde 90 günden fazla kalmak için oturma izni de alınması şarttır. Bu izin de uzun dönem vizeleri ile sağlanabilmektedir. Bu yüzden D tipi eğitim vizesine başvuruda bulunmalı ve yine başvur esnasında sunacağınız evraklar arasında dil kursu kabul belgeniz ile bu kurs için ödemiş olduğunuz ücret dekontu yer almalıdır.

Ayrıca bu vize sadece dil kursu için değil, Almanya’da yer alan üniversitelerde eğitim görmek için de alınabilmektedir. Bunun için sizlerden talep edilecek belgeler, eğitim kurumlarına göre farklılık gösterecektir.

Almanya Dil Kursu Eğitim Vizesi İçin Evraklar Almanya Dil Kursu Vizesi Çalışma İzni

Almanya dil kursu vize çalışma izni için yani kısaca eğitim vizesi için sizlerden talep edilecek olan evraklar aşağıdaki maddeler içerisinde yer almaktadır.

 • Vize başvuru formu ilk detaydır.
 • Kimlik ve kimlik fotokopisi;
 • Geçerliliği olan bir pasaport;
 • Tam vukuatlı nüfusa kayıt örneği;
 • Adli sicil kaydı (güncel olmalı);
 • Kurs süresince kişinin geçimini nasıl sağlayacağını finanse eden raporlar;
 • Seyahat sağlık sigortası;
 • Uçak ve konaklama rezervasyon bilgileri;
 • Kişiye eğitim boyunca sponsor olacak kişinin ya da kurumun bilgileri;
 • 2 adet biyometrik fotoğraf;
 • Kişinin ayrıntılı özgeçmişi;
 • Kursa neden katılmak istediğini anlatan bir motivasyon yazısı;
 • Dil kursuna kabul belgesi;
 • Dil kursu için yatırılan ücretin dekontu;
 • Eğer kişi daha önce dil kursuna katılmışsa buna dair belgeler…

Almanya dil kursu vize çalışma izni vermez. Çünkü bu vize türü çalışma vizesinden bağımsızdır. Dil kursu için ülkeye gelen kişiler Almanya dil kursu çalışma izni alamazlar.

Almanya dil kursu vize çalışma izni için yeşil pasaport sahiplerinin vize almasına gerek yoktur. Ancak bordo pasaport sahipleri vize almak zorundadır.

Almanya Dil Kursu Vizesi Çalışma İzni S.S.S

Almanya dil kursu vizesi kaç günde çıkar?
Dil kursu için alınan vizenin başvuru sonuçları yaklaşık 15 iş günü içerisinde açıklanmaktadır.
Almanya dil kursu vizesi sonucuna itiraz edilebilir mi?
Evet, eğer vize başvurunuz olumsuz sonuçlanmış ise 1 ay içerisinde ilgili kurumlara ulaşacak şekilde bir itiraz dilekçesi yazabilirsiniz.
Almanya dil eğitim kursu için vize başvurusu nereye yapılmaktadır?
Başvurular, Almanya Konsolosluklarına yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Dil Kursu Vizesi

Almanya Dil Kursu Çalışma İzni

Almanya S.S.S

Almanya Vize (Schengen) için 25 Detaylı Bilgi ve İpucu

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya Dil Kursu Vizesi Çalışma İzni” üzerine bir yorum
Yorum yapın