Alman Vatandaşlık Nasıl Alınır

Almanya ile herhangi bir aile bağlı yoksa Alman vatandaşlığı alabilirsiniz. Alman vatandaşlık nasıl alınır; Almanya vatandaşlığına geçmek için istihdam yolu ve evlilik ilk yoldur. Ancak başka yollarla da Alman vatandaşlığı alınabilir.

Bunun yanında büyükanne ve büyükbabanız arasında birinin Alman vatandaşı olması, sizi de Alman vatandaşı olmanızda büyük etki sağlar.

Alman Vatandaşlığına Hızlı Şekilde Başvuru Yapılabilir mi?

Alman vatandaşlık nasıl alınır; vatandaşlığa geçiş için hızlı başvuru yaparak, vatandaşlık alabilirsiniz. Bunun için bazı koşulları hazırlamanız gerekir.

 • Almanya’da 7 yıllık ikamet sonrası, Volkshochsschule (Community College)’de Almanca entegrasyon kursu tamamlanmalıdır.
 • Eğer 6 yıllık ikamet varsa, en az B2 seviyesinde Almanca dil yeterliliği olmalıdır.
 • 3 yıllık bir ikamet söz konusuysa, en az 2 yıldır bir Alman ile evlilik varsa hızlı şekilde Alman vatandaşlığına başvuru yapılabilir.

Vatandaşlık alındığında; Almanya’ya rahatça giriş çıkış yapılabilir, AB ülkelerinde özgürce dolaşılıp, iş arayışında bulunulabilir. Alman hükümetinde ve Avrupa Parlamentosu’nda oy hakkına sahip olunur. Memurluk yapılabilir.

Alman Vatandaşı Olmak İçin Hangi Şartlar Gerekir?

Alman vatandaşlık nasıl alınır; Alman vatandaşlığı almak için, en az 8 yıl Almanya’da yasal şekilde oturuyor olmak gerekir. Bunun dışında bazı şartlar da yerine getirilir.

 • Almanya’da 8 yıl yasal ikamet dışında, 7 yıl oturum izni ile yaşamış ve entegrasyan kursuna gitmek gerekir (özel kursların süresi 6 yıldır)
 • En az B1 seviyesinde Almanca yeterliliği olmalıdır.
 • Devletten ya da herhangi bir yardım kuruluşundan yardım alınmamalı, ihtiyaçlar başvuru sahibi tarafından karşılanıyor olmalıdır.
 • Adli sicil kaydının bozuk olmaması gerekir.
 • Vatandaşlık sınavı başarıyla geçilmelidir.
 • Bazı istisnai durumlar dışında, diğer vatandaşlıktan çıkmak gerekir.
 • Alman Anayasası’nı kabul ederek imzalamak gerekir.

Vatandaşlık almak için bu şartların tamamlanmış olmasıyla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Alman Vatandaşlık Nasıl AlınırPin
Alman Vatandaşlık Nasıl Alınır

Alman Vatandaşlığına Başvuru Nasıl Yapılır?

Alman vatandaşlık nasıl alınır; vatandaşlığa başvuru için 16 yaşından büyük olmak gerekir. 16 yaşından küçüklerin başvuruları, ebeveynleri ya da yasal vasileri tarafından gerçekleştirilir.

Vatandaşlık başvurusu yapılırken;

 • Başvuru formu doldurulur (başvuru formları; belediye meclisinden, yerel göçmenlik bürolarından, diğer yerel makamlar ve bölge ofislerinden temin edilir)
 • Alman vatandaşlık testinden başarıyla geçilir. (Test süresi 1 saattir ve 17 sorunun da doğru cevaplandırılması gerekir. Bunun yanında 16 yaş altı iseniz, engelli, yaşlı ya da hastalık durumu söz konusuysa, hukuk, siyaset, sosyal bilimler konularında yüksek öğrenim görüyor ve dereceniz varsa, vatandaşlık sınavından muaf olursunuz)
 • Vatandaşlığa geçiş ücreti ödenir. (Yetişkinler için 255 Euro, 16 yaş küçükler için 51 Eurodur. Vatandaşlık belgesinin çıkarılması, vatandaşlık testi için toplamda 50 Euro ödenir)

Almanya vatandaşlık nasıl alınır konusunda tüm belgeler eksiksiz olmalı ve başvuru ücretinin ödendi makbuzu, başvuru dosyasına konmuş olmalıdır.

Yeniden Alman Vatandaşlığı Alınabilir mi?

Alman vatandaşlık nasıl alınır; daha önceden Alman vatandaşı olup Alman vatandaşlığını bırakan kişiler de tekrar vatandaşlığa başvuru yaparak, Alman vatandaşlığı alabilir.

Bunun için herhangi bir suçtan ceza almamış olmak ve bu yüzden vatandaşlığın düşmemesi en önemli kriterdir. Suç yoluyla vatandaşlığın düşmesi durumunda, tekrar başvuru yapılsa da vatandaşlığa kabul edilme durumu yoktur.

Alman vatandaşlık nasıl alınır kapsamında işlemlerin düzgün şekilde yürümesi için, yeni başvuru yapan kişilerin de bu kurallara uyması gerekir.

Türkiye’de Yaşayıp Alman Vatandaşlığı Alınabilir mi?

Türkiye’de yaşayıp Alman vatandaşlığı almak isteyen Türk vatandaşları, ilk olarak davetiye yöntemiyle, Almanya’ya giriş yapmalıdır. Davetiye ile Almanya’ya giriş yapıldıktan sonra, vize alım işlemleri gerçekleştirilir. Vize işleminin ardından, gerekli şartlar da yerine getirilerek, vatandaşlık başvuru yapılır.

Alman Vatandaşlık Nasıl Alınır S.S.S

Evlilik yoluyla Alman vatandaşlığı alınır mı?
Evlilik, doğrudan vatandaşlık için yeterli olmaz. Eşinizin Alman olması, oturum konusunda faydalar sağlar. Bu arada diğer oturum kurulları da yerine getirilir.
Doğum yoluyla vatandaşlık alınabilir mi?
Ebeveynler Alman vatandaşı olmayıp çocuk Almanya’da doğmuşsa, toprak hakkı yoluyla vatandaşlık elde edilir.
Kan hakkıyla vatandaşlık nasıl alınır?
Kan hakkıyla Alman vatandaşlığı almak için; ebeveynlerden birinin Alman vatandaşı olması gerekir. Ebeveynlerden birinin yaş dolmadan Almanya vatandaşlığına çocuğu kaydettirmesi durumunda, direkt olarak Alman vatandaşlığı alma hakkı kazanılır.

İlginizi Çekebilir;

Alman Vatandaşlığına Geçiş Ne Kadar Sürer

Almanya Vatandaşlığı; 25 Farklı Vatandaşlık Konusu

Alman Vatandaşlık Başvurusu

Ev Alana Almanya Vatandaşlığı

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Alman Vatandaşlık Nasıl Alınır” üzerine bir yorum
Yorum yapın