Almanya’ya Turist Olarak Gidip Kalmak

Birçok kişi hayatını yabancı bir ülkede devam ettirmek isterken, bunun klasik turist vizesiyle kolay olduğunu zannetmektedir. Almanya’ya turist olarak gidip kalmak, yasalara göre söz konusu değildir. İlgili vize size sadece belli bir zaman dilimi içerisinde turist olarak burada kalma hakkını tanır. Sürenin dolmasından önce ülkeden çıkış yapılması temel bir kuraldır.

Almanya’ya Turist Olarak Gidip Kalmak Mümkün mü?

Almanya’ya turist olarak gidip kalmak, tanımlanmış olan açık kurallara tam tersi bir durum olmasından dolayı bunun belli yaptırımlarının olduğunu unutmamak gerekiyor. Vizenin süresinin bitmesinin ardından halen Almanya sınırları içerisinde yer alan kişiler, kolluk kuvvetleri tarafından sınır dışı edilmektedir. Almanya’ya turist olarak gidip burada kalma durumunda ödemek zorunda olduğunuz ceza da mevcuttur. Bundan dolayı eğer Almanya’ya çalışma amacıyla gitmek istiyorsanız buna uygun vizeyi almalısınız.

Almanya’ya Turist Olarak Gitmek Ne Demek?

Almanya’ya turist olarak gitmek, kısa süreli vizenin alınmasının sonrasında mümkündür. Bunu sağlayabilmek için konsolosluk sitesi üzerinden ya da aracı kurumlar sayesinde başvuru sürecinin hemen yapılması gerekmektedir. Belli bir ücret ödenir ve bu da 80 Euro olarak karşımıza çıkıyor. Bank havalesi üzerinden ödeme tamamlanır.

Turistik olarak bilinen gezi için verilecek maksimum izin süresi 90 gündür. Bundan dolayı kısa zaman dilimli bir vize olarak da tanımlanır. Eğer 90 gün geçmesi halinde halen Almanya sınırları içinde bulunuyorsanız ya da çalışmaya başladıysanız bunun kanunen büyük bir suç olduğunu hiçbir şekilde unutmamak gerekiyor. Gerçekten amacınız çalışma ise daha farklı yolları tercih etmeniz önemlidir.

Almanya'ya Turist Olarak Gidip KalmakPin
Almanya’ya Turist Olarak Gidip Kalmak

Almanya’ya Çalışmak İçin Nasıl Gidilir?

Almanya’ya turist olarak gidip kalmak yasaktır. Ancak bunu ilgili ülkede çalışabilmek için yapmak adına özel vizeyi alarak sağlayabilirsiniz. Burada dikkat çeken temel nokta ise vizenin 90 günden daha uzun olması gerekliğidir. Ayrıca Alman hükümetinin hangi meslek kollarından açığının olduğunu da bilmek önem arz eder. Bu anlamda güncel listenin kontrol edilmesi sürecin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

Son dönemde yapılan yeni bir düzenleme çerçevesinde Almanya iş arama vizesi vermeye başlamıştır. Bunun maksimum süresi ise 6 aydır. Staj için ise bundan daha uzun olması şart olan bir vize edinilmelidir. Bir diğer önemli ayrıntı ise online iş bulunması durumunda firmanın yollayacağı davet sayesinde bu vizeyi alabilme şansının olmasıdır. Bu fırsatı da kullanabilirsiniz.

Almanya’ya Çalışmak İçin Gitmek İsteyenlerin Ne Yapması Lazım?

Almanya’ya çalışmak ya da burada kalmak için gitmek isteyenlerin yapması gereken şey ilgili vizeyi alabilmek adına hemen başvuru işlemlerini gerçekleştirmektir. Baden Württemberg kentinde bir proje başlatılmıştır. Buna göre belli meslek gruplarına mensup olan kişilerin çalışması söz konusudur. Bunların içinde; mozaik işçisi, kuaför, berber, boyacı, marangoz, çatı tamircisi, lokantacı, beton ve duvar işçisi, kasap, fırıncı, bahçe uzmanı ve fırıncı yer almaktadır. Süreç içerisinde ilgi mesleğe dair eğitim almış olduğunuzu mutlaka kanıtlamak zorundasınız. Bu da bir belge yani sertifika ile mümkündür.

Çalışma vizesi almak için talep edilen ve oldukça bilinen evraklar vardır. Pasaport, 2 tane biyometrik fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik kartı sureti, seyahat sağlık sigorta poliçesi, uçuş rezervasyonu, kalınacak otel rezervasyonu, özenli ve dikkatli bir biçimde doldurulmuş olan form, dilekçe sunulur. Gerekli kontrollerin yapılmasından sonra işletme size yanıt verir.

Almanya’ya Turist Olarak Gidip Kalmak S.S.S

Almanyaya turist olarak gidip kalmak mümkün mü?
Almanyaya turist olarak gidip kalmak yasaktır.
Almanyaya turist olarak gitmek için ne yapmak lazım?
Almanyaya turist olarak gidip kalmak gitmek, Schengen vizesi ile mümkündür.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Turist Vizesi

Almanya’ya Gitmek İçin Ne Kadar Para Lazım

Almanya’ya Davetiye İle Gitmek

Alman Vatandaşlığı Online Başvuru

Almanya’da Kaçak Çalışma Cezası

 

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın