Almanya’da Kaçak Çalışma Cezası

Almanya’da yasal yollardan çalışmak için çalışma izni alınması şartı vardır. Çalışma izni almak için ise belirli prosedürlerin yerine getirilmiş olma şartı bulunur. Bu sebeple şartları yerine getiremeyenler kaçak olarak çalışma yollarına başvururlar. Riskli ve ciddi yaptırımları olan kaçak çalışma sonucunda istenmeyen birçok durum oluşabilir. Almanya’da kaçak çalışma cezası sınır dışı edilme, para cezası ve hapis cezasına kadar değişebilir.

Almanya ve Türkiye Almanya’da Kaçak Çalışma Cezası

Almanya, Türk vatandaşları için vize uygulaması yapan bir ülkedir. Turistik amaçlı ziyaretlerde yeşil, gri ve siyah pasaportlu Türk vatandaşları için vize uygulaması yapılmazken bordo pasaportlular için vize almak tüm seyahat türleri için zorunludur.

Almanya’da çalışmak üzere seyahat planlanıyorsa bunun için de Almanya’daki bir firmadan davet mektubu alınmış olması şartı vardır. Bu şartı yerine getiren meslek sahibi olan kişiler Almanya çalışma vizesi alma hakkına sahip olur. Almanya kaçak çalışma cezası parasal yaptırım, sınır dışı edilme ya da hapis cezası olarak verilir.

Almanya’ya Turist Olarak Gidip Çalışmak

Almanya’da kaçak çalışma cezası oldukça caydırıcıdır. Bu sebeple yasal yollardan çalışma vizesi alarak Almanya’ya gitmek için gerekli şartları oluşturmak şarttır. Almanya çalışma vizesi için şartları gerçekleştiremeyen çok sayıda insan tarafından turist olarak gidip Almanya’da kalma planları yapılır. Turist vizesi ile Almanya’ya gidildiğinde kaçak çalışma durumu oluşur. Almanya’da kaçak çalışma cezası ise öncelikle sınır dışı edilmektir. Turist olarak gidilip çalışmaya başlanabilir fakat bu durum kaçak çalışma olacağı için sakıncalı sonuçlara neden olabilir. Sınır dışı edilme ile birlikte çalışan kişinin siciline işleyecek ve tekrar Almanya vizesi alma ihtimali çok düşük olacaktır.

Almanya’da Çalışmak İçin Alternatifler

Almanya’da kaçak olarak çalışmak yerine çalışma vizesi alınarak çalışmak çok daha rahat olacaktır. Çalışma izni hem her türlü tehlikeden muaf tutar hem de Almanya’nın katı kurallarına karşı da koruma sağlar.

Almanya’da Kaçak Çalışma Cezası

Almanya'da Kaçak Çalışma CezasıPin
Almanya’da Kaçak Çalışma Cezası

Almanya’ya Çalışma İzni Almak

Almanya’da çalışma izni başvurusu yapmak için öncelikle Almanya Başkonsolosluğu ya da büyükelçiliğine başvuru yapmak gerekir. Fakat başvuru yapabilmek için öncelikle Almanya’da bir firmadan, başvuru sahibine özel olarak çalışma davet mektubu gönderilmelidir. Gönderilen davet mektubu, vize alacak kişinin mesleğine ve eğitim gördüğü alana uygun olmalıdır. Ayrıca Almanya seyahati başlamadan önce çalışılacak yerin bulunmuş olması şartı vardır. Çalışma vizesi evraklarının hepsi tamamlandıktan sonra başkonsolosluğa iletilmeli ve randevu süreci beklenmelidir. Vize başvurusu mülakatı yapılacak ve sonucuna göre çalışma vizesi verilecektir.

Kaçak İşçi Çalıştırmak

Çalışma vizesi almadan Almanya’ya gidilip orada çalışmaya başlamak kaçak çalışma kapsamına girer. Bu kapsamda sadece kaçak olarak çalışanlar değil, kaçak olarak işçi çalıştıran Almanya firmalarına da cezai işlem uygulanır. Almanya’da kaçak işçi çalıştırılması ile firma 500 bin Euro para cezası ödemek durumunda kalacaktır. Almanya’daki firmalar çalıştırdığı yabancı işçilerin isimlerinin bulunduğu listeyi bildirmeleri gerekir. Kaçak çalışan işçi de mutlaka sınır dışı edilir. Çalışma izni olmadan bağımsız çalışan ile bağımlı çalışan olmak da ceza konusunda farklı ücretlendirilir. Hem işyerine hem de kaçak çalışan kişiye ciddi yaptırımlar söz konusu olur. kaçak çalışan bir işçi yakalandıktan sonra tekrar kaçak olarak yakalanırsa bu durumda para cezası bir kat daha arttırılır.

Almanya’da Kaçak Çalışma Cezası S.S.S

Çalışma iznim olmasa ne olur?
Almanya’da çalışırken çalışma izninin kaybedilmesi ya da hiç alınmamış olması durumunda Almanya’da kalınması mümkün değildir. Bu durumda Federal Göç Dairesi tarafından ülkenin terk edilmesi için belli bir süre verilir.
Almanya’da çalışmak için nereye başvurulmalıdır?
Almanya konsolosluğu ve büyükelçiliğine bizzat başvuru yapılmalı ve süreç mutlaka takip edilmelidir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya’da Çalışma İzni Olmadan Çalışmak

Almanya’da İşçi Olarak Çalışma Şartları

Almanya Turist Vizesi

Almanya’ya Turist Olarak Gidip Kalmak

Almanya’ya Para Gönderme Ücretleri

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya’da Kaçak Çalışma Cezası” üzerine bir yorum
Yorum yapın